عمل بالون معده چیست؟ انواع بالن، هزینه کپسول برای لاغری + رژیم غذایی پس از عمل

⏱ زمان مطالعه: 9 دقیقه
4.2/5 - (5 امتیاز)

در عمل بالون معده یک یا چند کپسول به صورت خوراکی یا به وسیله ی بیهوشی کوتاه مدت وارد معده ی فرد می شود تا فرد احساس سیری نماید و در نتیجه حجم غذای او کاهش یابد. در ابتدا فرد متقاضی عمل بالون معده به صورت ناشتا تحت تزریق داروهای بیهوشی کوتاه مدت قرار می‎گیرد. پس از آن فرد بر روی تخت دراز کشیده و لوله آندوسکوپی توسط متخصص وارد دهان او می‎شود. پس از ورود لوله ­ی آندوسکوپی بالن معده وارد می ­شود و پس از جای­ گیری در معده که بخشی از دستگاه گوارش است، باد می‎ شود. متخصص بالون را به حدی باد می ‎کند که عبور غذا در درون معده کُند شده و همچنین از این طریق بخشی از حجم معده را اشغال کند. پس از آن بسته به نظر متخصص، بالن تا زمان مشخصی در درون معده باقی خواهد ماند. پس از از بین رفتن تاثیر داروهای آرام بخش بیمار ترخیص می‌شود. بنابراین کل فرایند عمل بالن معده سرپایی می‎ باشد و پس از گذشتن نهایتاً چند ساعت بیمار می‎ تواند مرخص شود. در ادامه همراه دکتر مایکو باشید تا بیشتر به انواع بالن، مزایا و معایب، هزینه ی عمل، مراقبت های پس از آن و حتی مقایسه ی بالن با حلقه، اسلیو و بای پس بپردازیم.

عمل بالون معده چیست؟

عمل بالون معده برای لاغری مناسب چه کسانی است؟

این عمل که اخیرا مورد توجه بسیاری از متخصصان تغذیه و سلامتی قرار گرفته است می ‎تواند تاثیر بسزایی در ایجاد لاغری داشته باشد. اما بالن معده به همه ­ی افراد توصیه نمی ‎شود. در حقیقت بیشترین بهره را کسانی می‎ توانند از این عمل معده ببرند که دچار چاقی‎ های شکمی با BMI بالای ۳۰ هستند. اگر عدد BMI بالای ۳۵ باشد معمولاً افراد می ‎توانند تحت این عمل قرار بگیرند. BMI در حقیقت شاخصی است که نسبت وزن و قد فرد را می ‎سنجد و به صورت نرمال باید بین ۱۸ تا ۲۵ باشد. به این ترتیب افرادی که دچار اضافه وزن وخیم هستند پس از مشورت می‎ توانند از این عمل بهره جویند. دسته ی دوم افرادی هستند که به دلیل چاقی و اضافه وزن دچار بیماری ‎های زمینه ‎ای شده ‎اند. آپنه خواب، ریسک بالای بیماری ‎های قلبی، وجود بیماری دیابت پیشرفته در زمینه ­ی اضافه وزن و درد شدید مفاصل از دیگر اندیکاسیون ‎های (موارد استفاده) این عمل هستند.

انواع بالن معده

1. بالون obalon

در این روش چندین کپسول حاوی بالن معده به بیمار داده می ‎شود. بیمار آن­ ها را می‌ بلعد و کپسول ها در درون معده جای می ‎گیرند. سپس ظرف هفته ‎های آینده مجددا کپسول ‎های دیگری به فرد داده می ‎شود. به این ترتیب این فرایند چیزی در حدود شش ماه ادامه پیدا می‌ کند تا به میزانی که پزشک می‎ خواهد حجم معده پوشانده شود. بنابراین تاثیرات این بالون پس از گذشتن چیزی در حدود شش ماه از شروع اقدامات دیده می‎ شود.

2. بالون reshape

در این روش بیمار تحت بیهوشی سرپایی قرار گرفته و سپس از طریق آندوسکوپی دو بالون به هم وصل شده وارد معده می‎شوند. پزشک بالون ‎ها را باز کرده و به میزانی که نیاز دارد حجم معده را پوشش می‎ دهد.

3. بالون orbera

این بالون مانند مدل قبلی است با این تفاوت که در این روش بالون با آب و نمک پر شده است. به این ترتیب بیمار در نتیجه فضای کاهش یافته ­ی معده احساس سیری زودرس می ‎کند.

4. روش spots

در این روش پس از جای گذاری بالن معده، پزشک طی زمان حجم بالون را با مایع کم و زیاد می ‎کند. یکی از مزیت‎ های این بالون ماندگاری بیشتر آن است. در این روش بیمار حدود یک سال می‎ تواند بالون را در معده داشته باشد.

باید در نظر داشت که هر کدام از انواع بالن که مورد استفاده قرار بگیرند باید حتماً در کنار آن، کنترل رژیم غذایی و ورزش هم جا داشته باشد. چرا که بالون معده برای لاغری یک روش مکمل است و نتیجه بخش بودن آن منوط به کنترل سبک زندگی سالم می ­باشد.

انواع بالن معده

هزینه بالون معده

در محاسبه ­ی هزینه ­ی «عمل بالون معده» باید نکات بسیاری را مدنظر داشت. یکی از مهمترین آن ­ها روشی است که برای انجام این کار انتخاب می ‎شود. همچنین مرکزی که در آن این فرآیند صورت می‎ گیرد نیز می‎ تواند در قیمت عمل تاثیرگذار باشد. کیفیت مواد مصرفی و تجهیزات یکی دیگر از عوامل است. البته تاثیر بسزا و چشمگیری که عمل بالن معده برای بیمار دارد در مقابل هزینه پرداختی بسیار باارزش ­تر است. با توجه به سلامتی و تندرستی که این عمل به زندگی فرد تزریق می‎ کند می‎ توان گفت استفاده از آن نه‎ تنها هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه‌ گذاری است.

مشاوره آنلاین با متخصص گوارش

برای دریافت مشاوره از بهترین پزشکان متخصص گوارش همین الان اقدام کنید

برای مشاوره آنلاین کلیک کنید

هزینه بالن معده در بیمارستان میلاد

همانطور که اشاره شد هزینه بالون معده می‌ تواند طیف وسیعی را شامل شود. در این میان شاید یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار مرکزی باشد که در آن اقدام به عمل بالون معده می ‎کنید. باید در نظر داشت که بیمه بودن یا نبودن و همچنین نوع بیمه درمانی نیز در هزینه بالن معده تاثیرگذار است. بیمارستان میلاد با پوشش بسیاری از بیمه ‎ها و همچنین امکان بهره بردن از درمان دولتی این هزینه را برای بیماران کاهش داده است. هزینه این عمل ممکن است حتی برای فردی مثلاً تا ۳۰ میلیون تومان نیز برسد. اما همه این شرایط بستگی به عوامل گسترده ‎ای دارد و نمی ‎توان به صورت دقیق هزینه را تعیین کرد. همچنین ممکن است کل هزینه چیزی در حدود نصف و یا حتی یک‎ سوم این مبلغ باشد. بنابراین اگر تصمیم به انجام این عمل گرفته‎ اید یکی از بهترین گزینه‎ ها انجام این عمل بیمارستان میلاد است.

قیمت کپسول بالن معده

استفاده از کپسول بالون معده برای لاغری یکی از روش ‎های جدید است که نگرانی بسیاری را کاهش داده است. پس از اینکه فرد این کپسول را می خورد، بخشی از حجم درون معده توسط آن اشغال می‌ شود. پزشک با استفاده از این کپسول‎ ها می ‎تواند به مرور زمان تا حدود ۶ ماه به کاهش حجم معده ­ی فرد بپردازد. قیمت کپسول معده بر اساس برند و تعداد موردنیاز از آن متفاوت است. همانطور که ذکر شد این کپسول‎ ها هر دفعه به تعدادی بلعیده می‎ شود و مجدداً در نوبت بعدی (چند هفته تا چند ماه بعد) چندین کپسول دیگر نیز لازم است. بنابراین قیمت کپسول بالن معده بسته به اینکه چه تعداد کپسول برای فرد نیاز است، متغیر است. معمولاً شش ماه پس از شروع درمان حجم اشغال شده ­ی معده به میزان مورد انتظار رسیده و آثار لاغری دیده می ‎شود.

ارزانترین بالون معده

به طور کلی ارزان و یا گران شدن هزینه این روش بستگی به عوامل گسترده‌ ای دارد. در حقیقت ارزانترین بالون معده برای هر فرد متغیر است و می توان گفت ارزان ترین روش آن روشی است که بیشترین پاسخگویی را داشته باشد. چرا که در صورت استفاده از روش ‎های غیر بهینه حتی با وجود ارزانتر بودن ممکن است در ادامه نیاز به اقدامات درمانی تکمیلی وجود داشته باشد. بنابراین با هزینه­ ی دوباره مجموعه­ ی هزینه ‎ها افزایش می ‎یابد. پس بهتر است در ابتدا بهینه ‎ترین روش انتخاب شود. از این طریق می‌ توان به ارزانترین روش برای بالن معده دست یافت.

مقایسه ی بالن معده با اسلیو

در مورد روش‌ های دیگری که برای لاغری وجود دارد می ‎توان به اسلیو معده اشاره کرد. در اسلیو جراح بخشی از معده را کاملاً از سیستم گوارش حذف می ‎کند. مهم ترین مزیت این روش این است که به دلیل حذف شدن معده هورمونی به نام گرلین که موسوم به هورمون گرسنگی است ترشح نمی‎ شود. به این ترتیب فرد پس از آن معمولاً پس از آن دچار کاهش شدید اشتها می ‎شود. این امر تا جایی است که حتی گفته می‎شود افرادی که تحت درمان قرار گرفته‌ اند تا حدود شش ماه نیاز به یادآوری برای خوردن غذا دارند. اما دستکاری ‎های شکمی، چسبندگی ‎های متعاقب آن و همچنین امکان ریفلاکس معده از عوارض آن می ‎باشد.

مقایسه ی بالن معده با بای پس

روش دیگر، عمل بای پس معده است. از طریق این عمل بخش بزرگی از معده و بخش کوچکی از روده­ ی کوچک از مسیر گوارش کنار زده می‌ شود. یکی از مزایای این روش کاهش وزن سریع است. همچنین از آنجایی که این روش قدیمی تر است، جراحان بسیار زیادی برای انجام آن به اندازه کافی دوره دیده ‎اند و همچنین مقالات کافی در باب عوارض آن وجود دارد. عوارضی که بر سر راه این روش است دستکاری زیاد شکمی و چسبندگی‌های متعاقب آن است.

مقایسه ی بالن معده با حلقه معده

روش بعدی استفاده از حلقه معده است. در این روش با قرار دادن حلقه‎ای در معده قسمت ابتدایی آن فشرده شده و به این طریق فرد حجم غذای کمتری می ‎تواند مصرف کند. استفاده از این روش توصیه نمی ‎شود چرا که معایب زیادی دارد. استفراغ ‎های مکرر، عدم کنترل اشتها و روی آوردن به ریزه‎ خواری از مهمترین معایب آن است. به طور کلی هر چهار روش ذکر شده مزایا و معایبی دارند.

مقایسه ی بالون با سایر روش های عمل لاغری

مزایا و عوارض بالون معده

یکی از مهمترین مزایای بالن معده حاصل شدن لاغری در مدت زمان کوتاه‎ می‎ باشد. یکی دیگر از نکاتی که می‌ شود به آن اشاره کرد سرپایی بودن این عمل است. مابقی روش ‎های کاهش وزن فرآیند تهاجمی‎ تری دارند. اما این روش می‌ تواند از بدون بیهوشی تا تحت بیهوشی خفیف قرار گرفتن متفاوت باشد. بنابراین تاثیر سریع، غیر تهاجمی بودن، کنترل بیماری ‎های زمینه ‎ای و اجتناب از عوارض جراحی ‎های گسترده شکمی از مزایای این روش می‌ باشد. در کنار این مزیت‎ ها قطعاً معایبی نیز وجود دارد. بسیاری از افراد پس از انجام این روش تا مدتی احساس پری و سیری ناخوشایند در درون شکم خود دارند. تهوع و استفراغ خفیف نیز یکی دیگر از علائم می‌ باشد. یکی از شایع ترین بیماری ‎هایی که فرد می تواند به آن مبتلا شود، ریفلاکس بوده که از طریق داروهای ضد اسید معده قابل کنترل است.

نوبت دهی پزشکی متخصص گوارش

برای نوبت از بهترین پزشکان متخصص گوارش همین الان اقدام کنید

برای رزرو نوبت کلیک کنید

مراقبت های پس از عمل بالن معده

عمل بالون معده نیز مانند باقی عمل ‎ها نیازمند مراقبت‎ هایی است که باید پس از عمل به آن­ ها توجه کرد. افرادی که تحت این عمل قرار می ‎گیرند باید پس از آن حتماً بر روی شانه چپ بخوابند. تحت هیچ شرایطی فرد نباید بر روی شکم خود یا به اصطلاح دمر بخوابد. بهترین وضعیت این است که بر روی شانه چپ قرار گرفته و سر فرد از طریق قرار دادن بالش اندکی بالا بیاید. رعایت سبک زندگی سالم، استفاده­ ی کافی از مایعات، سبزیجات پخته و استفاده کم از چربی‌ ها و قندها از مهم ترین عوامل هستند. انجام ورزش‌ های سبک پس از گذشتن چندین هفته از انجام عمل نیز توصیه می ‎شود.

مراقبت های پس از عمل بالن معده

رژیم غذایی بعد از بالن معده

به طور کلی باید از هر غذایی که سختی و یا ماهیت خشنی که دارد ممکن است به بالون معده برای لاغری آسیب بزند، پرهیز شود. این غذاها می‎ تواند شامل غذاهای سفت مانند سبزیجات پخته نشده و یا گوشت‎ ها مانند استیک و همچنین غذاهای پر ادویه باشد. استفاده از حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب در طول روز برای فرد لازم است. استفاده از نوشیدنی‎ های دیگر مانند چای، قهوه، نوشیدنی ‎های گازدار مانند نوشابه، نوشیدنی ‎های الکلی و نوشیدنی‎ هایی که بسیار داغ یا بسیار سرد هستند نیز منع شده است. در هفته ‎های آغازین بعد از عمل رعایت این نکات بیشتر قابل توجه است. جویدن کافی و آرام آرام خوردن غذا از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کرد. به طور کلی فردی که تحت عمل بالن معده قرار می ‎گیرد باید برای مدتی مراقب خوراک، نوشیدنی‎ ها و نحوه ­ی غذا خوردن خود باشد تا مطلوب ‎ترین نتیجه را در آینده ببیند.

منابع:

Mayoclinic.org

Obesitycoverage.com

سوالات شما

عمل بالون معده برای لاغری مناسب چه کسانی است؟

افرادی که دچار چاقی‎ های شکمی با BMI (نسبت وزن و قد که نرمال آن بین 18 تا 25 است) بالای ۳۰ هستند. دسته ی دوم متقاضیان عمل بالون معده افرادی اند که به دلیل چاقی دچار بیماری‎ های زمینه‎ ای شده ‎اند مانند: آپنه خواب، ریسک بالای بیماری‎ های قلبی و دیابت پیشرفته. به غیر از بالن، اسلیو معده نیز یک عمل جراحی همراه با بیهوشی است که تاثیر سریع تری در لاغری دارد.

رژیم غذایی بعد از بالن معده برای لاغری چگونه باید باشد؟

باید از هر غذای سختی و خشنی که ممکن است به بالون معده برای لاغری آسیب بزند، پرهیز شود. موارد منع شده: سبزیجات پخته نشده، گوشت‎، غذاهای پر ادویه، چای، قهوه، نوشیدنی‎ های گازدار، نوشیدنی ‎های الکلی و نوشیدنی‎ هایی بسیار داغ یا بسیار سرد. همچنین استفاده از حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز لازم است.

در تلاشم تا با ارائه ی مفیدترین مطالب حوزه ی پزشکی و درمان، هم قدم با شما خوانندگان عزیز دکتر مایکو، سایت و اپلیکیشن نوبت دهی و مشاوره ی آنلاین پزشکی، در مسیر بهبود سبک زندگی مان قدم بگذارم.

2 دیدگاه

    • ممنون از همراهی شما. امیدواریم به زودی راهی برای پیتزا خوردن و چاق نشدن هم پیدا بشه 🙂

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.