فشار خون نرمال چقدر است؟ میزان فشار خون عادی در زنان و مردان سنین مختلف

⏱ زمان مطالعه: 5 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

فشار خون نرمال عامل مهمی است که نشان می‌دهد سلامت قلب و شریان‌های شما چگونه است. احساس درد، گیجی و علائم دیگری که نشانه ی افت فشار یا فشار خون بالا بوده، ممکن است در صورت عدم رسیدگی عواقب خطرناکی به همراه داشته باشد. اما نگران نباشید دکتر مایکو همراه شماست تا با شناخت علائم مهم و همچنین میزان فشار خون عادی در رده‌های سنی مختلف، از بروز مشکلات جدی پیشگیری کنید.

فشار خون نرمال چیست؟

فشار خون نرمال چقدر است؟

اولین سؤالی که برای همه پیش می‌آید این است که فشار خون نرمال چند است؟ اعدادی که برای تعیین فشار خون مشخص می‌شود به صورت 120/80 میلی متر جیوه است. اما این اعداد چه هستند؟ عدد اول مثلاً 120 به آن فشار خون سیستولیک یا حداکثر گفته می‌شود. این فشار قدرت قلب را به هنگام پمپاژ خون نشان می‌دهد. این عدد هنگام فعالیت‌های مختلف تغییر می‌کند. اما عدد دوم مثلاً 80 به آن فشار خون حداقل یا دیاستولیک گفته می‌شود و بیانگر این است که بین پمپاژهای قلب، در حال استراحت فشار چقدر است. این عدد تقریباً همیشه ثابت است.

فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟

Normal blood pressure به صورت طبیعی 80/120 میلی‌متر جیوه تائید شده است. خوب است بدانید اگر حین استراحت و یا انجام فعالیت‌های ورزشی فشار خود را اندازه‌گیری کنید، فشار خون حداقلی یا دیاستولیک در هر دو ثابت است. اما فشار حداکثری یا سیستولیک در دو حالت، متفاوت خواهد بود. به خاطر همین علت است که وقتی برای اندازه‌گیری فشار مراجعه کنید، به شما توصیه می‌شود اندکی استراحت کرده تا ضربان قلب شما به حالت عادی یعنی ضربان قلب نرمال برسد تا اندازه گیری بدون اشکان انجام شود.

انواع فشار خون کدامند؟

برای اینکه تشخیص دهید که آیا فشار خون عادی دارید یا نه، بهتر است با انواع دسته‌بندی فشار، که توسط انجمن قلب آمریکا به رسمیت شناخته شده، آشنا شوید. به صورت کلی فشار خون به 5 دسته زیر تقسیم می‌شود:

انواع فشار خون و فشار خون عادی
  • فشار خون نرمال: اگر اعداد فشار کمتر از 80/120 میلی‌متر جیوه باشد، فشار خون طبیعی است و نشان دهنده ی این است که عادات مفید مانند رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم را دنبال می کنید.
  • فشار خون افزایش یافته: در این نوع فشار، عدد اول عددی بین 120 تا 129 است در حالی که فشار خون پایین کمتر از 80 است. این نوع فشار معمولاً نیازی به دارو ندارد و با تغییر سبک زندگی مثل توجه به عادات غذایی، اصلاح می‌شود.
  • فشار خون بالا، اولیه: اگر عدد اول 130 تا 139 و عدد دوم بین 80 تا 89 میلی‌متر جیوه باشد، فرد نیاز به درمان دارد.
  • فشار خون بالا، ثانویه: اگر عدد اول بالاتر از 140 و عدد دوم بالاتر از 90 میلی‌متر جیوه باشد، فشار بالای سطح دو است که باید توسط پزشک معالجه شود.
  • فشار خون بحرانی: اگر عدد سیستولیک بیشتر از 180 میلی‌متر جیوه و دیاستولیک بالاتر از 120 باشد، معمولاً علائمی همچون درد قفسه سینه، سردرد، تنگی نفس و … به همراه دارد. در این مورد نیاز به درمان اورژانسی و فوری است.

فشار خون نرمال در سنین مختلف

اکنون ممکن است این سؤال برای شما پیش آمده باشد که فشار خون عادی با توجه به هر رده سنی، چگونه است؟ آیا با بالا و پایین شدن سن، رنج نرمال این عدد هم تغییر می‌کند؟ در ادامه به این سؤال پاسخ داده‌ایم.

فشار خون نرمال در سنین مختلف

فشار خون نرمال در سالمندان

فشار در سالمندان مسئله ی بسیار مهمی است چراکه سرخرگ‌ها به صورت طبیعی با افزایش سن، سفت‌تر می‌شوند و عواملی همچون استرس می‌تواند عبور طبیعی خون را مختل کند. انجمن قلب آمریکا اعلام کرده است افراد 65 سال به بالا، باید «فشار خون نرمال» کمتر از 80/130 میلی‌متر جیوه داشته باشند. تغییرات سبک زندگی برای سالمندانی که فشار بالاتر از حد نرمال دارند، اما هنوز کمتر از 130/80 میلی‌متر جیوه هستند، پیشنهاد می‌شود. با این حال، معمولاً برای فشاری بیش از این محدوده به دارو نیاز است.

فشار خون نرمال در کودکان و نوجوانان

فشار خون عادی بسته به سن کودک و همچنین با توجه به قد و وزن و جنسیت او متفاوت است. به طور کلی، فشار در دوران نوزادی پایین است و با افزایش سن به آرامی افزایش می‌یابد. مثلاً، یک نوزاد ممکن است Normal blood pressure 80/45 میلی متر جیوه داشته باشد، در حالی که این مقدار در یک بزرگ‌سال پایین در نظر گرفته می‌شود. اما به صورت کلی می‌توان گفت اگر این عدد در کودک یا نوجوان بالاتر از 90 تا 95 درصد سایر پسران یا دختران هم سن و قد او باشد، ممکن است فشار او بالا باشد. در این موارد برای پیشگیری و درمان به موقع بهتر است با یک پزشک حاذق مشورت کنید. پزشکان دکتر مایکو می توانند به شما در دریافت به موقع مشاوره ی حضوری یا اینترنتی کمک کنند. همچنین می توانید با پزشکان بیمارستان شهرهای دیگر از راه دور و به صورت تلفنی، متنی و تصویری ارتباط برقرار کنید.

فشار خون نرمال در کودکان و نوجوانان

فشار خون نرمال برای آقایان و خانم‌ها فرقی دارد؟

می‌توان گفت فشار خون عادی در زنان و مردان نزدیک به هم بوده ولی از کودکی تا بزرگسالی اندکی در مردان از زنان بیشتر است. به صورت میانگین این فشار خون عادی برای زنان حدود 77/122 میلی‌متر جیوه و برای مردان 79/127 میلی‌متر جیوه تخمین زده شده است.

فشار خون نرمال در بارداری

فشار خون عادی در زنان باردار مخصوصاً از هفته بیستم به بعد، از اهمیت بالایی برخوردار بوده چراکه سلامت مادر و جنین به هم وابسته است. فشار خون عادی برای خانم های باردار 80/120 میلی‌متر جیوه است. هر عدد بالاتری نشانه فشار افزایش یافته، یا سطح 1 و 2 دارد. پس بهتر است به صورت منظم در بارداری مخصوصاً ماه‌های آخر، فشار آن‌ها کنترل شود تا زایمان بی‌خطری داشته باشند.

فشار خون نرمال در بارداری

مینیمم فشار خون باید چند باشد؟

به صورت ایده‌آل، فشار خون نرمال 60/90 میلی‌متر جیوه و 80/120 میلی‌متر جیوه در نظر گرفته می‌شود. بیشتر از 90/140 فشار بالا و کمتر از 60/90 فشار پایین است.

فشار خون نرمال با دستگاه دیجیتال و غیر دیجیتال فرق دارد؟

برای اندازه‌گیری فشار خون عادی می‌توان هم از دستگاه دیجیتال و هم از دستگاه غیر دیجیتال استفاده کرد. بهتر است برای اندازه‌گیری فشار با دستگاه دیجیتال 3 مرتبه فشار اندازه‌گیری شود. حدوداً چند میلی‌متر جیوه در نحوه نمایش این دو دستگاه اختلاف وجود دارد که بسیار جزئی و قابل چشم‌پوشی است.

امید است مطالب این مقاله درباره فشار خون بتواند به تشخیص زودهنگام شما کمک کرده باشد.

منابع:

health.economictimes.indiatimes.com

www.verywellhealth.com

frontiermgmt.com

www.heart.org

stanfordchildrens.org

سوالات شما

مینیمم فشار خون باید چند باشد؟

فشار خون نرمال 60/90 میلی‌متر جیوه و 80/120 میلی‌متر جیوه در نظر گرفته می‌شود که با توجه به سن متغیر است. بیشتر از 90/140 فشار بالا و کمتر از 60/90 فشار پایین است.

فشار خون عادی در سالمندان چقدر است؟

انجمن قلب آمریکا اعلام کرده است افراد 65 سال به بالا، باید «فشار خون نرمال» کمتر از 80/130 میلی‌متر جیوه داشته باشند.

در تلاشم تا با ارائه ی مفیدترین مطالب حوزه ی پزشکی و درمان، هم قدم با شما خوانندگان عزیز دکتر مایکو، سایت و اپلیکیشن نوبت دهی و مشاوره ی آنلاین پزشکی، در مسیر بهبود سبک زندگی مان قدم بگذارم.

8 دیدگاه

    • سلام بر شما. کاهش مصرف نمک برای 50 درصد از بیماران که فشارشون به نمک حساسه صدق می کنه. به غیر از این موضوع می تونیم به دوری از استرس، خواب کافی، آب خوردن کافی، فعالیت‌ های هوازی و تغذیه حاوی ویتامین‌ D و K، فیبر، پروتئین، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و عاری از چربی های ناسالم اشاره کرد.

    • برای هر سنی متفاوت هست. اگر به عکس چهارم این محتوا برگردید، فشار طبیعی برای زیر یک سال تا 65 سال رو می تونید پیدا کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.