تنگی نفس و آنچه باید درمورد نقش کرونا در این بیماری بدانید

⏱ زمان مطالعه: 6 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

تنگی نفس می‌تواند تنفس عمیق را دچار مشکل کند. ممکن است هنگام دم و بازدم احساس درد داشته باشید، به طوری که انگار نمی‌توانید هوای کافی به ریه‌های خود وارد کنید.

تنگی نفس که از نظر بالینی جزو عوارض بیماری‌های ریوی شناخته می‌شود و یکی از علائم بارز کرونا است؛ بیماری که توسط ویروس کرونا به نام کووید-19 ایجاد می‌شود.

بسیاری از بیماری‌های دیگر که می‌توانند باعث تنگی نفس شوند، اما در کرونا، علائم این بیماری می‌توانند ادامه داشته باشند و به سرعت در افراد مبتلا به کرونا تشدید شوند.

به خواندن ادامه دهید تا بیشتر در مورد این عارضه تنفسی ناشی از کرونا بدانید، چگونگی تشخیص آن از دیگر بیماری‌ها را درک کنید و دیگر مطالب مربوط به آن را بررسی کنید.

تنگی نفس در افراد

تنگی نفس چیست؟

تنگی نفس می‌تواند نفس کشیدن را سخت کند و می‌تواند شما را به نفس نفس زدن وادار کند.

ممکن است هنگام دم یا بازدم کامل در قفسه سینه احساس دشواری داشته باشید. هر نفسی که می‌کشید تلاش بیشتری می‌طلبد و باعث می‌شود شما احساس بی‌قراری کنید.

تنگی نفس ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شما فعال یا حتی در حال استراحت هستید. همچنین ممکن است به تدریج یا ناگهانی بروز کند.

تمرینات شدید، دمای شدید و ارتفاعات بالا همگی می‌توانند باعث تنگی نفس شوند. اضطراب همچنین می‌تواند منجر به تغییر در سرعت و الگوی تنفس شما شود.

آیا تنگی نفس یکی از اولین علائم کرونا است؟

تنگی نفس ناشی از ویروس کرونا معمولاً چند روز پس از ابتلاء اولیه رخ می‌دهد و به طور متوسط، بین روز 4 ام تا 10 ام دوره بیماری ایجاد می‌شود. با این حال، برخی از افراد ممکن است به هیچ وجه به این عارضه مبتلا نشوند. عوارض اولیه کرونا معمولاً علائم خفیف تری را به دنبال دارند، مانند:

 • تب با درجه پایین
 • خستگی
 • بدن درد

بر اساس مشاهدات پزشکان هنگام کار در یک کلینیک، شروع تنگی نفس، همراه با افت ناگهانی اشباع اکسیژن، ممکن است به پزشکان کمک کند COVID-19 را از سایر بیماری‌های رایج تشخیص دهند.
اما در اکثر موارد با عکسبرداری از قفسه سینه و درگیری ریه‌ها کرونا آشکار می‌شود.

تنگی نفس در کرونا چقدر شایع است؟

تنگی نفس به خودی خود معمولاً با کووید-19 ارتباطی ندارد. اما هنگامی که با سایر علائم کلیدی مانند تب و سرفه رخ می‌دهد، احتمال مبتلا بودن فرد بیمار به کرونا بیشتر از دیگر بیماری‌ها است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها گزارش می‌دهد که 31 تا 40 درصد از افراد مبتلا به کرونا دچار تنگی نفس شده اند.

بروز علائم دیگر به شرح زیر است:

 1. تب: 83 تا 99 درصد
 2. سرفه: 59 تا 82 درصد
 3. خستگی: 44 تا 70 درصد
 4. کاهش اشتها: 40 تا 84 درصد
 5. تولید خلط: 28 تا 33 درصد
 6. درد عضلانی، بدن: 11 تا 35 درصد

مطالعه دیگری در مورد موارد کرونایی در جهان نشان داد که تنگی نفس در حدود 43 درصد از بزرگسالان و تنها 13 درصد از کودکان رخ داده است.

چگونه کرونا باعث تنگی نفس می شود

چرا کرونا باعث ایجاد مشکلات تنفسی می‌شود؟

در ریه‌های سالم، اکسیژن از کیسه‌های هوایی عبور می‌کند و به رگ‌های خونی کوچک و مجاور معروف به مویرگ‌ها می‌رسد. از اینجا، اکسیژن به بقیه بدن شما منتقل می‌شود.

اما با وجود ویروس کرونا، پادتن‌ها انتقال طبیعی اکسیژن را مختل می‌کنند. گلبول‌های سفید خون مولکول‌های التهابی به نام کموکاین‌ها یا سیتوکین‌ها را آزاد می‌کنند که به نوبه خود سلول‌های ایمنی بیشتری را برای کشتن سلول‌های آلوده به کرونا آماده می‌کنند.

عواقب این نبرد بین سیستم ایمنی بدن شما و ویروس، عفونت را بر جای می‌گذارد که از مایع اضافی و سلول‌های مرده (بقایای) در ریه‌های شما تشکیل شده و این تجمع در کیسه‌های هوایی تنفس را دچار مشکل خواهد کرد.

این امر منجر به علائم عارضه‌های تنفسی مانند سرفه، تب و تنگی نفس می‌شود.

در موارد زیر، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات تنفسی با کرونا باشید:

 • 65 سال یا بیشتر هستید
 • سیگار مصرف می‌کنید
 • دیابت یا بیماری قلبی عروقی داشته باشید
 • سیستم ایمنی ضعیفی دارید

در عارضه تنگی نفس باید مراقب چه چیزی باشیم؟

بر اساس بررسی 13 مطالعه منتشر شده در مجله Infection، تنگی نفس خطر بیشتری نسبت به پیامدهای بحرانی دیگر بیماری کرونا دارد.

در حالی که نظارت دقیق در خانه اغلب بهترین راه مراقبت از افراد دکرونایی به حساب می‌آید، اما مطمئن ترین اقدام این است که اگر مطمئن نیستید چه کاری باید انجام دهید، با پزشک خود تماس بگیرید.

تنگی نفس مداوم می‌تواند منجر به یک وضعیت اورژانسی وخیم به نام هیپوکسی شود.

هنگامی که نمی‌توانید به درستی نفس بکشید، سطح اشباع اکسیژن شما به زیر 90 درصد کاهش می‌یابد. این می‌تواند مغز شما را از اکسیژن محروم کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، سردرگمی، بی حالی و سایر اختلالات روانی ممکن است رخ دهد.

در موارد شدید، اگر سطح اکسیژن به حدود 80 درصد یا کمتر کاهش یابد، خطر آسیب به اندام‌های حیاتی افزایش می‌یابد.

تنگی نفس مداوم یکی از علائم ذات الریه است که می‌تواند به سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) تبدیل شود. این یک نوع بیماری حاد به نام نارسایی ریه است که در آن ماده‌ای مایع، کیسه‌های هوایی در ریه‌های شما را پر می‌کند.

با وجود سندرم تنفسی حاد، تنفس به طور زیادی دشوار می‌شود، زیرا ریه‌ها پر از مایع شده و شرایط سخت‌تری برای انبساط و انقباظ دارند. در برخی موارد، برای کمک به تنفس فرد بیمار از دستگاه‌های تنفس مصنوعی استفاده می‌کنند.

چه زمانی باید مراقبت‌های پزشکی دریافت کرد

در زیر برخی از علائم هشداردهنده وجود دارند که باید مراقب آنها باشید زیرا ممکن است نشان دهنده پیشرفت بیماری به شرایط تنفسی جدی باشد:

 • تنفس سریع و پر زحمت
 • درد، سفتی یا ناراحتی در قفسه سینه یا بالای شکم
 • لب‌ها، ناخن‌ها یا پوست کبود شده‌اند یا تغییر رنگ داده اند
 • یک تب بالا
 • فشار خون پایین
 • سردرگمی ذهنی
 • نبض تند یا ضعیف
 • دست‌ها یا پاهای سرد

اگر این علائم یا علائم جدی دیگر را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. در صورت امکان، از قبل با پزشک یا بیمارستان خود تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

کرونا و ریه ها

کرونا و آسیب به ریه‌ها

برخی از آسیب‌های ریوی ناشی از کرونا ممکن است به آرامی و گاهی به طور کامل بهبود یابد. اما در موارد دیگر، افرادی که از COVID-19 بهبود می‌یابند ممکن است با مشکلات مزمن ریوی روبرو شوند.

این آسیب‌های ریه ممکن است باعث تشکیل بافت زخم شود که به عنوان فیبروز ریوی شناخته می‌شود. بافت زخم، ریه‌ها را سفت تر می‌کند و تنفس را سخت تر می‌کند.

علاوه بر COVID-19، بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز می‌توانند باعث تنگی نفس شوند. در اینجا برخی از رایج ترین آنها آورده شده است:

 • آسم: این بیماری انسدادی ریه، باعث می‌شود که پوشش مجاری هوایی متورم شود، ماهیچه‌های مجاور سفت شوند و مخاط در راه‌های هوایی انباشته شود. این مقدار هوایی را که می‌تواند وارد ریه‌های شما شود مسدود می‌کند.
 • بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD): این بیماری از گروه از بیماری‌های پیشرونده ریه است که شایع ترین آنها آمفیزم و برونشیت مزمن است. این بماریها می‌توانند جریان هوای بیرونی شما را محدود کنند یا منجر به تورم و باریک شدن لوله‌های برونش و همچنین تجمع مخاط شوند.
 • انفارکتوس میوکارد: این عارضه که به عنوان حمله قلبی هم شناخته می‌شود، می‌تواند جریان خون و اکسیژن را به قلب و ریه‌های شما کاهش دهد. این امر می‌تواند منجر به احتقان در این اندام‌ها شود و تنفس را سخت تر کند.
 • بیماری بینابینی ریه (ILD): ILD شامل بیش از 200 بیماری است که راه‌های هوایی، رگ‌های خونی و کیسه‌های هوایی داخل ریه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. ILD منجر به زخم و التهاب در اطراف کیسه‌های هوایی در ریه‌های شما می‌شود که باعث می‌شود ریه‌های شما منبسط شوند.

سخن پایانی

بیماری‌های زیادی می‌توانند باعث تنگی نفس شوند. به خودی خود، بعید است که تنگی نفس نشانه کووید-19 باشد. تنگی نفس اگر همراه با تب، سرفه یا بدن درد باشد، احتمالاً علامت هشدار دهنده کووید-19 است.

به طور متوسط، تنگی نفس حدود 4 تا 10 روز پس از ابتلا به عفونت با ویروس کرونا ایجاد می‌شود.

تنگی نفس ممکن است خفیف باشد و طولانی نباشد. اما، در موارد دیگر، ممکن است منجر به ذات الریه، ARDS، و اختلال عملکرد یا نارسایی چند عضوی شود. اینها عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی هستند.

تمام دوره‌های تنگی نفس باید جدی گرفته شوند. اگر در مورد نحوه مدیریت این علامت نگرانی دارید، حتماً فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

در تلاشم تا با ارائه ی مفیدترین مطالب حوزه ی پزشکی و درمان، هم قدم با شما خوانندگان عزیز دکتر مایکو، سایت و اپلیکیشن نوبت دهی و مشاوره ی آنلاین پزشکی، در مسیر بهبود سبک زندگی مان قدم بگذارم.

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها