آیا رژیم های “ضد پیری” موثر هستند؟

⏱ زمان مطالعه: 2 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

تحقیقات گسترده روی حیوانات نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی که مصرف برخی مواد مغذی را محدود می‌کند، طول عمر را افزایش داده و بروز بیماری‌های مرتبط با افزایش سن را کاهش می‌دهد. حتی ممکن است بتوان این اثرات را با استفاده از داروها بازتولید کرد. با این حال، در حال حاضر، هیچ رژیم یا داروی ضد پیری وجود ندارد که از نظر بالینی اثبات شده باشد و دانشمندان هنوز ایمنی آنها را ثابت نکرده اند.

رژیم های غذایی که ادعا می کنند روند پیری را کند میکنند به طور گسترده ای محبوب می شوند.

طرفداران آنها شواهدی را ذکر می کنند مبنی بر اینکه رژیم های غذایی با محدودیت مواد مغذی می توانند طول عمر سالم را افزایش دهند. (حداقل در موجودات آزمایشگاهی مانند کرم ها، مگس ها و جوندگان)

در سال 1917، اولین مطالعه در این رابطه نشان داد محدود کردن کالری دریافتی موش‌ها می‌تواند رشد حیوانات را به تاخیر بیندازد و به طور چشمگیری طول عمر آنها را افزایش دهد.

پس از 100 سال بعد، همین مطالعه دوباره انجام شد.

دانشمندان دانشگاه واشنگتن در سیاتل و مرکز تحقیقات زیست پزشکی، کالیفرنیا، بررسی رژیم های غذایی محبوب ضد پیری را انجام دادند.

این رژیم ها نه تنها شامل محدودیت کالری، بلکه رژیم‌هایی هستند که مصرف کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها یا اسیدهای آمینه خاص را به شدت محدود می‌کنند.

دانشمندان همچنین شواهد مربوط به اثربخشی رژیم های مختلف روزانه را بررسی کردند.

به طور قابل توجهی، به نظر می‌رسد که اکثر این رژیم‌ها از طریق تأثیر بر یک مسیر متابولیسم که کرم‌ها، جوندگان و انسان‌ها دارند، تاثیرات مطلوبی بر سلامت و پیری دارند.

در تئوری، داروهای موجود که این مسیر را هدف قرار می‌دهند، می‌توانند اثرات مفید رژیم‌های غذایی را بدون نیاز به گرسنگی یا ترک انواع خاصی از غذا شبیه سازی کنند.

در حالی که محققان بررسی جدید پیش‌بینی خوش‌بینانه‌ای برای آینده رژیم‌های ضد پیری ارائه می‌کنند، اما هشدار می‌دهند که ممکن است برای همه به یک اندازه خوب عمل نکند.

برای برخی از افراد با ساختار ژنتیکی خاص یا تحت شرایط محیطی خاص، رژیم غذایی ممکن است واقعاً برای سلامتی مضر باشد.

بازبینان تاکید می کنند که هیچ رژیم غذایی ضد پیری اثبات شده بالینی وجود ندارد و به این نتیجه رسیدند که قبل از اینکه پزشکان بتوانند چنین رژیم هایی را برای افراد سالم توصیه کنند، تحقیقات بیشتری لازم است.

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها