گربه های رباتیک که به افراد مبتلا به زوال عقل کمک می کنند

⏱ زمان مطالعه: 2 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

اگر حیوان خانگی دارید، می‌دانید که تکان دادن هیجان‌انگیز دم سگتان یا خرخر رضایت‌بخش گربه‌تان که روی دامان شما حلقه می‌زند، می‌تواند چیزی روحیه بخش و تقویت کننده خلق و خو باشد.

اما اگر آن حیوان خانگی یک ربات باشد چه؟ و اگر صاحبش زوال عقل داشته باشد چه؟

در یک مطالعه کوچک، محققان دانشگاه آتلانتیک فلوریدا دریافتند که وجود یک حیوان خانگی رباتیک ممکن است به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر یا زوال عقل مرتبط کمک کند و استرس و رفتارهای مرتبط با زوال عقل را بدون مسئولیت‌های پیچیده‌تر مالکیت حیوان خانگی کاهش دهد.

“شاید شما فکر می کنید که یک گربه یا سگ متحرک کوچک پشمالو واقعاً نمی تواند تفاوتی ایجاد کند، اما واکنش های عاطفی را در افراد مبتلا به اختلال شناختی برمی انگیزد که در غیر این صورت ممکن است فرصت تجربه چیزی به لذت بازی با یک حیوان خانگی را نداشته باشند.” لیزا ویز، یکی از نویسندگان این تحقیقات، گفت. او دانشیار دانشکده پرستاری دانشگاه است.

بر اساس این مطالعه، بیش از 1 نفر از هر 3 سالمند با بیماری آلزایمر یا زوال عقل مرتبط می‌میرند که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. زوال عقل بیش از 50 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

افراد مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب دارای علائم رفتاری و روانی از جمله افسردگی، پرخاشگری و اضطراب هستند. داروهای مورد استفاده برای درمان این علائم میتوانند عوارض جانبی داشته باشند.

برای این مطالعه، محققان گربه های رباتیک را با 12 فرد مبتلا به آلزایمر و زوال عقل مرتبط در یک مرکز روزانه بزرگسالان جفت کردند.

به هر یک از شرکت‌کنندگان یک گربه رباتیک اختصاص داده شد که می‌توانستند آن را نام ببرند. به آنها گفته شد حیوانات خانگی آنها ربات هستند و حیوانات زنده نیستند. آنها هفته ای دو بار به مدت 12 هفته 30 دقیقه را با حیوانات خانگی خود سپری کردند.

محققان مشاهده کردند که شرکت کنندگان در مطالعه لبخند می زدند و با گربه های رباتیک خود صحبت می کردند. حیوانات خانگی طوری طراحی شده بودند که به اعمال واکنش نشان دهند، مثلاً هنگام نوازش، خرخر می کنند.

ویز گفت: “به نظر کسی که آن را در دست دارد به نظر می رسد که در واقع به هر چیزی که شما میگویید یا انجام می دهید پاسخ می دهد.” و حتی با وجود اینکه اکثر مردم به یاد داشتند که این حیوان خانگی رباتیک است، اما به نظر می رسد که آنها شیفته این هستند و در تمام مدتی که حیوان خانگی داشتند درگیر می شدند.

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها