مراقبت‌های بهداشتی با متاورس در عصر جدید چگونه ممکن است؟

⏱ زمان مطالعه: 9 دقیقه
4/5 - (1 امتیاز)

متاورس تکنولوژی عجیبی است که ما را به زودی در آستانه ظهور دنیای جدیدی قرار خواهد داد. در حالی که پیش بینی می‌شود این تکنولوژی عجیب تحولی نامطلوب در بسیاری از جنبه‌های زندگی ما پدید آورد، اما در آینده شاهد سهم مثبت بزرگی در مراقبت‌های بهداشتی با متاورس خواهیم بود. بدون شک پیشرفت پزشکی در آینده و وجود فناوری متاورس به همراه یکدیگر تحولی عظیم به دنبال خواهد داشت. در این مقاله از دکتر مایکو سعی خواهیم کرد در مورد مراقبت‌های بهداشتی با متاورس و پتانسیل آن برای ایجاد تحولی شگرف در بخش سلامت و پزشکی اطلاعات مفیدی ارائه دهیم.  همچنین در مورد انتظاراتی که از آن برای آینده‌ بخش سلامت و پزشکی پیش‌بینی می‌شود نیز سخن خواهیم گفت.

مراقبت‌های بهداشتی با متاورس و تجربه جهانی تازه

برای چندین دهه، تعامل فیزیکی بین بیمار و پزشک از اصلی‌ترین راه تشخیص بیماری بود. به نوعی می‌توان گفت مراجعه حضوری بیمار به پزشک تنها ابزار برای دریافت مراقبت‌های پزشکی او محسوب می‌شد. بیمار مجبور بود برای دریافت درمان پزشکی عمومی یا تخصصی و انجام عمل‌های جراحی سنگین یا سرپایی نزد پزشک برود و از او این خدمات را برای کسب بهبودی‌اش طلب کند.

اما رفته رفته با ظهور خدمات بهداشتی آنلاین و از راه دور، از طریق ابزارهای دیجیتال و اینترنت شاهد اندکی تغییر در رابطه‌ بین بیمار و پزشک بودیم.

متاورس با استفاده از فناوری‌های واقعیت مجازی و نوین خود، در حوزه سلامت دیجیتال، امکانات و خدماتی را ارائه می‌دهد که قبلا غیر قابل تصور بود، حتی در حال حاضر نیز تصور چنین خدماتی برای بسیاری از افراد آسان نیست.

محقق شدن مراقبت‌های بهداشتی با متاورس با کمپانی انویدیا

حتما کمپانی انویدیا را می‌شناسید، این مجموعه در ساخت تراشه‌های گرافیکی و الکترونیکی شهرت جهانی دارد و در تلاش است که با سرمایه‌گذاری عظیمی در پروژه مراقبت‌های بهداشتی با متاورس بتواند در حوزه سلامت نیز با استفاده از سیستم معروف Omniverse نوآوری ایجاد کند.

به‌عنوان‌مثال، این کمپانی یک پلتفرم باز و مقیاس پذیر طراحی کرده است که در آن مکانی شبیه سازی شده می‌تواند، فضایی برای همکاری واقعی در دنیای مجازی بین پزشکان، محققان، مهندسان و طراحان، ایجاد کند.

در واقع شما در این فضای شبیه سازی شده می‌توانید به پروژه‌های کلیدی، ابزارهای طراحی و مهندسی یا حتی ابزارهای پزشکی و دارایی‌های همکاران خود دسترسی داشته باشید و از آن‌ها برای پیشبرد اهداف خود بهره ببرید.

 این پلتفرم قبلا برای بسیاری از صنایع از جمله معماری، رسانه، سرگرمی، تولید و ابر رایانه‌ها پیکربندی شده است. به همین ترتیب قبلا مورد آزمون و خطا قرار گرفته و با پایه‌ای محکم برای استفاده در بخش مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی در آینده نزدیک، کاربردی و قابل استفاده خواهد بود.

درمان با متاورس توسط کمپانی انویدیا

مراقبت‌های بهداشتی با متاورس و پتانسیل آن در بخش خدمات درمانی

متاورس با پتانسیلی باور نکردنی و رویکردی کاملا جدید برای بهبود تعامل و ارتباطات انسانی و ارتباط بیماران با پزشکان پا به عرصه‌ ظهور گذاشته است. با تغییر نام فیس بوک به متا این ایده شکل گرفت که قرار است در جهان اینترنت با حضور متاورس تحولی عظیمی را تجربه کنیم.

فیس بوک سال‌ها است که در حال سرمایه‌گذاری روی فناوری‌های واقعیت مجازی و نوین است. همواره این مجموعه از این طریق سعی کرده است راه‌های جدیدی برای ساخت پلتفرم‌های تعاملی و اپلیکیشن‌های اجتماعی طراحی کند.

 فیس بوک پیشتر، با خرید  شرکت واقعیت مجازی Oculus، علاقه‌ خود را به تکنولوژی عجیب متاورس اعلام کرده بود. با توجه به داشتن زیرساخت شبکه‌های اجتماعی قوی توسط فیس بوک، می‌توان گفت که این شرکت پتانسیل بالایی نیز برای استفاده از متاورس در بخش مراقبت‌های بهداشتی دارد.

متا به سرعت در حال پیشرفت است. به لطف فناوری واقعیت مجازی، متا توانسته دستکشی لمسی طراحی کند که با استفاده از آن کاربر می‌تواند حس لامسه را در دنیای مجازی تجربه کند و این امری واقعا عجیب است.

متاورس و تحویلی در جراحی‌های پزشکی

شرکت‌هایی مانند اینتویتیو سرجیکال که به استفاده از ربات در جراحی معروف هستند و بسیاری از شرکت‌های کوچک دیگر که بر روی پروژه‌های سلامت دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند، پتانسیل استفاده از متاورس در بخش سلامت را خواهند داشت. با این وجود بر سر راه این شرکت‌ها چالش‌هایی نیز وجود دارد. یکی از این چالش‌ها چگونگی پیوند دنیای واقعی با دنیای مجازی و مراقبت‌های بهداشتی با متاورس است.

متاورس در عمل های جراحی

 آزمایش‌های بالینی بسیاری باید انجام شود تا مطمئن شویم که این فناوری می‌تواند به طور ایمن برای مراقبت از بیمار استفاده شود و اینکه چگونگی و نحوه استفاده از آن را بدانیم.

متاورس می‌تواند مکانی شبیه سازی شده به وجود آورد که در آن جراحان درست در حین انجام عمل جراحی، یکی دیگر را ملاقات کنند. یا در یک اتاق عمل مجازی برای جراحی یک بیمار، از کمک و مشورت سایر جراحان و متخصصان نیز بهره‌مند شوند. به عنوان مثال یک جراح خارج از اتاق عمل واقعی، می‌تواند درست در حالی که در بالای بدن بیمار ایستاده، علائم حیاتی او را چک کند، تصاویر و تاریخچه‌ مربوط به بیمار را ببیند و همزمان به راحتی در میان داده‌های سایر بیماران مشابه، به جستجو بپردازد. این خود به مراتب باعث راحت‌تر انجام شدن جراحی‌های پزشکی و افزایش قدرت ابزارهای جراحی خواهد شد.

متاورس باعث دگرگونی ویزیت بیماران خواهد شد

در رابطه با مراقبت‌های بهداشتی با متاورس و ویزیت بیماران می‌توان گفت که این یکی از بهترین کاربردهای متاورس در بخش خدمات درمانی است. تصور کنید ویزیت پزشک به صورت مجازی انجام شود. در واقع ویزیت همه‌ بیماران نیاز به معاینه فیزیکی ندارد و گاهی ویزیت، تنها برای مشاوره صورت می‌گیرد. درست است که بسیاری از متخصصان نمی‌توانند ویزیت‌های پزشکی خود را از راه دور انجام دهند، با این وجود بسیاری از معاینه‌های فیزیکی می‌تواند با استفاده از متاورس به صورت مجازی انجام شود.

توانایی متاورس در ایجاد کلینیکی سه بعدی

متاورس توانایی ایجاد کلینیکی سه بعدی را دارد که در آن پزشکان و بیماران می‌توانند، ملاقات‌ها و معاینات پزشکی خود را انجام دهند. در حالی که برای ارائه خدمات مشاوره از راه دور، انتظار می‌رود متاورس، تجربه کاربری بهتری ایجاد کند.

کلینیک سه بعدی در متاورس

درمان دیجیتال با فناوری متاورس

درمان دیجیتال، یکی دیگر از ایده‌های استفاده از متاورس در حوزه سلامت است. به این صورت که شما می‌توانید هربار دیدار و ملاقات با روان پزشکتان را در محیطی متفاوت و جدید انجام دهید. این امر در زمینه مراقبت‌های بهداشتی با متاورس بسیار شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد. در آینده‌ای نه چندان دور برای صحبت با پرستار مجازیتان درباره‌ وضعیت یا اطلاعات خاص سلامتیان، تنها کافی ست عینکتان را بر چشم بگذارید.

درمان دیجیتال و نظارت از راه دور بیمار، با استفاده از متاورس می‌تواند دچار دگرگونی بسیاری شود. بررسی‌ها و بحث‌های روزانه‌ پرستاران با بیماران در فضای شبیه سازی شده توسط متاورس، می‌تواند در روند درمان آن‌ها بسیار مفید واقع شود.

ملاقات خانوادگی با بیماران با متاورس متحول می‌شود

در 2 سال اخیر، بسیاری از بیمارستان‌ها به دلیل همه گیری کووید 19، محدودیت‌هایی را برای ملاقات‌های دوستانه یا خانوادگی با بیماران اعمال کردند و این امر برای بسیاری از افراد خوشایند نیست.

بسیاری از افراد تمایل دارند پس از عمل جراحی یا یک وضعیت پزشکی وخیم که برای عزیزان خود در بیمارستان انجام شده، به ملاقات دوستان یا اعضای خانواده بروند و احوال آن‌ها را جویا شوند. خوشبختانه باید بدانید که متاورس توانسته است برای حل این مشکل نوآوری جدیدی در این زمینه به وجود بیاورد.

ملاقات مجازی بیمار با متاورس

اگر متاورس می‌تواند در جلسات بین بیمار و پزشک برای معاینه تحولی ایجاد کند، پس بدون شک برای دیدارهای خانوادگی نیز این تحول عظیم کاربردی خواهد بود و به دیدارهایی که باعث حمایت عاطفی از بیمار می‌شود کمک خواهد کرد. در رابطه با مراقبت‌های بهداشتی با متاورس باید بدانید که بیماران نیز در چنین شرایطی حس بهتری را تجربه می‌کنند و با روحیه مطلوب‌تری می‌توانند درمان خود را ادامه دهند. انتظار می‌رود با استفاده از این تکنولوژی بتوانیم بدون محدودیت در زمان یا حتی حضور فیزیکی، با دوستان بیمارمان ملاقات داشته باشیم. در حالی که حتی این دیدارها می‌تواند در مکان‌های مختلف شبیه سازی شده و مکانی غیر از بیمارستان نیز انجام شود.

ارز دیجیتال و متاورس در مراقبت‌های بهداشتی

استفاده از فناوری‌ ارزهای دیجیتال و بلاک چین توسط متاورس امری مشهود و ثابت شده است. با این وجود، امکان اینکه مردم بتوانند پرداخت‌های پزشکی و بهداشتی خود را علاوه بر پرداخت‌های رایج،  از طریق ارز دیجیتال نیز انجام دهند، امری مورد انتظار است.

 البته این ممکن است یکی دیگر از چالش‌های استفاده از متاورس باشد. ارزهای رمزنگاری شده به دلیل جابه‌جایی بدون محدودیت پول و عدم توانایی در ردیابی آن، در همه کشورها و سازمان‌ها قابل قبول و استفاده نیستند.

چگونگی بهره‌مندی بخش رادیولوژی از متاورس

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های بهداشتی و درمانی، بخش رادیولوژی است که اتفاقا به فناوری‌های و تکنولوژی‌های روز، به شدت وابسته است. درست است که در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های بسیاری در دستگاه‌های اسکنر و عکس‌برداری بوده‌ایم، ولی این حوزه از سلامت هنوز هم پتانسیل زیادی برای پیشرفت بیشتر دارد. مراقبت‌های بهداشتی با متاورس روز به روز پیشرفته‌تر خواهد شد و بخش رادیولوژی نیز از این پیشرفت بی نصیب نخواهد ماند.

دوربین واقعیت مجازی متاورس

فناوری‌های تصویربرداری در متاورس با نمایش تصاویر پویا همراه جزئیات بیشتر، می‌توانند تجسم بهتری را برای رادیولوژیست‌ها فراهم کنند. این امر می‌تواند به تشخیص بهتر بیماری‌های توسط آن‌ها کمک شایانی کند. یا حتی در حالی که افراد در مکان‌ها یا کشورهای مختلف هستند، با نمایش تصاویر پزشکی سه بعدی در مکانی شبیه سازی شده، می‌توانند با رادیولوژیست‌های دیگر همکاری کنند.

متاورس و ابزارهای سنجش سلامت قابل حمل

اطلاعات معاینات پزشکی و مراقبت‌های درمانی بیمار یکی از پیچیده‌ترین داده‌ها در سراسر دنیا محسوب می‌شوند که برای مراقبت از بیمار نیز بسیار مهم هستند. چراکه پزشکان می‌توانند از طریق این اطلاعات، بیماری افراد را تشخیص دهند و برای درمان آن اقدام کنند.

در چند سال گذشته ابزارهای سنجش سلامت قابل حمل، با تولید و ثبت اطلاعات دقیقی از سابقه بیماری افراد و معاینات پزشکی آن‌ها و سایر داده‌های ضروری پزشکی، توانسته‌اند کمک شایانی به پزشکان و متخصصان برای درمان بیماران مختلف کنند.

اگر تمامی اطلاعات مربوط به بیماری افراد به تجسم درآیند، مثلا بتوان دلایل فشار خون بالا در بدن را با تصاویر سه بعدی به نمایش درآورد، فهم آن‌ها آسان‌تر و داده‌ها معنادارتر خواهند شد. اینگونه متخصصان می‌توانند تصمیم‌‌های آگاهانه‌تری در مورد بیماران خود بگیرند. متاورس با به تجسم درآوردن اطلاعات، می‌تواند هوشمندانه‌تر از هر زمان دیگری به ما در فهم دیتاهای بزرگ کمک کند.

ابزار های سنجش بیماری در متاورس

چالش‌های پیش روی مراقبت‌های بهداشتی با متاورس

1- حریم خصوصی و امنیت در متاورس

قبلا به چند نمونه از چالش‌های پیشروی استفاده از متاورس اشاره کردیم، حال می‌خواهیم در مورد چالش‌های دیگری صحبت کنیم. با هر قدمی که به سمت پیشرفت بیشتر برمی‌داریم، جهان ما بیشتر و بیشتر به فناوری‌های مدرن وابسته می‌شود. با این وجود امنیت اطلاعات بیمار و حفظ حریم خصوصی افراد نیز بیشتر به چالش کشیده می‌شود. برای این موضوع راه‌حل‌های متفاوتی توسط شرکت‌های امنیت سایبری ارائه شده که در حین ساخت تکنولوژی متاورس، لازم است توجه زیادی نیز به آن‌ها شود.

یکی از بزرگترین صنایعی که از نقض امنیت داده‌ها رنج می‌برد، بهداشت و درمان است. این درحالی است که، دیتاهای مربوط به این صنعت از قیمت گزافی در جهان برخوردار هستند و خرید و فروش این اطلاعات در بازارهای سیاه جهان نیز، بسیار زیاد است.

امروزه بیماران بسیاری نسبت به حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات پزشکی خود آگاهی دارند در حالی که با حساس دانستن این داده‌ها نگرانی‌های بیشتری هم به وجود خواهد آمد.

این یکی از مسئولیت‌های اصلی توسعه‌ دهندگان و شرکت‌های فناوری فعال در زمینه متاورس است، که در نظر بگیرند چگونه داده‌های مراقبت‌های بهداشتی با متاورس را خصوصی و امن نگه دارند. همین مسئله باعث می‌شود که پذیرفتن این نوع فناوری توسط مردم آسان‌تر شود و تعداد کثیری از افراد مایل به دریافت مراقبت‌های بهداشتی با متاورس شوند. 

2- هزینه بالای فناوری

برای استفاده از متاورس با تمامی پتانسیل‌هایش در بخش بهداشت و درمان، به سخت‌افزارهایی با فناوری بالا مانند عینک، دستکش، حسگرها و ابزارهای سنجش سلامت قابل حمل نیاز است. تمامی این‌ها در کنار هم می‌توانند به متخصصان کمک کنند که اطلاعات حیاتی بیماران را بهتر و دقیق‌تر متوجه شوند.

عینک واقعیت مجازی متاورس

با این شرایط هزینه استفاده از این سخت‌افزار به قدری بالا می‌رود، که تنها تعداد محدودی از مردم توانایی پرداخت این هزینه‌ها را خواهند داشت. از طرفی تکنولوژی‌های مدرن همیشه در حال رشد و تکامل هستند و این نیز به نوبه‌ خود، در بالاتر رفتن هزینه‌های استفاده از آن‌ها تاثیرگذار است.

بنابراین بهره‌گیری از قابلیت‌های فناوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید، مستلزم خرید تجهیزات جدید همگام با توسعه‌ی آن‌ها است. یعنی درست مانند گوشی‌های هوشمند، تمامی این تجهیزات تقریبا بیش از یک بار در سال، به به‌روزرسانی نیاز دارند.

همچنین،  بعید به نظر می‌رسد هزینه زیرساخت برای ارائه دهندگان خدمات درمانی ارزان باشد، این در حالی است که در مورد عمل‌های جراحی، به اتصالات پیشرفته نیز مانند 5G نیاز است.

3- قابلیت همکاری

یکی دیگر از چالش‌های اصلی سلامت دیجیتال در سراسر جهان، حتی در پیشرفته‌ترین سیستم‌های مراقبت‌های درمانی، قابلیت همکاری است.

به احتمال زیاد متاورس زمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، که بتواند مشکل قابلیت همکاری را حل کند. به این ترتیب همه فناوری‌ها را به هم متصل و داده‌های خدمات درمانی و مراقبت‌های پزشکی و تمامی اطلاعات مربوط به بیمار یکپارچه خواهد شد، بنابراین در هر زمان و در هر مکان قابل دسترسی خواهد بود.

سخن پایانی

فناوری متاورس اگر با نوآوری واقعی برای برآورده کردن تصورات و انتظارات مردم همراه باشد، در آینده‌ای نزدیک شاهد تحولی عظیم در بخش خدمات درمانی و مراقبت‌های پزشکی خواهیم بود.

در نهایت شرکت‌های فعال در تولید تکنولوژی‌ متاورس موظف هستند، این فناوری را به گونه‌ای طراحی کنند که نه تنها برای استفاده بیمار ایمن باشد، بلکه تمامی جنبه‌های انسانی قضیه را نیز برآورده کند.

کار خدمات درمانی تنها درمان علائم بیماری نیست بلکه در اصل، جلوگیری از بروز بیماری است. با راه حل‌هایی که تکنولوژی واقعیت مجازی متاورس به ما پیشنهاد می‌دهد، می‌توان روند درمان‌ و بروز بیماری را تسهیل کرد.

به یاد داشته باشید، فناوری واقعیت مجازی، چشم اندازهای بی حد و حصری در زمینه مراقبت‌های پزشکی و خدمات درمانی پیش روی ما می‌گذارد و ما باید در راستای پذیرش آن هرچه بهتر و بیشتر تلاش کنیم و شرایط زیرساخت آن را فراهم سازیم. از همراهی شما با دکتر مایکو ممنونیم. امیدواریم این مقاله اطلاعات خوبی در مورد مراقبت‌های بهداشتی با متاورس در اختیار شما قرار داده باشد.

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها