ضربان قلب نرمال چند است؟ جدول ضربان قلب طبیعی در سنین مختلف

⏱ زمان مطالعه: 6 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

ضربان قلب نرمال یکی از علائم حیاتی است که پرستار هنگام مراجعه فرد به پزشک همراه با درجه حرارت، فشار خون و تنفس بررسی می کند. ضربان قلب که با نبض اندازه گیری می شود، شاخص مهمی از سلامت کلی بدن و قلب شماست که می تواند نشانه ی شرایط پزشکی خاص یا نیاز به بهبود عادات سبک زندگی باشد تا ضربان از محدوده طبیعی تعیین شده بر اساس سن فراتر نرود. در ادامه با این مقاله از مجله ی دکتر مایکو همراه باشید تا با عدد ضربان قلب طبیعی در سنین مختلف، عوامل موثر و همچنین نحوه ی تشخیص آن آشنا شوید.

ضربان قلب نرمال چند است؟

تعداد ضربان قلب نرمال چند است؟

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت (هنگامی که ورزش نمی کنید) برای افراد 15 ساله به بالا 60 تا 100 ضربه در دقیقه (bpm) است. با این حال، ضربان قلب طبیعی شما ممکن است به دلیل عوامل متعددی از جمله ورزش منظم، وضعیت پزشکی، استرس و استفاده از برخی از داروهای بدون نسخه کمی از حد معمول متفاوت باشد. ضربان در حالت استراحت با نبض شما زمانی که آرام، نشسته یا دراز کشیده و بیمار نیستید اندازه گیری می شود. یعنی زمانی که در حالت استراحت هستید و کمترین مقدار خون موردنیاز پمپاژ می شود.

تعداد ضربان قلب نرمال در سنین مختلف چند است؟

چرا دانستن ضربان قلب نرمال مهم است؟

ضربانی که بیشتر یا کمتر از ضربان قلب معمولی شما در حالت استراحت است می تواند نشانه ای از مشکلات پزشکی یا سایر شرایط سلامتی باشد. ضربان بالا در حالت استراحت می تواند نشان دهنده سطح غیر طبیعی هورمون، تیروئید پرکار، کم خونی یا سایر مشکلات سلامتی بالقوه مانند اختلال در ریتم قلب باشد. در همین حال، ضربان قلب پایین شدید می تواند باعث سرگیجه، سبکی سر، خستگی یا حتی غش شود که خطرناک است و نباید نادیده گرفته شود.

سطوح مختلف ضربان ممکن است منعکس کننده شرایط خاص پزشکی باشد اما لزوماً به این معنی نیست که چیزی در جریان است. برای بررسی کامل ضربان و متعادل بودن آن لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

جدول ضربان قلب طبیعی در سنین مختلف

در ادامه با بازه ی ضربان قلب نرمال در کودکان و بزرگسالان آشنا می شویم.

جدول ضربان قلب نرمال در کودکان

همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید، ضربان قلب طبیعی کودکان بسته به سن آن ها متفاوت است.

جدول ضربان قلب نرمال در کودکان

جدول ضربان قلب در سنین بزرگسالان

ضربان هدف شما باید حدود 50 تا 70 درصد حداکثر ضربان در طول فعالیت های با شدت متوسط ​​مانند پیاده روی باشد. در طول فعالیت های شدیدتر مانند دویدن یا ورزش کردن با وزنه، ضربان هدف شما باید حدود 70 تا 85 درصد حداکثر ضربان شما باشد.

سنضربان قلب نرمالحدااکثر ضربان قلب طبیعی
20100 تا 170200
3095 تا 162190
3593 تا 157185
4090 تا 153180
4588 تا 149175
5085 تا 145170
5583 تا 140164
6080 تا 136160
6578 تا 132155
7075 تا 128150

ضربان قلب نرمال در خانم ها

ضربان قلب طبیعی در خانم ها و آقایان تفاوتی ندارد و در یک خانم بالغ 70 بار در دقیقه است.

ضربان قلب نرمال در بارداری

در دوران بارداری، میزان خون پمپاژ شده توسط قلب (برون ده قلبی) 30 تا 50 درصد افزایش می یابد. با افزایش برون ده قلبی، ضربان در حالت استراحت از نرخ طبیعی قبل از بارداری که حدود 70 ضربه در دقیقه است، به 90 ضربه در دقیقه افزایش می یابد.

تعداد ضربان قلب نرمال در کرونا

در دوران ابتلا به بیماری کرونا، ضربان به دلیل افزایش دمای بدن و تب افزایش می یابد. این افزایش در افراد مختلف متفاوت و به عوامل مختلفی از جمله شدت بیماری، سابقه بیماری زمینه ای و سن افراد بر می گردد. با بهبود بیماری و کاهش علائم آن، ضربان نیز به حالت نرمال خود بر می گردد.

پنج روش اندازه ‌گیری ضربان قلب نرمال

با استفاده از ساعت‌ های هوشمند و سایر پوشیدنی‌ های ردیابی تناسب اندام می ‌توانید ضربان خود را به راحتی بررسی کنید، اما بررسی دستی ضربان قلب طبیعی راه ساده تری است.

پنج روش اندازه ‌گیری ضربان قلب نرمال

در کل دو روش اندازه گیری وجود دارد:

  • به صورت دستی

 با استفاده از روش شنوایی که شامل گوش دادن به صداهای شریانی است.

  • به طور خودکار و اتوماتیک

 با استفاده از دستگاه فشارسنج اتوماتیک که این تغییرات در نوسانات فشار ناشی از حرکت دیواره شریانی را تشخیص می دهد.

هر دو روش از یک دستگاه اندازه ‌گیری متصل به یک کاف بادی استفاده می‌ کنند که در اطراف بازوی بیمار قرار گرفته تا شریان زیر کاف را با باد شدن مسدود و سپس به روشی کنترل‌ شده آزاد کند.

5 محل در بدن برای اندازه گیری «ضربان قلب نرمال»:

  • مچ دست

برای یافتن ضربان خود، انگشتان اشاره و میانی خود را به آرامی در زیر مچ دست در سمت خارجی، درست زیر پایه ی انگشت شست خود قرار دهید تا زمانی که نبض را احساس کنید.

مکان های دیگری که می توانید ضربان خود را بررسی کنید عبارتند از:

  • کشاله ران
  • شقیقه و گیجگاه
  • پشت زانو
  • روی پا و یا پشت قوزک داخلی

بعد از اینکه نبض خود را مشخص کردید، تعداد ضربانی را که احساس می کنید به مدت 15 ثانیه بشمارید، سپس آن عدد را در چهار ضرب کنید. در روش دیگر، ضربات را برای 30 ثانیه بشمارید، سپس در دو ضرب کنید. اگر می خواهید ضربان خود را در حالت استراحت چک کنید، وقتی حداقل 10 دقیقه ورزش نکرده ‌اید یا فعالیت بدنی نداشته ‌اید آن را بررسی کنید. درواقع زمان طلایی برای بررسی نبض وجود ندارد و می توانید این کار را صبح یا عصر انجام دهید. همچنین بهتر است ضربان خود را پس از استراحت یا مدیتیشن برای مدت طولانی بررسی نکنید، زیرا واقعاً منعکس کننده نیست.

گرفتن نبض برای تشخیص ضربان قلب نرمال

ضربان قلب نرمال با دستگاه فشارسنج

امروزه دستگاه فشار خون در خانه اکثر افراد یافت می شود بنابراین اطلاع از نحوه ی استفاده صحیح از آن برای همه الزامی است. برای استفاده از دستگاه فشارسنج، ابتدا باید کاف (کیسه ی پارچه ای که روی شریان قرار می گیرد) 2 تا 3 سانتی متر بالاتر از آرنج بسته شود. بعد از آن نوبت به باد کردن کاف می رسد تا جایی که شریان جریانی نداشته باشد. پس از آن باد کاف را باید خالی کرد که با دستگاه دیجیتال به صورت خودکار انجام می شود.

اگر به صورت سنتی فشار را بررسی می کنید، در حین خالی کردن باد، جایی که صدای جریان خون را می شنوید ضربان سیستولی و جایی که این صدا قطع می شود، ضربان قلب دیاستولی نام دارد.

ضربان قلب طبیعی در هنگام ورزش چند است؟

در هنگام ورزش، به دلیل اینکه فعالیت اندام ها زیاد می شود، خون رسانی به آن ها نیز باید زیاد شود. بنابراین قلب با سرعت بیشتری فعالیت کرده و ضربان از حالت استراحت بیشتر می شود.

عوامل تاثیرگذار بر ضربان قلب نرمال چیست؟

تحقیقات نشان می ‌دهد که ضربان بالاتر در حالت استراحت با فشار خون، وزن بالا و آمادگی جسمانی پایین مرتبط است. علاوه بر شرایط پزشکی مانند کم خونی، سطوح بالای تیروئید یا هورمون، لخته شدن خون و برخی از عوامل سبک زندگی می توانند باعث افزایش ضربان در حالت استراحت شوند.

دلایل احتمالی خارج شدن ضربان از حالت طبیعی عبارتند از:

عوامل موثر بر ضربان قلب نرمال چیست؟

چطور می ‌توانم ضربان قلب نرمال داشته باشم؟

وقتی قلب شما در حالت استراحت ضربانی در محدوده ضربان قلب طبیعی برای سن شما را دارد لازم نیست قلب برای پمپاژ خون کافی آنقدر سخت کار کند. اما اگر ضربان شما در حالت استراحت بالاتر از ضربان قلب نرمال بزرگسالان (60 تا 100 ضربه در دقیقه) است، فعالیت منظم کلید کاهش ضربان به سمت شرایط نرمال است. این فعالیت می تواند ورزش باشد، اما لازم نیست تمرین اختصاصی باشد. مثلا پیاده ‌روی، باغبانی، چمن ‌زنی یا سایر فعالیت ‌های معمولی گزینه های خوبی اند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر ضربان بالاتر در نتیجه استرس یا مصرف زیاد الکل یا کافئین باشد، معمولاً دلیلی برای هشدار نیست و با ترک اعتیاد رفع می شود. با این حال، این موقعیت‌ ها هنوز نیاز به مشورت با پزشک دارند تا در مورد چگونگی رسیدگی به هرگونه تغییر سبک زندگی موردنیاز تصمیم گیری شود.

منابع:

www.forbes.com

www.nursingtimes.net

www.hopkinsmedicine.org

سوالات شما

چطور می ‌توانم ضربان قلب نرمال و طبیعی داشته باشم؟

فعالیت منظم کلید کاهش ضربان به سمت شرایط نرمال است. این فعالیت می تواند ورزش باشد، اما لازم نیست تمرین اختصاصی باشد. مثلا پیاده ‌روی، باغبانی، چمن ‌زنی یا سایر فعالیت ‌های معمولی.

ضربان قلب نرمال در بارداری چند است؟

در بارداری، میزان خون پمپاژ شده توسط قلب (برون ده قلبی) 30 تا 50 درصد افزایش می یابد. بنابراین ضربان در حالت استراحت از نرخ طبیعی قبل بارداری که حدود 70 ضربه در دقیقه است، به 90 ضربه در دقیقه افزایش می یابد.

من محمدجواد دهقانی نژاد، دانشجوی سال چهارم پزشکی، هستم و تلاش می کنم مطالبی علمی و معتبر را در قالب مجله ی دکتر مایکو در اختیار شما قرار بدم.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.