ترک اعتیاد: مراحل پاک شدن از انواع مواد مخدر

⏱ زمان مطالعه: 7 دقیقه
4.7/5 - (4 امتیاز)

معجزه ی ترک اعتیاد امروزه تبدیل به آرزوی بسیاری از بیماران مواد و الکل و خانواده هایشان شده است. متاسفانه درایران طی سال 1400 بیش از 5300 نفر بر اثر اعتیاد جان خود را از دست دادند. مشکل فقط اوردوز و سوء مصرف نیست! از آنجایی که بسیاری از گیرنده های درد در بدن فرد معتاد فعال نیست، بیشترشان بدون احساس درد دچار زخم معده و زخم های دستگاه گوارشی می شوند! اگر اعتیاد دارید و درحال خواندن این مقاله هستید یا یکی از عزیزانتان اعتیاد دارد نشان دهنده ی این است که خسته اید. خسته از نگرانی و زندگی نکردن. خسته از وابستگی و بی اختیار بودن در مقابل مواد. اما چه کاری از دستمان برمی آید؟ چه کنیم که ازخودمان یا عزیزیمان از دست نرود و به همان فرد قبلی تبدیل شود، به خانواده و جامعه برگردد و یک شروع پاک را تجربه کند؟ در این مقاله از دکتر مایکو با ما همراه باشید تا بیشتر با این بیماری، مراحل و راه های ترک همیشگی انواع وابستگی آشنا شویم. 

9 مرحله ی ترک اعتیاد فوری

اعتیاد چیست؟

اعتیاد یک رفتار است. رفتاری است که در شخص به دلایل مختلف روحی و روانی با استفاده از مواد شیمیایی مثل شیشه، کراک و … یا مواد طبیعی مثلی تریاک، هروئین و ماری جوانا ایجاد و باعث ضعف اختیار و خودداری فرد می شود. درواقع افراد معتاد همه فریب خورده اند. نه فریب این فلانی یا آن فلانی! فریب لذت اولین تجربه ی مصرف مواد که ماندگار نیست و برای بیشتر حس کردن آن مدام دوز مصرفی خود را بیشتر می کنند. اما زهی خیال باطل. روزی خود را ته چاه اعتیاد رنجور و تنها می بینند.

چرا ترک اعتیاد آنقدر سخت است؟

در سخت بودن ترک کردن اعتیاد هیچ بحثی نیست اما دلیل این همه سختی چیست؟ یک فرد معتاد در حال ترک چه شرایطی دارد که اطرافیان باید درکش کنند؟ اعتیاد مستقیم روی مغز، کنترل رفتار و قضاوت افراد تاثیر می گذارد. سیستم پاداش مغز، تجربه های قبلی مصرف را الگوی پاداش های بعدی یعنی عطش برای مصرف های بعدی قرار می دهد. به همین دلیل است که فرد ممکن است بارها قصد ترک داشته باشد ولی موفق نشود. یا بعد از ترک و پاکی دوباره به سمت مواد برگردد. در واقع همه ی مشکلات فیزیکی، ذهنی، احساسی و زیستی دست به دست هم می دهند و عمل ترک اعتیاد را برای فرد سخت و بعید جلوه می دهند. البته که بسیاری توانسته اند بر این مشکلات پیروز شوند و به زندگی برگردند. اما چطور از پس چالش های ترک اعتیاد برآمده اند؟

چرا ترک اعتیاد سخت است

9 مرحله ی ترک اعتیاد فوری

در این بخش می خواهیم یک فرد بیمار به مواد مخدر و الکل را در مسیر ترک از آغاز تا پایان همراهی کنیم. مراحل ترک عبارتند از:

قبول و اعتراف وجود یک مشکل

به نظر راحت است ولی در واقع این مرحله سخت ترین قدم است. همیشه شروع یک تغییر سخت و سنگین است. اما همین که باور داشته باشید و قدم اول را بردارید بخش سخت ماجرا را از سر گذرانده اید. این کار به شما شجاعت مقابله با اعتیاد و زمینه های ایجاد آن را می دهد. می توانید برای عملکرد بهتر با خانواده، دوستان، مشاور و مسئولان کمپ ترک اعتیاد مشورت کنید. گاهی چیزی را می دانیم اما برای باور پیدا کردن به آن لازم است با دیگران در مورد حسمان صحبت کنیم. درست است؟

توجه به آثار مخرب اعتیاد

از این مرحله راحت نگذرید. اول باید بفهمید چه چیزهایی را بخاطر مواد از دست داده اید. چه اتفاقات و تجربه های بدی صدقه سری مواد برایتان پیش آمده؟ چه کسانی را از دست داده اید؟ حالا به این فکر کنید که پاک شدن از مواد چطور می تواند به زندگی و سلامت اعضای بدن شما مثل معده کمک کند؟ چه چیزهایی را که حسرتشان را داشتید می توانید بدست آورید؟ خاطره نویسی روزانه و دردودل با شخص خودتان یکی از بهترین روش هاست. در این دفتر می توانید علاوه بر این موارد، برنامه ریزی ترک، اهداف و محرک های خود را بنویسید. از من می شنوید به هیچ عنوان قدرت نوشتن و کلمات را دست کم نگیرید.

کمک حرفه ای بگیرید

به متخصص ترک اعتیاد کمپ ها مراجعه کنید تا باهم برنامه ای دقیق بریزید و شروع کنید. این برنامه می تواند شامل تراپی و مشاوره فردی، خانوادگی، ملاقات های گروهی، عضویت در گروه های حامی و سایر درمان ها باشد.

کمک برای ترک اعتیاد

پس از ترک، قدر پاکی را بدانید!

زندگی خود را با اعتیاد و بدون آن مقایسه کنید. چه چیزهایی الان دارید که قبلا از آن ها محروم بودید؟ به آزادی، سلامتی، ثبات مالی و روابط اجتماعی بهتری که دارید ببالید. همین فرمان را ادامه دهید.

مراحل شروع و تمام نقاط ضعف و قوت برنامه ی خود را ثبت کنید

به شما کمک می کند فراموش نکنید چه مسیری را طی کرده اید، کجا ایستاده اید و به کجا باید بروید.

گلوله هایتان را بشناسید

منظور از گلوله اتفاق ها، چیزها و حتی افرادی اند که می توانند باعث وسوسه ی شما برای مصرف دوباره شوند. مثلا با شناخت استرس، احساسات ناآرام، علائم محیطی، بیماری های فیزیکی و روحی بهتر می توانید از پس مدیریت آن ها بربیایید.

محیط خود را تغییر دهید:

اگر ترک کنید و همچنان با عادت های روزمره ی قدیمی به زندگی ادامه دهید شانس شکست نقشه بالا می رود. پس همانطور که در مرحله ی قبل هم گفتیم از گلوله ها دوری کنید!

ورزش، ورزش و باز هم ورزش: در این مسیر که پستی و بلندی های زیادی دارد، ورزش می تواند رفیق خوبی باشد. ورزش کمک می کند:

عملکرد ذهنتان بهتر شود.

استرس شما کاهش یابد.

خواب بهتری داشته باشید.

وسوسه های مواد کمتر شود.

مهم از همه، اعتماد به نفس بالاتری پیدا کنید.

تغییر محیط در ترک اعتیاد

گذشته را بپذیرید

طبیعی است که حس بدی نسبت که رفتارهای گذشته خوی داشته باشید. طبیعی است که بخاطر بدی هایی که به خود و خانواده کرده اید عذاب وجدان داشته باشید. حتی ممکن است از خودتان متنفر باشید! حق هم دارید اما شما در آغاز مسیری به سوی آینده هستید و برای اینکه بهتر پیش بروید لازم است گذشته را با تمام کثیفی ها و ناراحتی هایش به خاطر داشته باشید. پس از گذشته فرار نکنید تا فرصت آینده ای بهتر را داشته باشید.

اگر لغزیدید، کمک بگیرید

ممکن است در هر مرحله دلتان بخواهد برگردید به همان مسیر قدیمی. ممکن است بارها فراموش کنید چرا شروع کرده اید یا از خود بپرسید که اصلا که چی؟ فایده ی همه ی این ها چیست؟ چرا تحمل کنم؟ در این مواقع بدون آنکه اجازه دهید ذهنتان شروع به فلسفه سازی اشتباه کند درخواست کمک کنید. یادتان نرود که از چه شرایطی شروع کرده اید و چه سختی هایی کشیده اید. فراموش نکنید که ترک اعتیاد زمان، اشتیاق و حمایت می طلبد پس تنهایی این مسیر را طی نکنید. افرادی هستند که شما را دوست دارند و برایشان مهم هستید. پس راه های پاک باقی ماندن پس از ترک اعتیاد را جدی بگیرید.

آثار مخرب اعتیاد

چگونه به یک فرد معتاد کمک کنیم؟

اگر شما به جای شخص معتاد، یکی از نزدیکانش هستید که در نهایت عشق و نگرانی تصمیم به کمک به او را گرفته اید که بهترین کارهاست، می توانید از مراحل کمک به فرد معتاد ایده های خوبی بگیرید.

 1. حمایت خود را به او ثابت کنید.
 2. روش درمانی که برای آن شخص مناسب تر به نظر می رسد را انتخاب کنید.
 3. خود را برای کلی سختی و مشکل آماده کنید و ثابت قدم باشید.
 4. رابطه ای برپایه ی اعتماد با او بسازید.
 5. تعاملات مداوم و موثری با او داشته باشید.
 6. او را در مراحل درمان تنها نگذارید.
چگونه به یک فرد معتاد کمک کنیم؟

مراحل پاک شدن از انواع مواد مخدر و الکل

به صورت کلی ترک کردن مواد و الکل دارای چهار مرحله ی اصلی است.

 1. شروع درمان
 2. پرهیز زودهنگام
 3. حفظ پرهیز
 4. بازیابی پیشرفته

هر کدام از این مراحل پاک شدن از مواد و الکل می توانند سختی های فراوان داشته باشند که باید برای آن ها کاملا آماده باشید.

ترک اعتیاد انواع مواد چقدر طول می کشد و چگونه انجام می شود؟

همانطور که می دانید مواد مخدر انواع مختلفی دارد که هرکدام خصوصیات خاص و نشانه های مختص به خود را دارد. به همین دلیل است که ترک کردن هر کدام می تواند در مراحل جزئی با هم متفاوت باشد. به طوری کلی انواع ترک را بر اساس نوع اعتیاد می توان این گونه تقسیم بندی کرد:

 • ترک اعتیاد تریاک
 • ترک اعتیاد هروئین
 • ترک اعتیاد متادون
 • ترک اعتیاد ب 2 (بوپرنورفین)
 • ترک اعتیاد کراک
 • ترک اعتیاد ترامادول
 • ترک اعتیاد ماری جوانا
 • ترک اعتیاد حشیش
 • ترک اعتیاد شیشه
 • ترک اعتیاد کوکائین
 • ترک اعتیاد اکستازی
 • ترک اعتیاد بنزودیازپین
 • ترک اعتیاد الکل
 • ترک اعتیاد ماشروم
 • ترک اعتیاد زولپیدم
 • ترک سیگار
ترک اعتیاد انواع مواد

انواع روش های ترک اعتیاد کدامند؟

حال که به ترک فکر می کنید و یا می خواهید به عزیزی کمک کنید تا ترک کند بهتر است با انواع روش های آن هم آشنا شوید.

 • کمپ ترک اعتیاد
 • ترک اعتیاد در خانه
 • ترک اعتیاد یک روزه و فوری
 • ترک اعتیاد با اسپند

البته اصولی ترین روش را قطعا باید مراجعه به کمپ ترک باید دانست چراکه شما در این روش انواع خدمات موردنیاز و حمایت های لازم را دریافت می کنید. این در حالی است که اگر بخواهید این مسیر سخت و ناشناخته را خودتان به تنهایی طی کنید احتمالا به مشکل می خورید. از اینکه تا پایان این مقاله من را همراهی کردید ممنونم و امیدوارم این بیماری خانمان سوز هر چه زودتر از شما و عزیزانتان پاک شود و زندگی را آنطور که شایسته است تجربه کنید.

چگونه به ترک اعتیاد یک فرد کمک کنیم؟

حمایت خود را به او ثابت کنید، روش درمانی که برای آن شخص مناسب تر به نظر می رسد را انتخاب کنید، خود را برای کلی سختی و مشکل آماده کنید و ثابت قدم باشید، رابطه ای بر پایه ی اعتماد با او بسازید، تعاملات مداوم و موثری با او داشته باشید و هرگز او را در مراحل درمان تنها نگذارید.

چرا ترک اعتیاد آنقدر سخت است؟

چون اعتیاد مستقیما روی مغز، کنترل رفتار و قضاوت افراد تاثیر می گذارد. سیستم پاداش مغز، تجربه های قبلی مصرف را الگوی پاداش های بعدی و در نتیجه عطش برای مصرف های بعدی قرار می دهد. به همین دلیل است که فرد ممکن است بارها قصد ترک داشته باشد ولی موفق نشود. البته بسیاری توانسته اند بر این مشکلات پیروز و به زندگی برگردند. فقط باید روش مناسبی را پیش گرفت.

در تلاشم تا با ارائه ی مفیدترین مطالب حوزه ی پزشکی و درمان، هم قدم با شما خوانندگان عزیز دکتر مایکو، سایت و اپلیکیشن نوبت دهی و مشاوره ی آنلاین پزشکی، در مسیر بهبود سبک زندگی مان قدم بگذارم.

4 دیدگاه

 1. سلام ممنون از اطلاع رسانی خوبتون. اطرافیان کسی که می خواد ترک کنه خیلی باید حواسشون به این نکته ها باشه.

  • قربان شما. بله موقعیت ترک اعتیاد بسیار حساسه و نیاز به توجه اطرافیان خیلی حس می شه.

 2. خیلی عالی. اگر امکانش هست در مورد چالش های ترک اعتیاد بیشتر توضیح بدید. ممنونم.

  • ممنون. حتما اطلاعات تکمیلی به همین مقاله اضافه و یا در مقالات جدید منتشر می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.