ویتامین D خطر مرگ و میر را کاهش می دهد

⏱ زمان مطالعه: 2 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

محققان مطالعه ای انجام دادند تا ببینند آیا استعداد ژنتیکی برای سطوح بالای ویتامین D بر سلامت کلی تاثیر می گذارد یا خیر.

آنها دریافتند که استعداد ژنتیکی برای سطوح بالاتر ویتامین D، مرگ و میر ناشی از همه علل را در افراد با سطوح پایین ویتامین D تا 30 درصد کاهش می دهد.

استعداد ژنتیکی هیچ تاثیری بر مرگ و میر در میان افرادی که سطوح بالاتر ویتامین D داشتند، نداشت.

محققان به این نتیجه رسیدند که شواهد ژنتیکی تنها در افرادی که سطح ویتامین D پایینی دارند، رابطه علنی بین سطوح ویتامین D و مرگ و میر را نشان می دهد.

ویتامین D یک ماده مغذی ضروری است که تصور می شود خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله سرطان و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. مطالعات مشاهده ای منبع معتبر به طور مداوم دریافته اند که کمبود ویتامین D خطر ابتلا به این شرایط و مرگ به هر دلیلی را افزایش می دهد.

دانشمندان نمی‌دانند سطح ویتامین D دقیقاً چگونه می‌تواند بر شرایط سلامتی متعدد تأثیر بگذارد. برخی پیشنهاد کرده‌اند که ممکن است با تنظیم کادرین‌ها، که پروتئین‌هایی هستند که در چسبندگی سلولی مسئول حفظ معماری بافت و تنظیم رشد و تمایز سلولی هستند، در برابر سرطان محافظت کند.

با وجود این، چندین کارآزمایی تصادفی شده بزرگ، منبع معتبر نتوانسته اند شواهدی را پیدا کنند که نشان دهد مکمل ویتامین D برای کمبود ویتامین D هیچ فایده ای برای سرطان یا بیماری های قلبی عروقی دارد.

این موضوع محققان را به این سوال واداشته است که آیا سطح ویتامین D واقعاً نقشی در کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها دارد یا اینکه افراد سالم به دلایل دیگر به طور طبیعی سطوح بالاتری از این ویتامین را دارند.

محققان به رهبری دانشگاه کمبریج در بریتانیا مطالعه‌ای را انجام دادند تا ببینند آیا انواع ژنتیکی ارثی که افراد را مستعد سطوح بالاتر ویتامین D می‌کند در سلامت کلی نقش دارد یا خیر.

دکتر استفن برگس، نویسنده ارشد این مطالعه، می‌گوید: «تحقیقات ما شواهد جالب جدیدی ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد افزایش سطح ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های عمده و مرگ و میر را کاهش دهد، اما فقط برای افرادی که سطح ویتامین D پایینی دارند.»

او می‌افزاید: «حفظ سطوح کافی ویتامین D مهم است، اما به نظر می‌رسد هیچ فایده‌ای در سلامتی تا حد مشخص نخواهد داشت.»

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها