کبد چرب راهی برای مرگ دردناک!

⏱ زمان مطالعه: 2 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

بیماری کبد چرب معمولاً با اعتیاد به الکل یا هپاتیت همراه است، اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که چاقی و دیابت به یک تهدید جدی تر برای آسیب بالقوه کبد چرب تبدیل می شوند. بر اساس یک گزارش جدید، در واقع، بیماری کبد چرب پیشرفته خطر مرگ را تقریباً هفت برابر افزایش می دهد. دکتر جین کلارک، یکی از محققین، مدیر بخش عمومی پزشکی داخلی در دانشکده پزشکی جان هاپکینز، در بالتیمور، هشدار داد که این یک قاتل خاموش در دستگاه گوارش است.

کبد چرب

وی افزود: زمانی که علائم مربوط به آسیب کبد چرب را در خود مشاهده کنید، به این معنا است که در یک مشکل بزرگ قرار خواهید گرفت.

به گفته مؤسسه ملی بهداشت جهانی، از هر چهار نفر در جهان یک نفر از بیماری کبد چرب رنج می‌برد. یک سرمقاله همراه با مطالعه جدید اشاره کرد که بیماری کبد چرب پیشرفته از هپاتیت C به عنوان عامل اصلی زخم های کبد و دلیل اصلی پیوند کبد پیشی گرفته است.

دکتر اسکات فریدمن، رئیس اکتشافات درمانی و رئیس بیماری کبد در دانشکده پزشکی ایکان، در شهر نیویورک، گفت: در انسان، بیماری کبد چرب با سندرم متابولیک مرتبط است.

سندرم متابولیک مجموعه ای از مشکلات سلامتی است که با افزایش خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 مرتبط است. این مشکلات شامل افزایش فشار خون، قند خون بالا، چربی اضافی شکم و سطوح غیر طبیعی کلسترول هستند.

فریدمن می‌گوید: افراد معمولی و حتی بسیاری از پزشکان از خطر رو به رشد بیماری پیشرفته کبدی در میان بیمارانی که چاق هستند، دیابت نوع 2 دارند و به اصطلاح سندرم متابولیک دارند، مراقبت های لازم را انجام نمی‌دهند. بسیاری از آنها می‌توانند دارای بیماری‌های کبدی خاموش اما پیشرونده باشند که در نهایت می‌تواند کشنده باشد.

کلارک و همکارانش در مطالعه خود نزدیک به 1800 نفر را که به مدت 4 سال از بیماری کبد چرب رنج می بردند ردیابی کردند تا ببینند این وضعیت چگونه بر سلامت آنها تأثیر می گذارد.

به گفته کلارک، محققان دریافتند که با پیشرفت زخم های مرتبط با چربی در کبد، افراد با احتمال بیشتری از عوارض مرتبط با کبد مانند خونریزی داخلی، مایعات اضافی و آشفتگی ذهنی ناشی از تجمع سموم در بدن و مغز رنج می برند.

به گفته نویسندگان این مطالعه، با پیشرفت بیماری کبد چرب، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و اختلال در عملکرد کلیه در بیماران بیشتر می شود.

محققان دریافتند افرادی که از این نوع عوارض مرتبط با کبد رنج می‌برند، حدود هفت برابر بیشتر احتمال دارد که بمیرند.

در نهایت مهم است بدانید که اگر به این بیماری دچار هستید یا نگران روش های پیشگیری از این بیماری هستید باید توسط یک متخصص گوارش درمان شوید یا از مشاوره پزشکی پزشکان حاذق استفاده کنید.

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.