عمل بای پس معده چیست؟ عمل مینی بایپس و کلاسیک، هزینه ها، عوارض

⏱ زمان مطالعه: 7 دقیقه
4/5 - (1 امتیاز)

کسانی که اضافه وزن زیاد دارند و به اصطلاح چاق هستند با روش‌های مختلفی برای کاهش وزن آشنا رو به رو می شوند که یکی از آن ها عمل بای پس معده gastric bypass است. پزشکان در ابتدا رژیم لاغری و ورزش را پیشنهاد می ‌کنند. اگر با این کار نتیجه ‌ای حاصل نشود، انتخاب بعدی برای لاغر شدن جراحی است. اما کدام جراحی بهتر است؟ آیا بای پس عوارض زیادی برای دستگاه گوارش انسان را دارد؟ روش انجام آن چگونه است؟ ممکن است در ذهن شما این مدل سؤالات پیش آمده باشد. اما نگران نباشید؛ ما اینجا، در سایت دکتر مایکو سعی داریم روش جراحی بای پس معده را به شما توضیح دهیم تا اطلاعات بیشتری در این باره کسب و با آگاهی بیشتر انتخاب نمایید.

عمل بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده یا همان gastric bypass، یکی از انواع جراحی لاغری محسوب می ‌شود. برای انجام این جراحی باید ابتدا به متخصص گوارش مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کند.کاری که این عمل جراحی انجام می ‌دهد این است که دستگاه گوارش شما را دور می‌ زند. اما چگونه؟ خب! در این عمل جراحی، بخشی از معده را برش و برمی دارند (کاهش حجم دریافتی غذا). بخشی از ابتدای روده ی باریک که جذب در آنجا بیشتر انجام می ‌شود را نیز به همین صورت برمی‌ دارند (کاهش جذب مواد غذایی). حالا قسمت باقی مانده از معده را به بخش باقی مانده از روده ی باریک پیوند می ‌دهند و به هم وصل می ‌کنند.

انواع عمل بای پس معده

برای این عمل دو سبک وجود دارد: مینی بای پس و بای پس کلاسیک. در ادامه کامل هر کدام را توضیح می دهیم.

عمل بای پس کلاسیک

این روش جراحیِ بای پس معده، همان‌طور است که در ابتدا توضیح دادیم. یعنی در این مدل جراحی هم حجم دریافتی غذا کم می‌ شود و هم جذب کاهش خواهد یافت. حجم معده در این مدل جراحی بای پس بسیار کم می ‌شود و از طرفی بخشی از روده هم حذف می‌شود. پس در این جراحی انتظار برگشت کمتری را خواهیم داشت.

عمل مینی بای پس

جراحی مینی بای پس ترکیبی از اسلیو معده و عمل بای پس است و به این صورت انجام می‌ شود که ابتدا معده را به شکل یک کیسه بلند در می‌ آورند و سپس از معده به روده ی باریک، تنها یک پیوند و یک بخیه ایجاد می ‌کنند. با انجام این روش جراحی، جذب در روده کاملاً انجام خواهد شد اما؛ میزان غذای دریافتی کمتر می ‌شود. از آنجایی که معده‌ ی کوتاه شده طویل‌ تر می‌شود؛ زمان هضم بیشتر شده و فرد مدت زمان بیشتری احساس سیری می ‌کند.

عمل مینی بای پس

هزینه عمل بای پس معده

هزینه این جراحی هم مثل سایر جراحی ‌ها به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌ توانیم به میزان تجربه پزشک، نوع بیمارستانی که در آن جراحی می‌ کنید، نوع جراحی مینی یا کلاسیک و… اشاره کنیم.

هزینه عمل بای پس معده در بیمارستان دولتی

این جراحی را می ‌توانید در بیمارستان خصوصی و یا دولتی انجام دهید. بیمارستان ‌های دولتی هزینه ی کمتری را نسبت به بیمارستان‌ های خصوصی شامل می‌ شوند، چراکه بیمارستان‌ های خصوصی امکانات رفاهی بیشتری در اختیار شما قرار خواهند داد. هزینه ی بیمارستان ‌های دولتی هم، همان ‌طور که گفتیم تحت تأثیر عوامل متعددی خواهد بود.

عمل بای پس معده با بیمه تأمین اجتماعی

شاید بخواهید بدانید که آیا بیمه هزینه جراحی بای پس معده را تقبل می‌ کند یا نه؟ اگر این جراحی برای شما جنبه درمانی داشته باشد و BMI شما بالای ۴۰ باشد و جراحی در بیمارستان‌های دولتی، مراکز تأمین اجتماعی و یا مراکز دانشگاهی انجام شود، بیمه تأمین اجتماعی هزینه ی آن را تقبل خواهد کرد. اما اگر در مراکز خصوصی قصد انجام این جراحی را داشته باشید، بیمه تأمین اجتماعی تنها بخشی از هزینه ‌های جراحی و وسایل را برعهده می ‌گیرد.

عمل بای پس معده با بیمه تأمین اجتماعی

تجربیات کسانی که عمل بای پس معده انجام دادند:

کسانی که جراحی بای پس معده را انجام داده ‌اند، اغلب از نتیجه ‌ای که گرفته ‌اند رضایت دارند. تنها مسئله‌ ای که شاید اندکی دشواری برای آن ‌ها ایجاد کرده باشد، عوارض پس از جراحی است که می ‌توان با انجام اقداماتی این عوارض را کاهش داد و تنها از نتیجه‌ ی خوب آن لذت برد. در ادامه برخی از عوارض این جراحی را برای شما بازگو خواهیم کرد.

آیا عمل بای پس معده برگشت‌ پذیر است؟

مسئله برگشت وزن بعد از عمل جراحی بای پس معده یکی از نگرانی ‌هایی است که قبل از اقدام برای عمل برای همه افراد وجود دارد. بله! ممکن است وزن شما بعد از عمل بازگشت پیدا کند. برای اینکه این اتفاق نیفتد باید پس از جراحی و بعد از اینکه کاملاً بهبود یافتید، ورزش کردن را شروع کنید. در کنار ورزش بهتر است رژیم غذایی مناسبی داشته باشید تا وزن شما برنگردد.

عوارض عمل بای پس معده

قبل از اینکه برای انجام جراحی بای پس اقدام کنید، بهتر است خوب بسنجید که آیا به نفع شماست این کار را انجام دهید یا نه؟

عوارض عمل بای پس معده

عوارض این جراحی شامل:

 • خونریزی: این مورد در هنگام عمل و پس از آن مشاهده می ‌شود اما اگر حجم آن زیاد و یا زمان آن طولانی شود خطرناک خواهد بود.
 • عفونت: عفونت شایع‌ ترین عارضه برای هر جراحی محسوب می‌ شود. عفونت‌ های کم را می ‌توان با آنتی بیوتیک تراپی در منزل درمان کرد؛ اما اگر عفونت شدید شود، ممکن است لازم باشد در بیمارستان بستری شوید. اگر تب بالای ۳۸ درجه داشتید، زخم شما ترشحات چرکی زیاد و بد بو داشت و قرمز بود به پزشک خود اطلاع دهید.
 • نشت: این عارضه خطرناک‌ ترین و در عین حال نادرترین عارضه ی جراحی بای پس معده است. اگر اتصال معده به روده به درستی انجام نشده باشد، ممکن است محتویات آن به داخل فضای شکم وارد و باعث ایجاد حساسیت و عفونت در احشاء اطراف معده و روده شود. برای اینکه از این عارضه پیشگیری شود، باید مدام تحت نظر متخصص خود باشید.
 • سوء تغذیه: این عارضه یکی از نگران ‌کننده‌ ترین عوارض عمل بای پس معده است. برای اینکه دچار این مشکل نشوید، باید به درستی غذا بخورید و سعی داشته باشید از غذا‌هایی که مقوی هستند بیشتر استفاده کنید. مصرف مکمل ‌های ویتامینی و انجام چکاپ ‌های دوره ‌ای از بروز کمبود در بدن شما پیشگیری می ‌کند.
 • مسائل زیبایی شناختی: وقتی شما به سرعت لاغر شوید، پوست اضافی شکمتان آویزان می ‌شود. این مسئله ممکن است برای بیشتر افراد، بسیار خانم‌ ها ناراحت‌ کننده باشد. برای رفع این عارضه، پس از گذشت مدت زمانی از جراحی می‌ توانید برای برداشتن پوست اضافی اقدام کنید.
 • سندرم دامپینگ: وقتی غذا‌های با قند زیاد مصرف می ‌کنید، به دلیل اینکه سریع وارد روده می‌ شوند ممکن است سرگیجه، تهوع و اسهال را تجربه کنید که این علائم همان سندرم دامپینگ است.
 • ریزش مو: پس از جراحی بای پس معده و به دلیل کاهش ویتامین‌های گروه B که در معده جذب می ‌شده است، ممکن است با ریزش مو مواجه شوید. برای اینکه این عارضه در شما ایجاد نشود، باید مکمل ‌های ویتامینی را به درستی و مکرراً دریافت کنید.

آیا مرگ در اثر بای پس معده ممکن است؟

احتمال مرگ پس از جراحی بای پس معده بسیار اندک است. شانس زنده ماندن شما بعد از این عمل بیش از 99.8 درصد خواهد بود. این را هم درنظر داشته باشید که احتمال مرگ در اثر عوارض چاقی بسیار بیشتر از خطر مرگ در اثر جراحی است.

افسردگی بعد از عمل بای پس معده

ممکن است برخی افراد بعد از «عمل بای پس معده» دچار افسردگی شوند‌. علل آن به شرح زیر است:

 • استرس پیش از جراحی بای پس معده
 • روند کاهش وزن کندتر از تصور
 • تغییرات به وجود آمده در بدن پس از جراحی
تجربیات کسانی که عمل بای پس معده انجام دادن

مراقبت بعد از عمل بای پس معده

 • مدت زمانی که پس از جراحی لازم است بستری باشید، حدود ۲ تا ۳ روز است. این زمان بستگی به این دارد که چقدر جراحی شما سنگین بوده و یا اندازه برش جراحی چقدر است.
 • پس از جراحی اندکی راه بروید؛ راه رفتن به شما کمک می‌کند تا کمتر در معرض بروز لخته خون قرار بگیرید اما نباید خودتان را خسته کنید.
 • حمام کردن بعد از عمل بای پس معده، تا یک هفته ممنوع است. برای اینکه زخم‌ها زودتر بهبود یابند، باید آن‌ها را خشک و تمیز نگهدارید.
 • اگر علائم غیرطبیعی مثل ترشحات چرکی و بدبو، قرمزی شدید و… در محل زخم مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • تا چند هفته بعد از جراحی بای پس معده، از انجام فعالیت در منزل و تا دو ماه از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. در این مدت زمان نباید فشار زیادی به شما وارد شود.
 • تغذیه بعد از عمل بای پس معده: در هفته‌ی اول باید رژیم شما کاملاً مایعات باشد و اصلاً مواد جامد را مصرف نکنید. هفته‌های دوم و سوم زمان مناسبی برای این است که غذا‌های غلیظ‌تر را مصرف کنید تا معده شما کم کم عادت کند. اما هنوز نباید غذا‌های جامد بخورید. در هفته‌های چهارم و پنجم پس از عمل، سعی کنید غذا‌های نرم با نیاز به اندکی جویدن را مصرف کنید اما هنوز نباید غذا‌های خیلی سفت بخورید. از هفته پنجم به بعد، دیگر مجاز هستید غذا‌های جامد را به رژیم خود اضافه کنید؛ اما این کار باید آرام آرام صورت بگیرد تا معده شما عادت کند.

کلام آخر…

در این مطلب سعی کردیم شما را با عمل بای پس معده، به عنوان روشی تهاجمی و سریع برای لاغری آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات دقیق‌ تر از این روش جراحی بهتر است با کارشناسان و متخصصانی که در این زمینه در دکتر مایکو فعالیت دارند مشورت نمایید.

سوالات شما

عمل مینی بای پس معده چه تفاوتی با بایپس کلاسیک دارد؟

در بای پس کلاسیک هم حجم دریافتی غذا کم شده و هم جذب کاهش خواهد می یابد اما در عمل مینی بای پس جذب در روده کاملاً انجام می شود اما؛ میزان غذای دریافتی کمتر می ‌شود.

افسردگی بعد از عمل بای پس معده gastric bypass چرا اتفاق می افتد؟

این افسردگی ممکن است به دلیل استرس پیش از جراحی بای پس معده، روند کاهش وزن کندتر از تصور و تغییرات به وجود آمده در بدن پس از جراحی به سراغ شخص بیاید.

در تلاشم تا با ارائه ی مفیدترین مطالب حوزه ی پزشکی و درمان، هم قدم با شما خوانندگان عزیز دکتر مایکو، سایت و اپلیکیشن نوبت دهی و مشاوره ی آنلاین پزشکی، در مسیر بهبود سبک زندگی مان قدم بگذارم.

8 دیدگاه

  • اگر منظور از بهتر بودن راحتی باشه باید بگیم که حلقه معده به نسبت بای پس راحت تره و بعد از مدتی هم برداشته می شه. اما بای پس بدون بازگشته و در اون معده دستکاری میشه. یعنی به نسبت عمل لاغری تهاجمی تری هست.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.