در هر سنی، علائم ناراحتی قلبی چیست؟ تشخیص و درمان به موقع مشکلات قلب

⏱ زمان مطالعه: 7 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

اصطلاح ناراحتی قلبی عموماً به بیماری‌های قلبی عروقی اشاره می‌ کند. علائم ناراحتی قلبی Symptoms of heart problems در پی مسدود شدن رگ ‌های خونی و شریان‌ ها اتفاق می افتد. به بیماری‌ های دیگر در عضلات قلب یا دریچه ‌های آن نیز ناراحتی قلبی گفته می‌ شود. نقص‌های مادرزادی،  تصلب شرایین، آرتیمی و عفونت ‌های قلب و عروق از دیگر بیماری‌ها هستند. در این مقاله، دکتر مایکو علائم مشکلات قلبی در گروه‌های مختلف را مطرح می ‌کند تا شما با شناخت این علائم برای درمان به ‌موقع اقدام کرده و روند بهبودی را سرعت ببخشید.

علائم ناراحتی قلبی چیست؟

نشانه‌ها و علائم ناراحتی قلبی کدامند؟

علائم و نشانه های ناراحتی قلبی، علائمی ظاهری هستند که فرد به ‌خوبی می ‌تواند آن‌ ها را تشخیص دهد. موارد گوناگونی از این علائم وجود دارد اما چند علامت خاص به ‌عنوان موارد اصلی و شاخص شناخته می ‌شوند. این علائم ممکن است در مواردی به ‌صورت خفیف باشند و فرد آن‌ها را جدی نگیرد. در ادامه چند نشانه مهم را بررسی می‌ کنیم.

از جمله شایع ‌ترین علائم، درد در ناحیه قفسه سینه و احساس تنگی نفس است. درد قفسه سینه که ناشی از ناراحتی قلبی باشد، در سمت چپ اتفاق می‌افتد و تا پشت بازو و شانه نیز ادامه دارد. تپش قلب یا ضربان قلب نامنظم و احساس خستگی زیاد از دیگر علائم بیماری ‌های قلبی هستند.

شایع ترین علائم ناراحتی قلبی چیست؟

علائم هشدار دهنده ناراحتی قلبی  عبارتند از…

بهتر است علائم هشداردهنده ناراحتی قلبی در گروه‌های مختلف بررسی شود. تفکیک علائم مشکلات قلبی در مردان و زنان و در سنین مختلف در تشخیص بهتر آن‌ها کمک ‌کننده است. اما مهم ‌ترین علائم که می ‌توانند به ‌عنوان زنگ خطر شناخته می شوند، تپش قلب، تنگی نفس، تعریق زیاد، درد قفسه سینه و سرگیجه یا احساس خستگی است.

علائم ناراحتی قلبی در زنان

علائم بیماری قلبی در زنان ممکن است متفاوت باشد اما از مهم ‌ترین علائم می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد و ناراحتی در قفسه سینه که می ‌تواند به بازو یا گردن و کمر منتقل شود.
 • تنگی نفس
 • تعریق
 • احساس اضطراب ناگهانی
 • سرفه زیاد

نشانه ­های ناراحتی قلبی در مردان

علائم مشکلات قلبی در مردان شامل موارد زیر می ‌شود:

 • تنگی نفس
 • تعریق
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد در بالای دست‌ ها
 • احساس خستگی زیاد
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • احساس سرگیجه و گنگی
علائم مشکلات قلبی در زنان و مردان

علائم ناراحتی قلبی در بارداری

دوران بارداری دوران پرخطری است. در این دوران توجه به‌ سلامتی بیش‌ از پیش اهمیت دارد. زنانی که مشکلات و ناراحتی‌ های قلبی را تجربه کرده‌اند، در دوران بارداری باید تحت درمان و مراقبت ‌های ویژه قرار بگیرند. علائم بیماری ‌های قلبی در دوران بارداری به شرح زیر است:

علائم مشکلات قلبی جنین

نشانه­ های ناراحتی قلبی در جنین می ‌تواند به دو دلیل نقص ساختاری قلب یا مشکلات ریتم قلب بروز پیدا کند. نواقص ساختاری قلب و ناهنجاری ‌ها توسط اکوکاردیوگرافی قابل تشخیص است. در صورت تشخیص چنین نواقصی اقدامات درمانی مؤثر صورت می ‌گیرد. این اقدامات و درمان‌ ها احتمال زنده ماندن جنین بعد از تولد را افزایش می ‌دهند.

تغییرات ضربان قلب نیز از دیگر علائم ناراحتی قلبی است که می ‌تواند نشان ‌دهنده ناراحتی قلبی در جنین باشد. ضربان قلب جنین معمولاً بین 120 تا 160 است اما در مواردی این میزان تغییر می ‌کند. معمولاً مشکلات مربوط به ریتم قلب جنین بعد از تولد از بین می ‌رود. اما اگر جنین مبتلا به تاکی‌کاردی یا برادی‌کاردی باشد باید درمان دارویی انجام شود.

علائم ناراحتی قلبی در کودکان

علائم و نشانه­ های ناراحتی قلبی در کودکان باتوجه ‌به سن آن‌ ها می ‌تواند شدت‌ های مختلفی داشته باشد اما از مهم ‌ترین علائم می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحرک کم یا ناتوانی در تحرک
 • تنگی نفس
 • بی‌ هوش شدن ناگهانی
 • آبی شدن پوست، لثه و زبان

علائم بیماری قلبی در نوجوانان

بیماری‌های قلبی در نوجوانان با علائم زیر بروز پیدا می ‌کند:

علائم بیماری قلبی در نوجوانان

علائم ناراحتی قلبی در بیماران دیابتی

تشخیص علائم ناراحتی قلبی در افراد مبتلا به دیابت به دلیل شرایط ویژه‌ ای که دارند، بسیار مهم است. از علائم بارزی که می ‌توان به آن‌ ها اشاره کرد، درد قفسه سینه که به دست چپ، گردن و پشت انتقال یابد و با انجام فعالیت ‌های فیزیکی تشدید شود، تنگی نفس، تپش قلب و ورم اندام‌ ها است. سکته قلبی در بیماران دیابتی مبتلا به فشار خون بالا دوبرابر افرادی است که فقط فشارخون بالا دارند؛ بنابراین توجه به این علائم بسیار حائز اهمیت است.

علائم ناراحتی قلبی در جوانان

بیماری‌ های قلبی در جوانان می‌ تواند به علت زمینه ‌های ارثی یا سبک زندگی ناسالم باشند. سندرم آیزن منگر یکی از اصلی ‌ترین نارسایی‌ های گردش خون در جوانان است. این سندرم بر اثر نوعی نقص مادرزادی به وجود می ‌آید و از علائم آن می ‌توان به تغییر رنگ پوست به آبی یا خاکستری و پرفشاری خون اشاره کرد. درمان به ‌موقع بیماری ‌های قلبی در جوانان اهمیت زیادی دارد.

علائم نارحتی قلبی در جوانان چیست؟

بیماری ‌های قلبی عروقی عبارت‌اند از:

مشکلات قلبی یا به‌اصطلاح heart problem طیف وسیعی از بیماری ‌ها را به خود اختصاص می‌ دهند. در این بخش به برخی از بیماری‌ های قلبی عروقی که بسیار شایع هستند، اشاره می‌ کنیم.

نارسایی قلبی یکی از اصلی‌ ترین مشکلات قلبی است. در این بیماری ضعف قلب در پمپاژ کردن خون باعث می ‌شود حرکت خون کندتر از حالت عادی انجام شود. این بیماری با علائمی چون خستگی و بی ‌حالی، تنگی نفس هنگام درازکشیدن، سرفه، خلط خونی، بی‌ اشتهایی و حالت تهوع همراه است.

نقص ‌های مادرزادی در قلب از دیگر بیماری‌ های قلبی هستند. این اختلالات در مراحل شکل ‌گیری و رشد جنین اتفاق می‌ افتند و با علائمی مثل تپش قلب، آبی شدن رنگ پوست، خستگی سریع، سرگیجه و تورم اندام‌ ها بروز پیدا می ‌کنند.

از دیگر بیماری‌ های قلبی، بیماری عروق محیطی است. این بیماری در پی تشکیل چربی و رسوب کلسترول در شریان محیطی ایجاد می‌ شود. از علائم این بیماری‌ ها می ‌توان به گرفتگی مفاصل ران یا ساق پا، ضعف و بی‌ حسی پا، رشد آهسته ناخن پا، تغییر در رنگ پا و روند کند بهبود زخم در ناحیه پا اشاره کرد.

مشکلات در ریتم قلب، عضلات و دریچه ‌های قلب نیز می ‌توانند باعث بروز بیماری‌ های قلبی شوند. هم چنین عفونت‌ های قلبی یعنی التهاب عضله قلب از دیگر بیماری ‌های مربوط به قلب محسوب می ‌شوند.

شایع ترین بیماری های قلبی

درمان ناراحتی قلبی

پیش از این از علائم ناراحتی قلبی گفتیم، اکنون زمان آن رسیده تا درمان آن را بررسی کنیم. درمان دارویی یکی از روش‌ های درمان و بهبود نشانه ­های مشکل قلبی است. پزشک با توجه‌ به علائم بیمار ممکن است انواع داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین، مسدودکننده‌ های گیرنده آنژیوتانسین، مسدودکننده‌ های بتا، داروهای ادرارآور، دیگوکسین، داروهای ضد آرتیمی یا موارد دیگر را تجویز کند.

راه درمانی دیگر، جراحی است. درصورتی‌که پزشک صلاح بداند، از جراحی برای درمان نارسایی قلبی استفاده می ‌شود. جراحی بای ‌پس کرونر، ترمیم دریچه قلب، بازسازی قلب، CRT و پیوند قلب از انواع جراحی‌ های مربوط به مشکلات قلبی هستند.

تغییر در سبک زندگی نیز می ‌تواند تأثیر زیادی در بهبود علائم بیماری ­های قلبی داشته باشد. این تغییرات می ‌توانند شامل ترک اعتیاد به سیگار، مصرف نکردن الکل، ورزش به‌ صورت منظم، رژیم غذایی سالم و دوری از پرخوری یا کاهش وزن شدید، کاهش مصرف کافئین و کاهش استرس و اضطراب شوند.

درمان ناراحتی قلبی

آیا ناراحتی قلبی ناشی از استرس است؟

استرس ریشه بسیاری از بیماری‌ ها بوده و تأثیر مستقیم بر سلامت روان دارد. از طرفی سلامت روان نیز سلامت جسم را تحت‌ تأثیر قرار می ‌دهد بنابراین تعجب آور نیست که بسیاری از علائم ناراحتی قلبی در شرایط پرتنش نمایان می‌ شوند. استرس با تأثیر بر میزان ترشح هورمون‌ها می ‌تواند باعث افزایش فشارخون شده و احتمال لخته شدن خون و حمله قلبی را بالا ببرد. از سوی دیگر استرس می‌ تواند با کاهش جریان خون باعث تنگ شدن عروق و درنتیجه سکته قلبی شود.

و در پایان…

در این مقاله با انواع علائم ناراحتی قلبی Symptoms of heart problems در سنین و شرایط مختلف آشنا شدیم. قصد ما این است که شما را در تشخیص وجود مشکل یاری کنیم تا به موقع برای ویزیت پزشک اقدام کنید چراکه نشانه های مشکل در قلب را نمی توان دست کم گرفت. شما می توانید هربار که احتیاج به مشورت با پزشک داشتید از لیست پزشکان مایکو بهترین فرد را بر اساس نظرات و امتیازات انتخاب و نوبت اینترنتی حضوری، ویزیت آنلاین تصویری، تلفنی و متنی خود را به راحتی ثبت نمایید. همچنین دکتر مایکو خدمتی جدید را تحت عنوان کلینیک مجازی ایجاد کرده که شما را در ویزیت آنلاین توسط پزشکان بیمارستان های مختلف توانمند می سازد.

منابع:

www.medicalnewstoday.com

www.healthline.com

سوالات شما

علائم ناراحتی قلبی در جوانان چیست؟

ناتوانی حرکتی، درد قفسه سینه، تعریق زیاد و غیر طبیعی، ضربان قلب بالا، آبی شدن پوست و لثه و زبان، بی حسی یا بی هوشی و سرگیجه.

نشانه های مشکلات قلبی در بیماران دیابتی چیست؟

درد قفسه سینه که به دست چپ و گردن و پشت می رسد و با حرکت شدیدتر می شود، تنگی نفس، تپش قلب، ورم اندام ها و سکته قلبی که در بیماران دیابتی دارای فشار خون بالا دو برابر سایر افراد است.

در تلاشم تا با ارائه ی مفیدترین مطالب حوزه ی پزشکی و درمان، هم قدم با شما خوانندگان عزیز دکتر مایکو، سایت و اپلیکیشن نوبت دهی و مشاوره ی آنلاین پزشکی، در مسیر بهبود سبک زندگی مان قدم بگذارم.

6 دیدگاه

  • خیر. تنگی نفس می تونه به دلیل مشکلات ریوی، فوبیا و … هم اتفاق بیفتد. بنابراین بهتر است که حتما به پزشکان ما مراجعه کنید یا به صورت آنلاین مشاوره بگیرید تا علت این مشکل رو سریعتر پیدا کنید.

  • سلام ممنون از شما. خیر. مشکلات متنوع تری می تونن برای قلب مشکل ساز باشن که در آینده بهشون حتما اشاره می کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.