علائم فشار خون پایین چیست؟ راه های درمان خانگی افت فشار یا هایپوتنشن

⏱ زمان مطالعه: 9 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

علائم فشار خون پایین را نباید نادیده گرفت چراکه به خطرات جدی منتهی می شود! به نیرویی که قلب برای رساندن خون به همه ی نقاط بدن استفاده می کند، فشار خون می گویند. فشار بسته به میزان تحرک و مصرف انواع خوراکی ها تغییر می کند، چراکه این عوامل بر روی قلب انسان تاثیر گذار هستند. فشار در هر سنی و برای هر بدنی متفاوت بوده به طوری که میزان استانداردی برای آن تعریف شده است. اگر میزان افت فشار، پایین تر از میزان استاندارد باشد (هایپوتنشن) بروز علائم فشار پایین می توانند منجر به خطرات جدی مانند سکته و حتی مرگ شوند. در ادامه به بحث در مورد علل ایجاد هایپوتنشن low blood pressure، پیشگیری و درمان افت فشار خواهیم پرداخت.

فشار خون پایین چیست؟
فهرست مطالب پنهان

علائم فشار خون پایین چیست؟

فشار پایین، با دستگاه های مختلف و یا علائم ظاهری قابل تشخیص و مشاهده است که عبارتند از:

علائم فشار خون پایین چیست؟

نکات اندازه گیری افت فشار خون

قبل از گرفتن فشار خود حتما باید یک سری نکات را بررسی کنید تا به عدد دقیق فشار برسید. به عنوان مثال باید از این موارد فشارتان را نگیرید:

 • مصرف سیگار و دخانیات
 • مصرف غذای سنگین و چرب
 • انجام فعالیت های جسمی مثل پیاده روی یا بالا رفتن از پله ها

هرگز بعد از انجام این کار ها فشار خود را اندازه گیری نکنید چراکه فعالیت بدنی یا مصرف داروهای خاص می توانند به طور موقت بر روی فشار شما تاثیر گذار باشند.

هرگز پشت سر هم فشار خود را نگیرید و بین دو اندازه گیری فشار سی دقیقه وقفه ایجاد کنید.

جدول فشار خون پایین: در هر سنی عدد فشار پایین چقدر است؟

اما چه زمانی فشار ما پایین تر از حد معمول و چه زمانی فشار خون نرمال است؟ در جدول زیر، فشار پایین به علاوه ی نرمال برای هر سنی قرار داده شده است.

سنفشار پایینفشار عادی
۱ تا ۱۲ ماهه۵۰/۷۵۶۰/۹۰
۱ تا ۵ ساله۵۵/۸۰۶۵/۹۵
۶ تا ۳ ساله۶۰/۹۰۷۰/۱۰۵
۱۴ تا ۱۹ ساله۷۳/۱۰۵۷۷/۱۱۷
۲۰ تا ۲۴ ساله۷۵/۱۰۸۷۹/۱۲۰
۲۵ تا ۲۹ ساله۷۶/۱۰۹۸۰/۱۲۱
۳۰ تا ۳۴ ساله۷۷/۱۱۰۸۱/۱۲۲
۳۵ تا ۳۹ ساله۷۸/۱۱۱۸۲/۱۲۳
۴۰ تا ۴۴ ساله۷۹/۱۱۲۸۳/۱۲۵
۴۵ تا ۴۹ ساله۸۰/۱۱۵۸۴/۱۲۷
۵۰ تا ۵۴ ساله۸۱/۱۱۶۸۵/۱۲۹
۵۵ تا ۵۹ ساله۸۲/۱۱۸۸۶/۱۳۱
۶۰ تا ۶۴ ساله۸۳/۱۲۱۸۷/۱۳۴
جدول فشار خون پایین در سنین مختلف

انواع فشار خون پایین چیست؟

ممکن است فشار در شرایط مختلف بدن و یا مصرف غذا یا دارو تحت تاثیر قرار گیرد و این تاثیرات منجر به افت فشار خون و هایپوتنشن شود. در همین راستا قصد داریم انواع مختلف فشار پایینکه ممکن است برای هر فردی رخ دهد را مورد بررسی قرار دهیم.

افت فشار خون عصبی

این نوع از افت فشار بیشتر در کودکان و جوانان شایع بوده و پس از ایستادن طولانی اتفاق می افتد. گفته می شود که این عارضه ناشی از ناهماهنگی و وجود اختلال میان قلب انسان و مغز در این افراد است.

افت فشار خون و سرگیجه

این نوع از فشار خون پایین معمولا هنگامی رخ می دهد که فرد از حالت نشسته به ایستاده یا برعکس آن تغییر حالت دهد و یا دراز بکشد. بدن انسان در هر حالتی که باشد نمی تواند به سرعت فشار خون را هماهنگ کند به همین دلیل اگر فردی تغییر حالت ناگهانی دهد، ممکن است افتادن فشار خون و چند دقیقه سرگیجه و تاری دید و یا حتی غش را تجربه کند. شایع ترین علل این افت فشار، کم آبی بدن، نشستن طولانی، تاثیر برخی داروها و همین طور بارداری است. این نوع افت فشار در افراد مسن شایع تر است.

انواع فشار خون پایین چیست؟

فشار خون پایین بعد از غذا خوردن

این عارضه یک تا دو ساعت بعد از صرف غذای سنگین به ویژه در افرادی که دچار بیماری هایی عصبی مثل پارکینسون هستند رخ می دهد. این افراد باید از مصرف الکل اجتناب و مصرف آب و کربوهیدرات خود را بیشتر کنند. به علاوه لازم است وعده های غذایی را کوچک تر کنند تا از بروز افت فشار خون جلوگیری شود.  

افت فشار خون ناشی از آسیب سیستم عصبی

اختلال سندرم شادی و یا سندرم خجالتی ها بسیار نادر است. اگر سیستم های عصبی غیرارادی مثل ضربان قلب و تنفس دچار آسیب دیدگی پیشرفته شوند این افت فشار اتفاق می افتد. علائم این فشار خون پایین کندی در حرف زدن و لرزش ماهیچه ها است که برای درمان آن فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند.

چه افرادی در معرض علائم فشار خون پایین هستند؟

موارد بسیاری در افتادن فشار خون دخیل هستند که ممکن است برای هر فردی رخ دهند. البته برخی ناخواسته اتفاق می افتند بنابراین اگر به عارضه هایی که به افت فشار منجر می شوند آگاه باشیم می توانیم به افرادی که در معرض خطر آن هستند کمک کنیم.

چه افرادی در معرض علائم فشار خون پایین هستند؟

افرادی که:

 • مدت طولانی در تخت خواب هستند.
 • در ۲۴ هفته اول بارداری هستند (این افت فشار طبیعی است).
 • در اثر حادثه خون زیادی از دست داده اند.
 • داروهای خاص مثل داروهای ضد افسردگی یا مشکلات قلبی استفاده می کنند.
 • بیماری های قلبی، مثل ضربان پایین قلب یا نارسایی قلبی دارند.
 • مشکلات غدد درون ریز مثل قند خون پایین یا تیروئید کم کار دارند.
 • عفونت شدید دارند که بسیار خطرناک است (باکتری ها در بدن سمی تولید کند که روی رگ ها اثر گذاشته و باعث افت فشار شدید می شود).
 • واکنش آلرژیک مثلا به نیش زنبور یا پنی سلین دارند. بنابراین توصیه می شود پنی سلین در مرکز درمانی تزریق شود.
 • تغذیه ناکافی دارند و ویتامین های بدنشان کم است.

علت فشار خون پایین

برخی از داروها و غذاها می توانند در افت فشار دخیل باشند اما شرایط روحی و جسمی فرد نیز بسیار حائز اهمیت است. هرچند برخی از دلایل بسیار شایع هستند و ممکن است افراد کاملا سالم را نیز تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین حتما باید از علت های مهم افت فشار خون آگاه باشیم.

گرسنگی و فشار خون پایین

اکثر ما سرگیجه و افت فشار خون را در ماه مبارک رمضان تجربه کرده ایم. افرادی که فشار بالایی دارند کمتر دچار این عارضه می شوند اما اگر فردی حتی مقداری فشارش پایین باشد، گرسنگی کاهش فشار را چند برابر می کند. بدن همه ی ما برای بقا به انرژی احتیاج دارد و نبود آن می تواند باعث کاهش قند خون و نرسیدن مواد غذایی به سلول ها شود.

ترس و افت فشار خون

در بیشتر افراد ترس و استرس باعث افزایش فشار می شود اما در برخی که سابقه ی ترس و اضطراب شدید دارند می تواند به افت فشار منتهی شود. بنابراین ممکن است فرد به دلیل ترس زیاد، ناگهان دچار افت فشار شده و یا از حال برود (این مورد کمتر رخ می دهد).

ترس و افت فشار خون

افسردگی و فشار خون پایین

افسردگی علائم خاصی مثل کم تحرکی و کم اشتهایی به همراه دارد. همچنین بعضی از داروهای ضدافسردگی باعث افت فشار می شوند. بنابراین می توان گفت که افسردگی موجب کاهش فشار لحظه ای می شود چون نمی توان از این موارد چشم پوشی کرد. بهتر است اگر داروی ضد افسردگی مصرف می کنید و علائم افت فشار دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا یا داروی شما را تغییر دهد و یا دارو مکمل تجویز کند.

قهوه و افت فشار خون

پاسخ بدن هر فرد و تغییر فشار، در اثر استفاده از کافئین متفاوت است و ممکن است باعث افزایش یا کاهش فشار خون ناگهانی و شدید شود. دلایل دیگری نیز به همراه مصرف قهوه می توانند تغییرات فشار را چند برابر کنند. مثلا اگر داروی می خورید که باعث کاهش فشار خون می شود، حتی الامکان تا دوازده ساعت بعد از آن قهوه نخورید. لازم به ذکر است اگر با مصرف قهوه دچار فشار خون پایین شدید می شوید، نوشیدن آن را متوقف و یا کم کنید.

فشار خون پایین و کلیه

همان طور که قبل تر گفته شد تمامی قسمت های بدن نیاز به انرژی و مواد مغذی دارند، که این مواد از طریق خون به آنان می رسد. کلیه یکی از اعضای حساس بدن است که اگر خون کافی به آن نرسد، نمی تواند به درستی کار کند و در دفع مواد زائد بدن مثل اوره ناکام می ماند. افرادی که فشار پایینی دارند و یا دائما افت فشار را تجربه می کنند، به مرور سطح مواد زائد در بدنشان افزایش یافته و می تواند موجب مشکلات دیگری برای آنان شود. بنابراین فشار خون با کارکرد کلیه رابطه ی مستقیم دارد.

با افتادن فشار خون چه کنیم؟

بهتراست در مرحله اول به پزشک مراجعه کنید تا پس از پیدا کردن علت بتواند راه درمان مناسبی را ارائه دهد. اما با توجه به ناگهانی بودن افت فشار باید برای جلوگیری از آسیب آن به بدن درمان اورژانسی را بدانیم. در ادامه راه هایی را معرفی خواهیم کرد که بتوانید افت فشار خون را درمان و حتی از بروز آن نیز پیشگیری کنید.

 درمان فشار خون پایین در منزل

بهترین راه های درمان فشار خون پایین در منزل

 • مصرف نمک: همیشه شنیده ایم که نمک زیاد مضر است، اما جالب است بدانید که مصرف سدیم در افرادی که فشار پایین دارند توصیه می شود. البته مصرف زیاد آن می تواند باعث مشکلات قلبی و عروقی شود پس حتما در این باره با پزشک خود مشورت کنید.
 • آب بیشتری بنوشید: مصرف آب زیاد حجم خون را افزایش داده و یکی از اصلی ترین راه های درمان است. اگر به تازگی به هر دلیلی از خون بدن شما کم شده بهتر است مصرف آب را دو چندان کنید.
 • جوراب های چسب بپوشید. چراکه هم در درمان و تسکین واریس پا موثرند و هم می توانند خون رسانی به قلب را بهبود بخشند.
 • می توانید از داروهایی مثل ارتواستاتیک برای درمان افت فشار استفاده کنید، البته تجویز پزشک شرط اول برای استفاده از هر گونه دارویی است.

درمان فشار خون پایین در طب سنتی

موارد زیر در درمان افت فشار در طب سنتی موثرند:

 • خوردن روزانه ده عدد عناب خیس شده
 • مصرف عرق بید مشک و بهار نارنج
 • استفاده از نمک دریا به جای نمک صنعتی
 • نوشیدن آب چغندر
 • مصرف فلفل، زردچوبه و دارچین
 • در زمان کاهش فشار، پاهای خود را روی هم انداخته و بنشینید.

عوارض و خطرات علائم افت فشار خون

مهم ترین خطری که افراد دارای فشار پایین را تهدید می کند، نرسیدن خون کافی و به موقع به مغز است که می تواند باعث سکته مغزی شود. در ادامه قصد داریم به بررسی مهم ترین و خطرناک ترین عوارض فشار خون پایین بپردازیم.

عوارض و خطرات علائم افت فشار خون
 • مشکلات قلبی یا سکته مغزی: افت فشار خون باعث می شود تا قلب تلاش بیشتری برای خون رسانی و پمپاژ آن به بدن انجام دهد. با گذشت زمان این موضوع باعث سکته قلبی یا نارسایی قلبی می شود.
 • شوک: کاهش ناگهانی فشار باعث شوک به همه قسمت های بدن می شود چراکه ناگهان خون کمتری به اعضا می رسد و ممکن است تاثیرات جبران ناپذیری بر بدن وارد کند.
 • زمین خوردن: اگر افت فشار خون دارید مهم ترین اولویت شما باید جلوگیری از زمین خوردن باشد چراکه ممکن است ناگهانی پس از افت فشار غش کنید و سر شما با جایی برخورد کند و باعث شکستن و یا آسیب به سر شود.

بروز علائم فشار خون پایین در بارداری

بانوان در دوره ی بارداری به ویژه در ۲۴ هفته ی اول به دلیل خون رسانی مجدد به جنین تغییرات فشار زیادی را تجربه می کنند. همچنین این مورد زمانی رخ می دهد که رگ های خونی منبسط می شوند تا خون بیشتری را درون خود جای دهند. مواردی که باعث کاهش فشار می شوند، افت فشار در زنان باردار را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهند. به همین دلیل خانم های باردار از ابتدا تا انتهای این دوره باید زیر نظر پزشک باشند تا مشکلی مادر و فرزند را تهدید نکند.

فشار خون پایین در بارداری

تپش قلب و فشار خون پایین

همان طور که گفته شد قلب زمانی که افت فشار داشته باشید، مجبور به تلاش بیشتری برای خون رسانی به بدن است و اگر این شرایط تکرار شود، عارضه ای به نام تپش قلب برای شما رخ خواهد داد که علائم آن تپیدن با سرعت و با قدرت قلب حتی در حالت بی فعالیتی است. طبیعتاً قلب با این حجم از فعالیت دچار مشکل خواهد شد.

آيا علائم فشار خون پایین باعث سکته می شود؟

پاسخ این سوال مثبت است چراکه خون رسانی کم به اعضای حیاتی مثل قلب یا مغز می تواند باعث بروز اختلال و حتی مرگ شود.

و در پایان…

خون مایعی است که مواد مغذی را به همه بدن ما می رساند تا زنده بمانیم. وجود هر گونه اختلال و مشکلی در گردش خون مثل کاهش فشار و یا افزایش آن بسیار مهم است و می تواند زندگی ما را تهدید کند. ما می توانیم با تغییرات ساده در زندگی خود به پیشگیری و درمان فشار خون پایین بپردازیم که در این مقاله در مورد آن ها توضیح دادیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید و موثر واقع شود.

آيا علائم فشار خون پایین باعث سکته می شود؟

آيا بی توجهی به علائم فشار خون پایین باعث سکته می شود؟

بله. چراکه خون رسانی کم به اعضای حیاتی مثل قلب یا مغز می تواند باعث بروز اختلال و حتی مرگ شود.

بهترین راه های درمان فشار پایین در منزل چیست؟

برای درمان low blood pressure یا هایپوتنشن نمک دریا به اندازه ی کافی مصرف کنید، آب بیشتری بنوشید، جوراب های چسب بپوشید، داروهایی مثل ارتواستاتیک (البته با تجویز و مشورت با پزشک) مصرف کنید، روزانه 10عدد عناب خیس شده بخورید، عرق بید مشک و بهار نارنج بنوشید، آب چغندر بنوشید، فلفل، زردچوبه و دارچین بخورید و در زمان افتادن فشار، پاهای خود را روی هم انداخته و بنشینید.

قدرتمندترین وسیله ی جهان رسانه است، پس می کوشم تا از آن برای بهبود زندگی بشر استفاده کنم و فردی تاثیر گذار باشم. با دانش است فخر، نه با ثروت و عقار تنها هنر تفاوت انسان و چارپاست

2 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.