خطرات رابطه مقعدی چیست؟

⏱ زمان مطالعه: 9 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

سکس مقعدی عمل قرار دادن آلت تناسلی، انگشتان یا جسم خارجی در مقعد برای لذت جنسی است. با اقدامات احتیاطی مناسب، رابطه مقعدی عمدتاً بی خطر است.

با این حال، خطرات بالقوه متفاوتی وجود دارد که ممکن است در رابطه جنسی از واژن یا دهانی وجود نداشته باشد. به عنوان مثال، مقعد به طور طبیعی نمی تواند خود را آماده کند تا ناراحتی و نگرانی های مربوط به اصطکاک، مانند آسیب های پوستی را کاهش دهد.

این مقاله برخی از خطرات بالقوه رابطه مقعدی را مورد بحث قرار می دهد و همچنین برخی از تفکر های غلط مربوط به این عمل را از بین می برد.

باکتری های عفونی

افزایش خطر عفونت باکتریایی

مقعد فاقد سلول هایی است که روان کننده طبیعی واژن را ایجاد می کنند. همچنین بزاق دهان را ندارد. پوشش راست روده نیز نازک تر از پوشش واژن است. عدم روان سازی برای بافت های نازک تر، خطر پارگی های مرتبط با اصطکاک را در مقعد و رکتوم افزایش می دهد. برخی از این پارگی ها ممکن است بسیار کوچک باشند، اما همچنان پوست را اذیت می کنند.

از آنجایی که مدفوع که به طور طبیعی حاوی باکتری است، هنگام خروج از بدن از رکتوم و مقعد عبور می کند، باکتری ها به طور بالقوه می توانند از طریق این رابطه مقعدی به پوست حمله کنند.

این امر خطر آبسه مقعدی را افزایش می دهد، عفونت عمیق پوست که معمولاً نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد.

چگونه خطر را کاهش دهیم

برای به حداقل رساندن این خطرات، فرد باید اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از پارگی پوست انجام دهد:

  • برای به حداقل رساندن پارگی های ناشی از اصطکاک از روان کننده های مبتنی بر آب استفاده کنید.
  • در صورت حرکت از مقعد به واژینال، کاندوم را تغییر دهید تا از وارد کردن اشکال مختلف باکتریایی به هر کدام خودداری کنید.
  • به آرامی حرکت کنید تا زمانی که فرد روان سازی کافی را ایجاد کند.
  • در صورت احساس درد یا ناراحتی، رابطه مقعدی را آهسته یا متوقف کنید.
  • استفاده از اسپرم کش ها همچنین می تواند خطر تحریک مقعد را افزایش دهد. افراد باید در طول رابطه مقعدی از آنها اجتناب کنند.
بیماری های جنسی و مقاربتی در سکس مقعدی

افزایش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی

از آنجایی که رابطه مقعدی می تواند به روش هایی که در بالا ذکر کردیم منجر به عفونت های باکتریایی شود، همچنین می تواند خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) را افزایش دهد. به عنوان مثال، از آنجایی که احتمال پارگی پوست در طول رابطه مقعدی بیشتر از رابطه جنسی واژینال است، فرصت بیشتری برای انتشار بیماری های مقعدی وجود دارد.

نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

اینها می توانند شرایط طولانی مدت باشند، زیرا بسیاری از بیماری های مقاربتی درمانی ندارند.

با توجه به منبع مورد اعتماد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، “رابطه مقعدی در مقایسه با سایر اشکال رابطه جنسی، مانند رابطه جنسی واژینال یا دهانی، پرخطرترین رفتار جنسی برای انتقال HIV است.”

در رابطه مقعدی پذیرا یا ته‌نشینی، HIV 13 برابر بیشتر از شریک بالقوه، شریک پایینی را آلوده می‌کند.

چگونه خطر را کاهش دهیم

برای به حداقل رساندن خطر انتقال STI، فرد باید در هنگام رابطه مقعدی از کاندوم استفاده کند.

آنها همچنین باید به نوع روان کننده ای که استفاده می کنند توجه کنند، زیرا روان کننده های روغنی مانند ژل نفتی می توانند به کاندوم های لاتکس آسیب برسانند. روان کننده های مبتنی بر آب برای استفاده با کاندوم ایمن تر هستند.

چندین روان کننده مبتنی بر آب مانند ژله K-Y و Astroglide برای خرید آنلاین در دسترس هستند.

مقاله ای در سال 2016 در ژورنال های معتبر نشان می دهد که استفاده از بزاق به عنوان روان کننده یک عامل خطر برای سوزاک در مردانی است که با مردان رابطه جنسی دارند. در نتیجه، استفاده از یک روان کننده تجاری ممکن است انتخاب مطمئن تری باشد.

کاندوم 100 درصد در پیشگیری از بیماری های مقاربتی موثر نیست. CDC توصیه می کند که افرادی که در معرض خطر بالای HIV هستند، مانند افرادی که شرکای جنسی متعددی دارند یا با فردی که HIV دارد، در رابطه هستند، از پروفیلاکسی قبل از مواجهه یا PrEP استفاده کنند. این مجموعه ای از داروهایی است که می تواند خطر ابتلا به HIV را در فرد کاهش دهد.

هموروید در سکس مقعدی

هموروئید را بدتر می کند

هموروئید قسمت هایی از رگ های خونی داخل و خارج راست روده است که می تواند باعث خارش، خونریزی خفیف و گاهی اوقات درد شود.

در حالی که هموروئید می تواند ناخوشایند و دردناک باشد، اما به راحتی قابل درمان و بسیار قابل پیشگیری است.

رابطه مقعدی میتواند بواسیر موجود را برای برخی افراد تحریک کند. با این حال، رابطه مقعدی به خودی خود باعث ایجاد هموروئید نمی شود، اگر فرد قبلاً آن را نداشته باشد.

چگونه خطر را کاهش دهیم

همیشه نمی توان در حین رابطه مقعدی از هموروئیدهای تحریک کننده جلوگیری کرد، اما استفاده از روان کننده کافی می تواند به کاهش تحریک کمک کند.

فیستول در رابطه مقعدی

افزایش خطر فیستول، یک عارضه نادر

در موارد بسیار نادر، ممکن است پارگی در پوشش مقعد یا راست روده بزرگتر شود. پزشکان به این حالت شکاف یا پارگی بزرگ می گویند.

گاهی اوقات، این پارگی آنقدر بزرگ است که از روده به قسمت های دیگر بدن گسترش می یابد. پزشکان به این فیستول می گویند.

فیستول می تواند یک موقعیت پزشکی اورژانسی باشد زیرا به مدفوع از روده اجازه می دهد تا به سایر نقاط بدن برود.

از آنجایی که مدفوع به طور طبیعی حاوی مقادیر قابل توجهی باکتری است، داشتن فیستول می تواند باکتری را به سایر قسمت های بدن وارد کند و منجر به عفونت و آسیب شود. پزشکان معمولا جراحی را برای ترمیم فیستول پیشنهاد می کنند.

باز هم، این یک عارضه نادر اما بالقوه رابطه مقعدی است. به همین دلیل، استفاده از روغن کاری مناسب و قطع رابطه مقعدی در صورت بروز درد ضروری است.

آیا خطرات بلندمدتی وجود دارد؟

برخی از افراد بر این باورند که خطر احتمالی رابطه مقعدی این است که راست روده طولانی مدت کشیده می شود و این آسیب می تواند منجر به بی اختیاری مدفوع شود. در بیشتر موارد، کارشناسان پزشکی با این موضوع مخالف هستند.

با این حال، یک مطالعه در سال 2016 به بررسی رفتار جنسی 4170 بزرگسال پرداخت. محققان از بزرگسالان پرسیدند که آیا تا به حال رابطه مقعدی داشته اند و آیا آنها بی اختیاری مدفوع داشته اند یا خیر.

آنها دریافتند که 37.3 درصد از زنان و 4.5 درصد از مردان رابطه مقعدی داشته اند. آنها همچنین دریافتند که میزان بی اختیاری مدفوع در میان مردان و زنانی که مقاربت مقعدی داشتند در مقایسه با مردانی که نداشتند کمی بیشتر بود. مردانی که مقاربت مقعدی داشتند، نسبت به زنان بیشتر از بی اختیاری مدفوع داشتند.

این مطالعه محققان را به این نتیجه رساند که ارتباط بالقوه ای بین بی اختیاری مدفوع و رابطه مقعدی وجود دارد. با این حال، بسیاری از کارشناسان این مطالعه را مورد انتقاد قرار دادند زیرا سایر عوامل مؤثر در بی اختیاری مدفوع را ارزیابی نکرد.

بنابراین، تایید کامل این مطالعه و نتایج آن برای پزشکان و محققان به عنوان شواهدی مبنی بر اینکه بی اختیاری مدفوع یک خطر واقعی و طولانی مدت رابطه مقعدی است، دشوار است.

به طور کلی، اگر افراد اقدامات احتیاطی شامل استفاده از روان کننده کافی و خودداری از مقاربت در صورت احساس درد را انجام دهند، نباید انتظار داشته باشند که بی اختیاری مدفوع را به عنوان یک عارضه طولانی مدت رابطه مقعدی تجربه کنند.

حاملگی در رابطه مقعدی

آیا رابطه مقعدی باعث حاملگی می شود؟

به بیان دقیق، پاسخ منفی است و رابطه مقعدی یک راه موثر برای جلوگیری از بارداری است.

با این حال، برخی از سناریوهای بسیار بعید وجود دارد که می تواند به طور غیر مستقیم باعث حاملگی شود. و شاید مهمتر از آن، خطرات دیگری وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

بر اساس یک نظرسنجی در سال 2018، به نظر می رسد مردم ایالات متحده نسبت به گذشته رابطه مقعدی بیشتری دارند.

علاوه بر این، محققان دریافتند که بسیاری از زنان رابطه مقعدی را لذت‌بخش می‌دانند، در حالی که برخی دیگر آن را دردناک یا ناخوشایند می‌دانند و تنها به دلیل عوامل دیگری با آن موافقت می‌کنند. عوامل رایج عبارتند از: احساس فشار توسط شریک جنسی و تمایل به اجتناب از بارداری، در میان دیگران.

فعالیت جنسی باید برای هر دو طرف یک تجربه لذت بخش، لذت بخش و رضایت بخش باشد. اگر برای کاری که نمی خواهید انجام دهید تحت فشار هستید، به همسرتان بگویید که نمی خواهید در آن فعالیت شرکت کنید. راهنمای رضایت ما را بررسی کنید.

اگر رابطه مقعدی را به دلیل تمایل به اجتناب از حاملگی انتخاب می کنید، دانستن حقایق مهم است.

بیایید نگاهی دقیق تر به خطرات موجود بیندازیم.

بنابراین، ممکن است اتفاق بیفتد؟

مایع منی حامل میلیون‌ها اسپرم است که برای یافتن تخمک با حداکثر شدت ممکن شنا می‌کنند. فردی که در بدو تولد به او زن اختصاص داده شده زمانی بارور می شود که تخمدان او یک تخمک رسیده را در لوله فالوپ آزاد کند. این یک بار در ماه اتفاق می افتد.

برای بارور شدن تخمک، اسپرم باید در واژن باشد تا بتواند به سمت دهانه رحم که دهانه رحم نام دارد شنا کند. از آنجا، اسپرم از طریق رحم ادامه می یابد و به لوله فالوپ می رسد، جایی که یک یا چند اسپرم تلاش می کنند تا به تخمک نفوذ کنند.

هیچ ارتباط داخلی بین مقعد و اندام های تولید مثلی وجود ندارد که در آن تخمک هر ماه آزاد می شود و منتظر اسپرم برای بارور شدن آن است. اسپرم برای بارداری باید به تخمک برسد.

با این حال، هر زمان که اسپرم نزدیک واژن باشد، این احتمال وجود دارد که شما یا همسرتان به طور تصادفی آن را بدون نفوذ واژن به کانال واژن پخش کنید. اگر همه شرایط دیگر مناسب باشد، برخی از مقامات پزشکی معتقدند که این می تواند منجر به حاملگی شود.

لقاح فقط به یک اسپرم نیاز دارد. هر چه انزال جدیدتر باشد، احتمال زنده بودن و حرکت اسپرم های خارج از بدن بیشتر می شود.

اگرچه بسیار بعید است، اما ممکن است اسپرم های سرگردان قبل یا بعد از دخول مقعدی بدون کاندوم به واژن برسد.

به یاد داشته باشید که برای اینکه رابطه مقعدی منجر به بارداری شود، نه تنها اسپرم باید به نحوی به واژن برسد، بلکه فرد دارای واژن نیز باید در پنجره باروری خود باشد. این معمولاً یک بازه زمانی 3 تا 7 روزه در هر سیکل است.

یک تفکر رایج این است که یک زن نمی تواند در نتیجه رابطه مقعدی حاملگی شود.

این کاملا درست نیست، زیرا ممکن است منی بعد از رابطه مقعدی وارد واژن شود. در حالی که این اتفاق محتمل نیست، ممکن است رخ دهد.

چگونه خطر را کاهش دهیم

استفاده از کاندوم هنگام رابطه مقعدی برای جلوگیری از بارداری ضروری است. اگر شریک جنسی تصمیم به تغییر جنسیت از مقعدی به واژینال دارند، باید کاندوم را تغییر دهند تا تماس با باکتری ها به حداقل برسد.

قبل از انزال چطور؟

در حالی که اسپرم بیشترین شیوع را در منی دارد (که به آن “انزال” یا “cum” نیز گفته می شود)، برخی تحقیقات از منبع معتبر 2016 نشان می دهد که ممکن است در تعداد کمتری در قبل از انزال (“پیش انزال”) نیز وجود داشته باشد که نشت می کند. از آلت تناسلی در هنگام رابطه جنسی، قبل از انزال. این مایع همچنین می تواند منجر به بارداری شود.

بنابراین در تئوری، حتی بدون انزال در واژن، حاملگی می تواند با نفوذ واژینال در هنگام پیش بازی منجر به رابطه مقعدی رخ دهد. اگر می‌خواهید از بارداری اجتناب کنید و از روش‌های دیگر پیشگیری از حاملگی استفاده نمی‌کنید، بهتر است از دخول واژینال خودداری کنید.

رابطه محافظت نشده

سایر خطرات رابطه مقعدی محافظت نشده

از سوی دیگر، به خاطر داشته باشید که بیماری و آسیب به احتمال زیاد از رابطه مقعدی بدون کاندوم بیشتر از رابطه جنسی واژینال بدون کاندوم است. بهتر است همیشه در طول رابطه مقعدی از کاندوم استفاده کنید، اگرچه حتی کاندوم ها 100 درصد محافظت نمی کنند.

رابطه مقعدی یک فعالیت پرخطر در نظر گرفته می شود. با این حال، به یاد داشته باشید که عفونت های مقاربتی (STIs) می توانند از طریق رابطه جنسی واژینال نیز سرایت کنند.

ممکن است بدون اطلاع از آن یک STI داشته باشید، زیرا بسیاری از آنها علائم فوری ندارند. در حال حاضر، هیچ آزمایش استانداردی برای تعیین اینکه آیا مردان سیس جندر یا سایر افراد بدون دهانه رحم به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مبتلا هستند، وجود ندارد، که برخی از اشکال آن می‌تواند منجر به سرطان شود.

دلیل اینکه رابطه مقعدی احتمال عفونت را افزایش می دهد این است که پوشش مقعدی نازک، خشک و ظریف است. به راحتی پاره می شود و خونریزی می کند که ورود ویروس ها، باکتری ها یا انگل ها به جریان خون را فراهم می کند. حتی اگر هیچ یک از زوجین عفونت جدی نداشته باشند، وجود مدفوع می تواند منجر به عفونت دستگاه ادراری شود.

اگرچه روان کننده ها می توانند به جلوگیری از پارگی و خونریزی کمک کنند، اما تحقیقات 2021 Trusted Source نشان می دهد که ممکن است خطر ابتلا به عفونت ها را نیز افزایش دهند.

در برخی موارد، رابطه مقعدی می‌تواند منجر به ضعیف‌تر شدن روده و نشت آن شود.

سخن پایانی

باردار شدن از رابطه مقعدی بسیار بعید است، اما اگر چندین عامل مختلف با هم هماهنگ باشند، احتمال کمی وجود دارد. رابطه مقعدی خطرات دیگری برای سلامتی دارد که احتمال بیشتری دارد.

اگر شما و شریک زندگیتان رابطه مقعدی را انتخاب کنید، ارتباط کلیدی است. مهم است که برای محافظت از کاندوم استفاده کنید و هر دوی شما برای بیماری های مقاربتی آزمایش شده باشید. اگر از نظر جنسی فعال هستید و می خواهید از بارداری جلوگیری کنید، گزینه های زیادی برای جلوگیری از حاملگی وجود دارد که باید با پزشک مشورت کنید.

با اقدامات احتیاطی مناسب، رابطه مقعدی می تواند یک تجربه لذت بخش برای هر دوی شما باشد.

رابطه مقعدی می تواند برای برخی افراد یک گزینه مقاربتی ایمن و لذت بخش باشد. اگر فردی اقدامات احتیاطی مانند استفاده از روان کننده های مبتنی بر آب را انجام دهد، می تواند خطرات را به حداقل برساند.

برقراری ارتباط با شریک جنسی در مورد هر گونه ناراحتی مرتبط با رابطه مقعدی نیز می تواند احتمال آسیب های مربوط به اصطکاک را کاهش دهد.

همچنین، کسانی که در یک رابطه جنسی تک همسری نیستند یا می خواهند از حاملگی اجتناب کنند، باید از کاندوم استفاده کنند تا خطر انتقال STI و بارداری را به حداقل برسانند.

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها