انقباضات براکستون هیکس چیست؟ تفاوت براکستون هیکس (زایمان تمرینی یا کاذب) با درد زایمان

⏱ زمان مطالعه: 4 دقیقه
3.5/5 - (2 امتیاز)

انقباضات براکستون هیکس Braxton Hicks contractions چیست؟ در سه ماهه­ ی آخر دوران بارداری، حالات و انقباضاتی در شکم فرد باردار رخ داده که ابداً خطرناک نیستند و در واقع یک حالت تمرینی یا آماده‌ سازی بدن مادر برای زایمان هستند. با این همه براکستون هیکس از یک جهت نگران کننده است، آن هم اینکه بسیاری نمی­ دانند انقباضاتی که برایشان ایجاد شده، مرتبط به زایمان یا زایمان زودرس است یا مرتبط به انقباض براکستون هیکس! دکتر مایکو در این مقاله بر آن است تا با توصیف این نوع مهم از انقباض نکات مهم مرتبط با علت، تفاوت با درد واقعی وضع حمل در ماه هفتم و هشتم، و البته درمان این انقباضات را با شما درمیان بگذارد. با ما همراه باشید.

انقباضات براکستون هیکس چیست

انقباضات براکستون هیکس چیست؟

در ماه­ های نخستین بارداری یک حالت انقباضی در شکم فرد باردار ایجاد می شود که به آن، انقباضات براکستون هیکس یا زایمان کاذب گفته می ­شود. این حالت که اساساً شبیه به سفت شدن شکم و حالتی غیر دردناک است برای همه پیش نمی­ آید، اما غالبا مرسوم است. فرد باردار معمولاً این حالت را در سه ماهه ­ی سوم بارداری تجربه می­ کند.

درد انقباضات براکستون هیکس چگونه است؟

هنگامی که براکستون هیکس رخ می­ دهد، احساس انقباض و سفتی مقداری شما را آزار می ­دهد، اما غالبا آن‌ قدرها هم این کنش و واکنش داخلی دردناک نیست. معمولاً این انقباض آمد و شد دارد و گاه با تخلیه­ ی مثانه بلافاصله از بین می­ رود.

علت و عوامل انقباض براکستون هیکس Braxton Hicks contractions چیست؟

مطالعات نشان می ­دهد، براکستون هیکس یک واکنش طبیعی داخلی برای تقویت عضله ی رحم و افزایش جریان خون است. به عبارت دیگر این نوع انقباضات تمرین و مانور بدن برای فرزندآوری است. به خصوص که در فرایند این واکنش نرم شدن دهانه ی رحم به آرامی ممکن می­ شود و بدن برای تولد کودک آماده می­ شود. معمولاً در نزدیکی دوران وضع حمل دفعات این کنش و واکنش شدت می ­گیرد.

درد انقباضات براکستون هیکس چگونه است

انقباضات براکستون هیکس چه تفاوتی با درد زایمان دارد؟

براکستون هیکس می­تواند از ماه هفتم تا نهم به شکل متناوب تکرار شود ولی گاها نشانه­ های این واکنش داخلی در ماه ششم هم دیده شده است. حال آنکه درد وضع حمل در هفته­ ی سی و هفتم ممکن است. براکستون هیکس باعث نرمی دهانه­ ی رحم می ­شود اما باعث باز شدن آن نمی شود درحالیکه در فرایند درد وضع حمل اصلی، دهانه رحم باز شده و آماده ­ی خروج کودک از بدن است.

معمولا انقباضات براکستون هیکس حدود سی ثانیه طول می­ کشد، ناراحت کننده است اما دردناک نه. انقباض وضع حمل واقعی تا ۷۰ ثانیه ادامه دارد و به شکل منظم تکرار می­ شود و آرام آرام به سمت درد می­ رود. به علاوه براکستون هیکس با یک پیاده­ روی ساده و یا تغییر شکل نشستن به سادگی از بین می­ رود اما انقباض اصلی در دوره­ ی زمانی دقیقی پشت سر هم رخ داده و با پیاده‌ روی یا تغییر حالت نشستن تغییر نمی­ کند.

درمان انقباضات براکستون هیکس

وقتی پزشک شما تائید می ­کند که آنچه تجربه می‌کنید براکستون هیکس است و نه انقباضات وضع حمل، آرامش خود را حفظ کنید و سعی کنید آن را ساده بگیرید. برای این انقباضات نیازی به درمان دارویی نیست. سعی کنید روی استراحت کردن و نوشیدن مایعات بیشتر تمرکز کنید. رفتن به دستشویی و تخلیه ی مثانه، نوشیدن سه تا چهار لیوان آب یا مایعات دیگر مانند شیر، آب میوه طبیعی، دراز کشیدن به پهلوی چپ هم به شما کمک می ­کند. اگر از این روش­ ها جواب نمی­ گیرید و دفعات براکستون هیکس در بارداری را فراوان تجربه می ­کنید، به پزشک رجوع کنید.

درمان انقباضات براکستون هیکس

انقباضات براکستون هیکس در ماه هفتم

هنگامی که کودک شما در هفته­ ی بیست و هشتم است، یعنی شروع سه ماهه ی سوم، اندام­ های او به طور کامل تشکیل شده و در سونوگرافی قابل مشاهده است. در این دوره بدن خود را برای زایمان به صورت هوشمندی آماده می­ کند. از این رو ممکن است دفعات براکستون هیکس در ماه هفتم شدت بگیرند. یادتان باشد بسیاری از متخصص ­ها «انقباضات براکستون هیکس» را انقباضات تمرینی می نامند.

انقباضات تمرینی براکستون هیکس در ماه هشتم

در ماه هشتم باید بیشتر مراقب براکستون هیکس باشید. به خصوص که تشخیص تفاوت انقباض منجر به زایمان زودرس با براکستون هیکس دشوار شده و باید دقت بیشتری درباره ­ی زمان و تناوب آن ها داشته باشید.

انقباضات تمرینی براکستون هیکس در ماه هشتم

و در پایان…

در این مقاله سعی شد با گذری بر تعریف انقباض های براکستون هیکس، علل شکل ­گیری آن در فرد باردار، تفاوت آن با انقباض های واقعی یا زایمان زودرس اشاره شود. امید است آن­چه تبیین شد، به حفظ سلامتی شما و نزدیکانتان کمک کرده باشد. ممنون از همراهی شما.

منابع:

/www.pampers.com/

www.pregnancybirthbaby.org.au/.

www.healthline.com/

/www.healthline.com/

.whattoexpect.com/

سوالات شما

انقباضات براکستون هیکس Braxton Hicks contractions چیست؟

در سه ماه دوم بارداری یک حالت انقباضی در شکم فرد ایجاد می شود که به آن، انقباض های براکستون هیکس، زایمان تمرینی و یا زایمان کاذب گفته می ­شود که واکنش بدن برای آماده کردن بدن مادر برای تولد نوزاد است.

انقباض براکستون هیکس چه تفاوتی با درد زایمان واقعی دارد؟

براکستون هیکس از ماه 7 تا 9 و گاها 6 اتفاق میفتد، اما درد وضع حمل واقعی در هفته­ ی 37 است. براکستون هیکس باعث نرمی دهانه ­ی رحم می­ شود درحالیکه درد اصلی، دهانه رحم را باز و آماده­ ی خروج کودک می کند. براکستون هیکس حدود 30 ثانیه ولی وضع حمل واقعی 70 ثانیه طول می­ کشد و مدام تکرار می­ شود تا به درد برسد. براکستون هیکس با پیاده­ روی ساده یا تغییر شکل نشستن از بین می ­رود اما انقباض اصلی نه.

در تلاشم تا با ارائه ی مفیدترین مطالب حوزه ی پزشکی و درمان، هم قدم با شما خوانندگان عزیز دکتر مایکو، سایت و اپلیکیشن نوبت دهی و مشاوره ی آنلاین پزشکی، در مسیر بهبود سبک زندگی مان قدم بگذارم.

8 دیدگاه

  1. من یک بار در طول باردارم تو ماه هفتم این انقباضارو حس کردم و خیلی ترسیدم و سریع رفتم بیمارستان. اما نیازی نبود واقعا. بهتره آرامشتونو حفظ کنید.

    • ممنون از اینکه تجربتون رو با ما در میون گذاشتید. بله در این شرایط اگر این انقباض ها ویژگی براکستون هیکس رو داشتن بهتره کمی فعالیت کنید مثلا پیاده روی یا حتی حالت نشستن خودتونو تغییر بدید.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.