عمل اسلیو معده: راهنمای کامل روش های جراحی، فواید و عوارض + هزینه

⏱ زمان مطالعه: 8 دقیقه
4.7/5 - (3 امتیاز)

عمل اسلیو معده یکی از روش‌های مقابله با چاقی است که شامل یک نوع جراحی خاص که در آن قسمتی از معده برداشته می‌شود است. این روش باعث کوچک شدن معده شده و در نتیجه باعث می‌شود مقدار کالری کمتری را در هر وعده غذایی جذب کنید. در این مقاله به این عمل که بخشی از دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد، عوارض اسلیو، مراحل عمل و هزینه‌های آن می‌پردازیم. تا پایان مقاله با دکتر مایکو همراه باشید.

عمل اسلیو معده چیست

اسلیو معده چیست؟

همانطور که گفتیم عمل اسلیو یکی از چندین روش درمان چاقی است که به صورت جراحی با بیهوشی روی معده افراد انجام می‌شود. در این عمل بخشی از معده ی فرد برش خورده و معده کوچک‌تر از اندازه ی معمولی خود می‌شود؛ به همین دلیل حجم غذای وارد شده به معده نیز کمتر خواهد بود و در نهایت باعث کاهش وزن افراد می‌شود.

افراد واجد شرایط این عمل جراحی

جراحی اسلیو معده تنها زمانی به‌عنوان یک گزینه به بیمار اعلام می‌شود که تمام راه‌های کاهش وزن و رژیم‌های غذایی و حتی ورزش‌ها و داروها برای لاغری بی‌تأثیر بوده باشند. البته به غیر از اسلیو معده می توان برای لاغری سایر راه ها مانند بالون معده، بای پس معده و یا حلقه معده را هم استفاده نمود.

افرادی که نیازمند جراحی اسلیو هستند عبارت‌اند از:

 • افرادی که دارای چاقی شدید هستند.
 • افرادی که دارای بیماری‌های شدید مرتبط با چاقی هستند.
 • افراد دارای BMI بالاتر از 40.
 • افراد دارای اضافه‌وزن غیرطبیعی
مقایسه ی اسلیو معده با حلقه، بای پس و بالون

تجربیات افرادی که جراحی اسلیو معده انجام داده‌اند:

این افراد از انجام این عمل بسیار راضی بوده‌اند چراکه به ‌سرعت نتیجه ی عمل را در خود مشاهده کرده اند. یکی از مواردی که همه به آن اشاره داشته‌اند کاهش شدید میل به غذا و زود سیر شدن است که بعد از عمل به وجود آمده بود. بنابر تجربیات این افراد، عمل اسلیو درد چندانی ندارد و تنها ممکن است در روزهایی که تحت مراقبت هستید (3 روز بعد از عمل باید تحت مراقب و بستری باشید) مقداری جای عمل درد کند. همچنین تا یک هفته بعد از جراحی نیز ممکن است مقداری این دردها وجود داشته باشد که به راحتی با دارو و مسکن برطرف می‌شود.

نکته ی  قابل‌توجه در افرادی که «عمل اسلیو» را انجام داده‌اند این است که این افراد بعد از عمل به شدت به رژیم غذایی و برنامه ورزشی خود پایبند بوده اند. به‌ نحوی‌که روزبه‌روز علاقه ی این افراد به ورزش بیشتر شده و نتیجه آن را نیز با کاهش وزن سریع در بدن خود، مشاهده کرده اند.

مشاوره آنلاین با متخصص گوارش

برای دریافت مشاوره از بهترین پزشکان متخصص گوارش همین الان اقدام کنید

برای مشاوره آنلاین کلیک کنید

بهبود بیماری‌های مرتبط با چاقی با عمل اسلیو

عمل اسلیو معده به دو روش به کاهش وزن کمک می‌کند.

 • روش اول: در جراحی اسلیو، معده به مقدار قابل‌توجهی کوچک‌تر از حالت معمولی می شود. در نتیجه در هنگام غذا خوردن، معده سریع‌تر پر شده و خیلی سریع‌ شما احساس سیری می‌کنید. در نتیجه مقدار کالری کمتری را نسبت به قبل دریافت خواهید کرد.
 • روش دوم: بخشی از معده شما که وظیفه ی ترشح گرلین را دارد در حین این عمل برداشته می‌شود. هر وقت این هورمون (که به گرسنگی مرتبط است) ترشح شود شما احساس گرسنگی می‌کنید. در نتیجه با نبود بخش ترشح‌کننده این هورمون، شما کمتر از قبل احساس گرسنگی می‌کنید و نیاز به غذای کمتری خواهید داشت.
جراحی اسلیو معده برای لاغری

 مزایای مهم این عمل در خصوص چاقی

 مهم ترین مزیت عمل اسلیو کاهش وزن شما است به شکلی که در طی مدت 18 الی 24 ماه می‌توانید بیش از 50 درصد از وزن فعلی خود را کاهش دهید. در نتیجه در کمتر از دو سال خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی را به مقدار قابل‌توجهی کاهش می‌دهید.

 برخی بیماری‌های مهم و خطرناک مرتبط با چاقی عبارت‌اند از:

دیابت نوع 2

 کلسترول بالا

 فشار خون بالا

انسداد رگ‌ها و عروق قلبی

مراحل عمل اسلیو معده

جراحی اسلیو معده با استفاده از دستگاه‌های مخصوصی انجام می‌شود. برای این عمل بیمار بیهوش شده و فرایند تنفس او با استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی انجام می‌شود. در واقع با ابزار های لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در این فرآیند جراحی، یک لوله ی بلند و نازک از طریق چند برش به شکم فرد وارد می‌شود. این لوله دارای چراغ، یک دوربین کوچک و همچنین ابزارهای مختلف دیگر برای جراحی است تا معده به دو قسمت نامساوی تقسیم شود. در این تقسیم‌بندی حدود 80 درصد از معده ی فرد به‌وسیله یک برش منحنی بریده‌ می شود و سپس لبه‌ها ( همان 20 درصد باقی مانده از معده) به هم بخیه زده می‌شوند. با عمل اسلیو، معده از شکل طبیعی خود خارج شده و به شکل یک موز در می‌آید. مدت‌ زمان عمل بر اساس لوازم و تبحر جراح، حداقل 1 ساعت و یا بیشتر طول می‌کشد. زمان خارج شدن از بیهوشی به صورت کامل نیز حدود 1 ساعت بعد از عمل است.

برش های شکم در عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده

هزینه جراحی اسلیو فقط مربوط به بیمارستان نیست. چرا که قبل از عمل و بعد از عمل شما باید آزمایش‌هایی را انجام دهید. فرایندهای قبل از عمل شامل آزمایش‌های متعدد در خصوص سنجش سلامتی بدن فرد، مقدار چاقی، سوابق بیماری شخصی، آندوسکوپی معده، آزمایش خون، سونوگرافی معده و موارد دیگر است.

هزینه عمل اسلیو معده در بیمارستان دولتی

هزینه جراحی اسلیو در بیمارستان‌های دولتی متفاوت است. بااین‌حال باید به این نکته توجه کنید که در هنگام عمل جراحی حتماً از فرایند لاپاراسکوپی استفاده شود. درصورتی‌که تحت پوشش بیمه باشید بخشی از هزینه ی عمل شما توسط بیمه پرداخت می‌شود. در بیمارستان دولتی این هزینه می‌تواند تا 40 میلیون تومان نیز تخمین زده شود. البته بخش زیادی از این هزینه‌ها برای لوازم و تجهیزات صرف می‌شود.

نحوه ی حذف بخشی از معده برای کاهش وزن در اسلیو

هزینه عمل اسلیو معده با بیمه تکمیلی

برخی از بیمه‌های تکمیلی هزینه جراحی اسلیو را پرداخت می‌کنند. البته برای این پرداخت شرایط ویژه‌ای دارند. به‌ عنوان ‌مثال باید BMI فرد (شاخص نسبت وزن و قد فرد که به صورت نرمال باید بین ۱۸ تا ۲۵ باشد) بالاتر از 40 باشد. نکته مهم در خصوص بیمه تکمیلی این است که بیمارستانی که در آن عمل جراحی اسلیو انجام می‌شود با این بیمه، قرارداد داشته باشد. در این صورت بخش زیادی از هزینه‌های شما توسط بیمه پوشش داده خواهد شد.

نوبت دهی پزشکی متخصص گوارش

برای نوبت از بهترین پزشکان متخصص گوارش همین الان اقدام کنید

برای رزرو نوبت کلیک کنید

مزایای جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده همان‌طور که گفته شد می‌تواند در طول 24 ماه بیش از 50 درصد از وزن شما را کاهش دهد. درصورتی‌که از رژیم غذایی مناسب و ورزش کافی نیز بهره ببرید این مقدار می‌تواند تا 80 درصد هم افزایش پیدا کند.

 • از مزیت‌های این جراحی می‌توان به کاهش وزن در مدت‌زمان کوتاه اشاره کرد. در نتیجه کیفیت زندگی شما بیشتر شده و شما از لحاظ روحی و جسمی شاداب‌تر خواهید بود.
 • همچنین انجام فعالیت‌های روزانه برای شما آسان‌تر است.
 • این عمل همان‌طور که به آن اشاره شد باعث می‌شود که به بیماری‌های مرتبط با چاقی مبتلا نشوید.
 • بهبود عملکرد قلب و ریه شما.
 • کاهش خطر ابتلا به سکته، سرطان.
 • کاهش ابتلا به ناباروری در زنان.

عوارض عمل اسلیو معده

جراحی اسلیو معمولاً به‌عنوان یک جراحی ایمن در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه بیمار در حین فرایند جراحی خطری جانش را تهدید نمی‌کند. بااین‌حال تمام جراحی‌ها ممکن است عوارضی به همراه داشته باشند.

برخی از عوارض مهم این عمل عبارت‌اند از:

 • خونریزی: احتمال خونریزی از زخم‌های بیرونی یا خونریزی داخلی
 • ایجاد شدن لخته خون در بدن: یکی از خطراتی که در همه ی عمل‌های جراحی وجود دارد، ایجاد لخته خون در بدن است.
 • آمبولی ریه: آمبولی ریه زمانی رخ می‌دهد که بخشی از لخته ی خون جدا شده و به سمت ریه‌ها حرکت کند.
 • ضربان قلب نامنظم: تمام عمل‌های جراحی باعث می‌شوند که مقداری خون از بدن شما خارج شود که همین باعث تغییر ریتم منظم ضربان قلب می شود.
 • نشت مایعات معده: یکی از مواردی که ممکن است در فرآیند جراحی Gastric-Sleeve با آن روبرو شوید نشت مایعات معده از محل بخیه‌های داخلی یعنی همان بخش باقیمانده از معده است.
 • کمبود ویتامین: بخشی از معده که برداشته و حذف می‌شود مسئول جذب ویتامین‌های مورد نیاز بدن است و به همین دلیل فرد بعد از عمل اسلیو باید تا مدت‌ها از مکمل‌های ویتامین استفاده کند.
 • سوزش سر دل: در جراحی اسلیو بخشی از معده جدا می‌شود و معده تغییر شکل پیدا می‌کند. در نتیجه ممکن است بعد از عمل شما دچار سوزش سر دل یا معده درد شوید که با دارو قابل درمان هستند.
 • در برخی موارد نیز سوء تغذیه و خشکی پوست از طرف بیماران اعلام‌شده است که به راحتی و با یک دوره مصرف دارو برطرف می شود.
عوارض عمل اسلیو معده

پشیمانی بعد از جراحی اسلیو

 قبل از عمل جراحی اسلیو باید همه جوانب را در نظر بگیرید. به این نکته باید دقت کنید که جراحی اسلیو یک عمل غیرقابل‌بازگشت است؛ یعنی شما بعد از عمل، در صورت پشیمانی دیگر نمی‌توانید معده خود را به حالت قبلی در بیاورید چراکه 80 درصد از معده کاملا از بدن شما خارج شده است و امکان بازگشت آن وجود ندارد.

آیا خطر مرگ در عمل اسلیو وجود دارد؟

عمل اسلیو یک عمل امن و بی‌خطر است که در آن نیازی به ایجاد برش‌های عمیق بر روی شکم فرد نیست. تنها چند برش با طول 2 الی 3 سانتی برای ورود لوله‌های لاپاراسکوپی روی بدن فرد ایجاد می‌شود. این برش‌ها نیز به‌سرعت بهبود پیدا می‌کنند. در نتیجه خطر مرگ در جراحی اسلیو وجود ندارد.

مراقبت‌های پس از عمل اسلیو

یکی از نکات مهمی که همواره به افراد بعد از جراحی اسلیو گفته می‌شود این است که شما باید به‌خوبی از رژیم و برنامه غذایی داده‌شده پیروی کنید. همچنین باید عادات ورزشی خود را تصحیح کرده و با استفاده از آن وزن خود را به صورت متناسب نگه ‌دارید. همچنین لازم است از کارهای زیر پرهیز کنید:

 • خوردن بیش‌ازحد
 • استفاده از رژیم غذایی ناسالم
 • ورزش نکردن
 • انجام حرکات سنگینی ورزشی که باعث فشار به ناحیه شکم شود.

رژیم غذایی مناسب با این عمل چگونه باید باشد؟

رژیم غذایی قبل از عمل:

 • دو هفته قبل از عمل باید پروتئین‌های موجود در غذای خود را افزایش دهید.
 • کربوهیدرات‌ها را در دو هفته قبل از عمل باید کاهش دهید.
 • دو روز قبل از عمل فقط باید مایعات شفاف بدون کافئین و کربنات مصرف کنید.
جدا کردن بخش اضافی معده در جراحی اسلیو

رژیم غذایی بعد از عمل:

 • یک هفته بعد از عملباید فقط مایعات شفاف بدون کافئین و کربنات مصرف کنید تا زخم‌های شما بهبود پیدا کند.
 • تا سه هفته بعد از عمل باید غذاهای آبکی و نرم مصرف کنید.
 • یک ماه بعد از عمل می‌توانید انواع غذاهای سالم را مصرف کنید. خیل زود به سراغ وعده غذایی سنگین نروید.
 • رژیم غذای شما بعد از عمل باید شامل مولتی‌ویتامین‌ها، مکمل‌های کلسیم، تزریق ماهانه B12 باشد. این رژیم را بعد از عمل تا مدت 24 ماه باید حفظ کنید.

«منابع»

 surgery.ucla.edu

healthdirect.gov.au

healthline.com

افراد واجد شرایط عمل اسلیو کدامند؟

افرادی که دارای چاقی شدید یا بیماری‌های شدید مرتبط با چاقی هستند، افراد دارای BMI بالاتر از 40 و افراد دارای اضافه‌وزن غیرطبیعی. البته بالون معده هم که در مقایسه با اسلیو کمتر تهاجمی است نیز برای لاغری استفاده می شود.

عوارض اسلیو کدامند؟

خونریزی، ایجاد شدن لخته خون در بدن، آمبولی ریه، ضربان قلب نامنظم، نشت مایعات معده، کمبود ویتامین و سوزش سر دل.

در تلاشم تا با ارائه ی مفیدترین مطالب حوزه ی پزشکی و درمان، هم قدم با شما خوانندگان عزیز دکتر مایکو، سایت و اپلیکیشن نوبت دهی و مشاوره ی آنلاین پزشکی، در مسیر بهبود سبک زندگی مان قدم بگذارم.

12 دیدگاه

 1. ممنون از محتوای خوبتون. یک سوالی که برام پیش اومده اینه که کدوم عمل بهتره؟ اسلیو یا بای پس؟

  • ممنون از همراهی شما.
   عمل اسلیو برای موارد حادتر استفاده می شه و قابل برگشت نیست. اما بالون معده در بلند مدت و ملایم تر هست و در اون به ساختار معده آسیبی وارد نمیشه. بنابراین بستگی به حاد بودن شرایط داره و این عمل برای هر کسی انجام نمی شه.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.