آندوسکوپی معده چیست؟ راهنمای کامل هزینه ها، مراحل، مراقبت و تحلیل جواب آندوسکوپی فوقانی با بیهوشی

⏱ زمان مطالعه: 7 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

آندوسکوپی معده روشی پیشرفته و مرسوم است که در آن پزشک با استفاده از دوربینی کوچک و خاص، به مشاهده و بررسی مشکلات داخل بدن می پردازد. این دوربین که آن را آندوسکوپ می نامند، نازک و قابل انعطاف است و ضخامت آن برابر با یک انگشت کوچک می باشد. آندوسکوپ توسط یک پرستار یا پزشک از داخل گلو برای مشاهده ی مری و معده به داخل دستگاه گوارش فرستاده می شود و با کمک نور سر دوربین، کادر درمان را قادر به مشاهده مشکلات داخلی می کنند. این دستگاه علاوه بر دوربین یک راه ورودی دیگر نیز برای وارد کردن ابزار های مختلف مثل انواع گیره ها دارد که در صورت نیاز ابزار از طریق آن وارد بدن می شود. در ادامه در مورد نحوه ی انجام، باید ها و نباید ها و مراقبت های قبل و بعد از آندوسکوپی فوقانی و مسائل حیاتی دیگر صحبت خواهیم کرد.

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده چیست و برای چه تجویز می شود؟

به صورت کلی این فرآیند تشخیصی برای اعضای مختلفی از بدن که دچار عارضه ای شوند می تواند مورد استفاده پزشک قرار گیرد. مشاهده مری، معده و ابتدای روده ی کوچک به وسیله ی این روش را گاستروسکوپی (Gastroscopy) یا آندوسکوپی فوقانی می گویند، هرچند در ایران کلمه ی آندوسکوپی معده (Stomach endoscopy) در ذهن مردم نقش بسته است. پزشک متخصص ممکن است برای تشخیص یا درمان بسیاری از بیماری ها از آندوسکوپی فوقانی استفاده کند، که در ادامه از پر تکرارترین عارضه هایی که نیاز به آن دارند را نام می بریم.

 • مشکل در هنگام خوردن و آشامیدن و حس درد در حین بلع
 • دل درد و سوزش معده اگر پس از خوردن دارو نیز حل نشود.
 • استفراغ خونی و همین طور حال تهوع
 • مشاهده و تشخیص تومورها
 • تشخیص نهایی سرطان
 • تغییر رنگ در مدفوع
 • کاهش وزن و احساس سیری زودرس
 • تنگی یا باریک شدن مری
 • هر عارضه که به معده و مری مربوط باشد.
 • آمادگی های پیش از عمل لاغری اسلیو معده

هزینه آندوسکوپی معده با بیهوشی

طبق تعرفه مصوب وزارت بهداشت، هزینه Stomach endoscopy در سال 1401 مطابق با تعرفه مصوب، 1 میلیون و 200 هزار تومان است که شامل کلیه ی تجهیزات مصرفی لازم می شود. البته در صورت نیاز به نمونه برداری، هزینه بیشتر خواهد شد.

هزینه آندوسکوپی معده با بیهوشی

آندوسکوپی معده با بیهوشی یا بدون بیهوشی؟

به صورت کلی به این خاطر که در این روش تشخیصی نیاز از لوله از راه دهان وارد بدن شود ممکن است ترس، سختی و مشکلاتی برای بیمار و کار پزشک ایجاد شود. در گذشته اکثرا این کار بدون بیهوشی و تنها با خوردن ماده ای که گلو را بی حس می کرد انجام می شد و از بیمار خواسته می شد که با قورت دادن لوله، روند کار را تسریع کند. البته در حال حاضر در اکثر موارد آندوسکوپی معده با بیهوشی انجام می شود تا بیمار و پزشک راحت تر باشند.

آندوسکوپی معده بدون بیهوشی

در شرایطی که بیمار خود راضی به بیهوشی نباشد یا دارای بیماری های زمینه ای باشد ممکن است که این فرآیند بدون بیهوشی انجام شود که ممکن است سختی هایی ایجاد کند.

آندوسکوپی معده با بیهوشی

برای انجام این فرآیند که احتمالا برای تشخیص و یا نمونه برداری انجام می شود فرد بعد از آمادگی و پوشیدن لباس های مخصوص تحت مانیتورینگ قرار می گیرد تا شرایطش لحظه به لحظه چک شود. پس از آن از راه وریدی، بیهوشی به او تزریق می شود و پس از پزشک لوله را وارد دهان کرده، از حلق و حنجره رد شده و به مری می رسد. پس از مری لوله به معده و خروجی آن به روده می شود.

مشاوره آنلاین با متخصص گوارش

برای دریافت مشاوره از بهترین پزشکان متخصص گوارش همین الان اقدام کنید

برای مشاوره آنلاین کلیک کنید

موارد منع آندوسکوپی معده

اگر ضرر آندوسکوپی معده از فایده ی آن برای بیمار بیشتر باشد پزشک آن را تجویز نمی کند. به عنوان مثال اگر پارگی در اعضای داخلی فرد وجود داشته باشد به دلیل خطری که وجود دارد بیمار از آندوسکوپی معده منع می شود.

نحوه ی انجام آندوسکوپی فوقانی و حس بیمار در حین انجام

پزشک قبل از انجام این آزمایش به گلو شما اسپری بی حسی می زند و یا کلا بیهوشتان می کند. پزشک از شما می خواهد که به پهلو دراز بکشید و سپس عمل آغاز خواهد شد. در هنگام وارد کردن لوله ی آندو (بدون بیهوشی) از شما خواسته می شود تا با تحریک گلو و قورت دادن آن، لوله را به نقطه ی موردنظر برساند. در این زمان شما فقط وجود لوله در گلو خود را حس خواهید کرد و امکان دارد مقداری حالت تهوع به شما دست دهد. پس از آن پزشک شروع به باد کردن معده شما برای مشاهده دقیق تر عارضه می کند و این باعث می شود تا بیمار چندین بار نا خواسته باد گلو بزند.

آندوسکوپی معده درد دارد؟

آندوسکوپی معده درد دارد؟

تنها زمانی که شاید دردی به اندازه ی سر سوزن حس کنید هنگامی است که پزشک نیاز داشته باشد تا نمونه ای از معده بردارد. تنها در این زمان یک درد خفیف را حس خواهید کرد. انجام آندوسکوپی فوقانی و به خصوص نمونه برداری نیاز به پزشکی با تجربه و مسلط دارد، بنابراین حتما در انتخاب پزشک دقت کنید.

آندوسکوپی معده چقدر طول می کشد؟

رفتن به کلینیک و بیمارستان ممکن است سه الی چهار ساعت زمان ببرد، اما فقط مقدار زمانی که Stomach endoscopy زمان می برد حدوداً سی دقیقه است. اگر انجام آزمایش به نمونه برداری احتیاج داشته باشد این زمان به یک ساعت نیز ممکن است برسد. در بعضی اوقات به تشخیص پزشک، بیمار پس از انجام عمل ساعاتی در بیمارستان می ماند تا اطمینان حاصل شود که عارضه و خونریزی و یا پاسخ منفی نسبت به داروها و بی حسی در بدن فرد ایجاد نمی شود. پس از اطمینان پیدا کردن پزشک از شرایط بیمار این پروسه به اتمام می رسد و فقط نیاز به مراقبت های بعد از آن است که در پایان مقاله به آن هم خواهیم رسید.

آماده شدن جواب آندوسکوپی معده چقدر طول می کشد؟

معمولا جواب پس از یک روز آماده است. در این گزارش تصاویر گرفته شده از معده به همراه توضیحاتی ذکر شده است. البته در صورتی که بیوپسی یعنی نمونه برداری هم انجام شود، نتیجه چند روز بعد آماده می شود.

تحلیل جواب آندوسکوپی معده

برای تحلیل باید نتیجه را به پزشک خود نشان دهید تا تشخیص لازم انجام شود. گاهی نتایج هیچ مشکلی را نشان نمی دهد ولی همچنان بیمار درد دارد که طبیعی است. از آنجایی که آندوسکوپی فوقانی در شرایط خاص انجام می شود ممکن است در آن لحظه که فرد ناشتا است مشکلی دیده نشود، ولی در سایر مواقع مشکل همچنان وجود داشته باشد.

Stomach endoscopy

باید ها و نباید ها قبل از انجام Stomach endoscopy

هر زمان پزشکی برای شما آندوسکوپی فوقانی تجویز کند، آن بیمارستان و کلینیک موظف است دستورالعمل هایی قبل از انجام آن به شما ارائه دهد تا در حین انجام مشکل خاصی برای بیمار بروز نکند و همین طور پزشک بتواند تشخیص بهتری داشته باشد.

 • از یک هفته قبل باید از مصرف هر گونه قرص و داروی شیمیایی خودداری کنید. حتی اگر دارو خاصی مصرف می کنید، حتما باید پزشک را در جریان بگذارید و مشورت بگیرید. در صورت ضروری بودن قرص لازم است که با آب کم خورده شود. البته این مورد در بیمارانی که دیابت دارند کمی متفاوت است که توسط پزشک مشخص می شود.
 • تا شب قبل از انجام آندوسکوپی معده مراقبت دیگری نیاز نیست و فقط باید از خوردن غذای جامد اجتناب کنید. البته از هشت ساعت قبل Stomach endoscopy نباید چیزی بخورید و بنوشید و اصطلاحا باید ناشتا باشید. این زمان ناشتایی در برخی موارد اگر مشکل انسدادی وجود داشته باشد افزایش می یابد اما در حالت عادی 8 ساعت کافیست.
 • چهار ساعت قبل از عمل باید داروی مخصوص را کم کم با جرعه ای آب میل کنید.

نوبت دهی پزشکی متخصص گوارش

برای نوبت از بهترین پزشکان متخصص گوارش همین الان اقدام کنید

برای رزرو نوبت کلیک کنید

بعد از آندوسکوپی معده چه بخوریم؟

بیمار بعد از انجام آندوسکوپی فوقانی ممکن است دچار عارضه هایی مثل نفخ، حالت تهوع، گلودرد و عوارض ناشی از داروی بیهوشی شود که برای درمان همه ی آنها به احتمال زیاد پزشک برای احتیاط دارو تجویز خواهد کرد. اما نکته ی اصلی که باید در نظر داشته باشید خود معده است چراکه مدتی خالی مانده است. از آنجایی که مدتی غذایی میل نکرده اید بهتر است پس از Stomach endoscopy از نوشیدنی شروع کنید و تا ۴۸ ساعت از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی هایی که حالت اسیدی دارند خودداری کنید. بنابراین بیشتر سعی کنید مایعات بنوشید و غذاهایی سالم با هضم آسان استفاده کنید. اگر هر یک از این عارضه ها شدیدتر باشد توصیه می شود که با پزشک معالج خود حتما موضوع را در میان بگذارید. در صورتی که این آزمایش را بدون بیهوشی انجام داده اید، بعد از بین رفتن بی حسی گلو می توانید تغذیه خود را شروع کنید.

بعد از آندوسکوپی معده چه بخوریم؟

درمان درد و زخم گلو

شایع ترین عارضه ای که بعد از انجام آندوسکوپی معده ممکن است به وجود آید زخم یا درد گلو است. ورود و خروج لوله می تواند باعث تحریک یا حتی زخم گلو شود که تا دو الی یک هفته بعد از انجام ممکن است بهبودی اش طول بکشد. برای تسریع در زمان بهبود و تسکین درد گلو باید از میل کردن غذاهای فست فودی، تند و هر نوع غذایی که تحریک کننده گلو باشد پرهیز کنید. همین طور از نوشیدنی های خیلی گرم و یا خیلی سرد اجتناب کنید و سعی کنید تا یک هفته نوشیدنی هایی با دمای متعادل میل کنید. اگر خونریزی و زخم در گلوی خود داشته باشید بهتر است برای معالجه حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا آندوسکوپی معده مجدد نیاز است؟

در اکثر موارد به اجرای دوباره ی این آزمایش نیازی نیست. تنها در صورت وجود مشکل در مخاط یا زخم ممکن است دوباره احتیاج به آندوسکوپی فوقانی باشد تا بیوپسی انجام شود.

سوالات شما

بعد از آندوسکوپی معده چه بخوریم؟

اگر آندوسکوپی فوقانی شما با بیهوشی بوده باید از نوشیدنی هایی با دمای ملایم و بدون اسید شروع و کم کم سراغ غذاهایی با هضم آسان بروید که ممکن است بخاطر از بین رفتن علائم بیهوشی کمی طول بکشد. اما اگر بدون بیهوشی بوده، بعد از بین رفتن بی حسی گلو، می توانید کم کم به روند تغذیه ی خود برگردید.

Stomach endoscopy یا گاستروسکوپی چقدر طول می کشد؟

آندوسکوپی معده، نیم ساعت تا یک ساعت (همراه با نمونه برداری) طول می کشد. جواب آن هم تا یک روز بعد آماده می شود مگر اینکه همراه با بررسی نمونه ی برداشته شده باشد. در این صورت تا چند روز هم طول می کشد و سپس می توانید جواب آن را برای تحلیل نزد پزشک ببرید.

قدرتمندترین وسیله ی جهان رسانه است، پس می کوشم تا از آن برای بهبود زندگی بشر استفاده کنم و فردی تاثیر گذار باشم. با دانش است فخر، نه با ثروت و عقار تنها هنر تفاوت انسان و چارپاست

8 دیدگاه

  • بدون بیهوشی یک مقداری دردسر داره. در حال حاضر با بیهوشی انجام میشه که هم بیمار و هم پزشک راحت تر باشن.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.