التهاب عضله قلب (میوکاردیت) چیست؟ علائم و راه های درمان خانگی و دارویی

⏱ زمان مطالعه: 6 دقیقه
4.5/5 - (2 امتیاز)

التهاب عضله قلب Inflammation of the heart muscle یکی از اعضای حیاتی بدن که وظیفه خون رسانی به تمامی نقاط بدن را بر عهده دارد، تحت تاثیر قرار می دهد. باید همیشه مراقب قلب و عروق و همینطور بیماری های خاموشی که آن را تهدید می کنند باشیم. التهاب قلب یا میوکاردیت یکی از بیماری های نادر و بدون علائمی است که امروزه با شیوع ویروس کرونا بیشتر از قبل رخ می دهد. با صرف چند دقیقه برای مطالعه این مطالب می توانید نقش موثری را در پیشگیری از این عارضه در خود و آشنایان تان ایفا کنید. در ادامه ی این مقاله از دکتر مایکو می خواهیم بیشتر با چرایی ایجاد التهاب این عضله، علائم، راه تشخیص و البته درمان آن آشنا شویم.

التهاب عضله قلب چیست؟

التهاب عضله قلب (میوکاردیت) چیست؟

بیماری نادر التهاب قلب حاصل ملتهب شدن عضله ای در قلب به نام میوکارد است که باعث دشوار شدن پمپاژ خون شده و همین امر موجب می شود تا خون کافی به همه ی اندام های بدن نرسد. التهاب عضله قلب می تواند باعث گرفتگی در قلب شده که فرد را دچار حمله قلبی یا سکته مغزی می کند. اغلب افرادی که دچار میوکاردیت می شوند سالم بوده اند و از قبل مشکلی نداشته اند، بنابراین بهتر است همیشه در پیشیگیری از این بیماری کوشا باشیم.

التهاب قلب یا میوکاردیت چیست؟

چرا التهاب عضله قلب اتفاق می افتد؟

مهم ترین علت بروز میوکاردیت، عفونت است. چرا که بدن در صورت داشتن عفونت، سلول هایی تولید می کند تا با ویروس ها مقابله کنند. حال اگر بیماری همراه با سلول ها وارد قلب شود، می تواند عضله قلب را ملتهب کند. اما دلایل دیگری نیز وجود دارند که باعث التهاب پرده قلب خواهند شد که در ادامه ذکر شده اند.

 • باکتری ها: مثل باکتری عامل دیفتری و بیماری لایم
 • انگل ها
 • قارچ ها: به ویژه در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند قارچ ها می توانند خطرناک باشند.
 • ویروس ها: ویروس هایی که باعث سرما خوردگی و کرونا می شوند و همین طور پارو ویروس ها که در کودکان باعث بثورات پوستی می شوند.

دلایل دیگر عبارت اند از واکنش آلرژیک به داروها یا مواردی مثل:

 • الکل و مواد مخدر
 • گزش مار
 • شیمی درمانی و پرتودرمانی
 • داشتن سابقه قلبی
 • فعالیت های استرس زا شدید

البته داروهای غیر قانونی و همینطور قانونی حساسیت زا می توانند از عوامل کم تر شنیده شده بروز میوکاردیت باشند.

علت التهاب عضله قلب

التهاب عضله قلب چه علائمی دارد؟

علائم و نشانه های میوکاردیت ممکن است در برخی افراد کم تر و در برخی افراد شدیدتر باشد. درهرحال برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی بهتر است در صورت داشتن هر یک از علائم سریعا به پزشک مراجعه کنید. علائمی که التهاب عضله قلب می تواند به همراه داشته باشد به شرح زیر است. لازم به ذکر است که این علائم می توانند نشان دهنده بیماری های دیگری نیز در بدن باشد بنابراین بسیار مهم و کلیدی هستند.

 • تنگی نفس در هنگام تحرک یا استراحت کردن
 • خستگی
 • ریتم نامنظم قلب
 • ناتوانی در ورزش کردن
 • تپش غیر معمول قلب
 • تورم مچ و پنجه پا
 • علائمی شبیه به سرماخوردگی مثل سردرد، گلودرد و درد مفاصل
 • درد قفسه سینه که ممکن است به شانه ها و گردن نیز سرایت کند.
علائم التهاب عضله قلب

آیا التهاب عضله قلب خطرناک است؟

با توجه به اینکه بدن انسان برای زنده ماندن به تپیدن دائمی قلب محتاج است و بیماری میوکاردیت یک بیماری تهدید کننده قلب است، قطعا می توان گفت که التهاب قلب قطعا خطرناک است. متاسفانه بسیاری از مرگ ها در سنین پایین به التهاب پرده قلب مرتبط است. این بیماری حتی پس از درمان نیز می تواند فرد را تهدید کند اما اگر درمان و تشخیص سریع و به موقع صورت گیرد می تواند از آسیب ها و عوارض احتمالی کاسته شود.

چطور می توان میوکاردیت را تشخیص داد؟

در صورت داشتن علائم ذکر شده التهاب دریچه قلب و مراجعه به پزشک چندین راه برای شناخت بیماری میوکاردیت و احتمال بروز آن وجود دارد که عبارتند از:

چطور می توان میوکاردیت را تشخیص داد؟
 • کاتتریزاسیون قلب: نوع خاصی از سونوگرافی که مخصوص عضله قلب است.

 راه درمان التهاب عضله قلب چیست؟

درمان های بسیاری برای از بین بردن التهاب قلب وجود دارد که به وسیله داروهای مختلف و یا دستگاه هایی خاص صورت می گیرد و با توجه به شدت بیماری و شرایط جسمی فرد متغیر است. در جدول زیر مواردی که بیشتر توسط پزشکان مورد استفاده قرار می گیرند ذکر شده، که می تواند پیش زمنیه ذهنی از درمان التهاب قلب توسط پزشکان داشته باشید را به شما ارائه دهد.

داروهاجراحی و روش ها
کورتیکو استروئیدهاپمپ بالن داخل آئورت
داروهای کاهش دهنده لخته خون در قلبدستگاه (ECMO) اکسیژن رسانی غشای خارج بدنی
دارو برای درمان بیماری های مزمنپیوند قلب
دیورتیک هاجراحی های مختلف قلب
داروهایی برای پمپاژ بهتر خوناکسیژن رسانی از طریق بینی

درمان خانگی ورم قلب Inflammation of the heart muscle

درمان التهاب پرده قلب حتما باید تحت نظر پزشک صورت گیرد اما در حین درمان می توانید با تغییر در شیوه و سبک زندگی خود سرعت درمان خود را افزایش و از بروز خطر بیشتر جلوگیری کنید. کاهش استرس و فشار بر روی قلب از مهم ترین راه های درمان خانگی التهاب عضله قلب است. داشتن یک رژیم غذایی سالم و پیروی کردن از آن نیز می تواند در جلوگیری و درمان میوکاردیت نیز موثر باشد. لازم به ذکر است که هنوز راه درمان قطعی برای جلوگیری از التهاب و ورم قلبی وجود ندارد اما از آن جا که علت اصلی آن داشتن عفونت در بدن است حتما مراقب عفونت های حتی جزئی باشید!

 • مصرف نمک را کاهش دهید.
 • اگر تحت نظر پزشک هستید، برای تمام فعالیت های جسمی خود با او مشورت کنید.
 • از مصرف الکل جدا خودداری کنید.
 • سیگار و قلیان نکشید زیرا علاوه بر بروز و تشدید میوکاردیت می توانند مشکلات دیگری نیز مثل آسم برای شما به وجود آورند. بنابراین ترک اعتیاد را در اولویت قرار دهید.

علائم التهاب قلب در کودکان

بیماری التهاب عضله قلب در کودکان و نوزادان نیز نسبتا شایع است و نیاز به مراقبت های خاص خود دارد. در نوزادانی که در هنگام تولد دچار این عارضه هستند رنگ پوست روشن تر از حد معمول و وزن پایین تر است. در کودکان بزرگ تر نیز علائمی وجود دارد که در ادامه ذکر خواهیم کرد.

علائم التهاب قلب در کودکان

پیشگیری و درمان التهاب عضله قلب در کودکان

از آنجایی که کودکان سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به بقیه سنین دارند باید در پیشگیری و درمان این بیماری در آنان دقت بیشتری به خرج داد، چراکه سنشان کم بوده و اگر درمان به درستی انجام شود می تواند اثرات و عوارض التهاب دریچه قلب برای کودک را به طور چشم گیری کاهش دهد. از نمونه راه هایی که می توان در پیشگیری از میوکاردیت انتخاب کرد، داشتن یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم برای کودک است.

 • مصرف نکردن غذاهای شور و خیلی تند برای کودکان
 • ورزش مفید و درست برای پیشگیری از بروز بیماری
 • مصرف غذاهای کم چرب
 • استفاده به اندازه از لبنیات
 • استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه

التهاب دریچه قلب در کودکان بسیار خطرناک است و در صورت داشتن هر گونه از علائم باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

درمان التهاب عضله قلب

پزشکان دکتر مایکو به هر دو صورت حضوری و آنلاین برای درمان بهتر بیماران خدمات ارائه می دهند. حتی اگر خواستار ویزیت شدن توسط پزشکی از بیمارستان ها تهران باشید می توانید از طریق کلینیک مجازی اقدام کنید تا با آن پزشک مشاوره ی تلفنی، متنی و یا تصویری داشته باشید. جوانان و نوجوانان نسبت به بقیه سنین سریع تر از این بیماری می توانند رهایی یابند و اگر درمان در همان سنین رخ دهد، می تواند باعث کاهش عوارض و بهبود التهاب عضله قلب شود و دیگر چنین خطری کودک را تهدید نکند. بنابراین به رژیم غذایی و سبک زندگی کودکان اهمیت دهید و تا حد ممکن از دستورات پزشک بیمار پیروی کنید.

و در پایان…

همانطور که گفته شد قلب یکی از مهم ترین اعضای بدن است که علاوه بر تغذیه، شیوه زندگی ما و فعالیت های استرس زا برروی آن تاثیرگذار هستند. التهاب عضله قلب یکی از شایع ترین بیماری های قلبی بوده که عامل اصلی آن عفونت است. بنابراین اگر متوجه عفونت در بدن خود شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا به صورت ناگهانی دچار چنین عارضه ای نشوید. ممنون که همراه ما بودید، امیدواریم مطالب گردآوری شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

سوالات شما

چطور می توان میوکاردیت را تشخیص داد؟

آزمایشات مخصوص خون، تاباندن اشعه ایکس به قفسه سینه، اکوکاردیوگرافی و کاتتریزاسیون قلب به تشخیص التهاب عضله قلب کمک می کنند. بستگی به نظر پزشک دارد.

علائم التهاب عضله قلب در کودکان چیست؟

رنگ پریدگی پوست، کم شدن اشتها و در ادامه کاهش وزن، درد در مفاصل، حس درد در شکم، تنگی نفس و درد قفسه سینه از علائم التهاب قلب هستند.

قدرتمندترین وسیله ی جهان رسانه است، پس می کوشم تا از آن برای بهبود زندگی بشر استفاده کنم و فردی تاثیر گذار باشم. با دانش است فخر، نه با ثروت و عقار تنها هنر تفاوت انسان و چارپاست

4 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.