همه چیز درباره ی تزریق فیلر بینی: انواع ژل، هزینه و ماندگاری

⏱ زمان مطالعه: 6 دقیقه
4.3/5 - (3 امتیاز)

«فیلر بینی» یک جایگزین ایده آل و بدون دردسر، مقرون به صرفه و موقت برای عمل زیبایی بینی محسوب می‌گردد. افراد طی تزریق فیلر به بینی شاهد تغییرات جزئی در ساختار بینی مانند صاف شدن تیغه‌ی بینی، برطرف شدن برجستگی یا تورفتگی بینی و بعلاوه لیفت شدن سر بینی هستند. در این مقاله از دکتر مایکو می خواهیم با انواع روش های اصلاح فرم بینی با فیلر با توجه به نوع بینی (گوشتی یا استخوانی)، هزینه ها، عوارض و مراقبت های لازم برای ماندگاری بیشتر آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

فیلر بینی چیست

تزریق فیلر بینی چیست؟

تزریق فیلر دماغ یک عمل زیبایی موقت در راستای اصلاح فرم با ژل بینی شمرده شده است. در برخی موارد، از این تزریق با عناوین دیگری نظیر “رینوپلاستی بدون جراحی”، “رینوپلاستی مایع” و “جراحی بینی 15 دقیقه‌ای” نیز یاد می‌شود. قابل ذکر است که «تزریق فیلر بینی» هرگز به عنوان یک راه حل دائمی شناخته نمی‌شود و ماندگاری ژل بینی شش ماه تخمین زده می شود. پس از شش ماه، تغییرات محسوس حاصل از اصلاح بینی با فیلر رفته رفته کم‌تر می‌شود و فرد نیاز به تزریق مجدد ژل بینی دارد. اما آیا فیلر بر عمل بینی برتری دارد؟

جراحی زیبایی بینی در مقایسه با تزریق ژل بینی یک روش پرعارضه و پیچیده به شمار می‌رود. با این حال، اصلاح فرم بینی با فیلر یک روش ظریف شمرده می‌شود. از این رو، عمل فیلر نیازمند توجه و دقت یک پزشک حاذق می‌باشد. نکته ی دیگر این که اگر نتایج حاصل از تزریق ژل بینی رضایت بخش نباشد، بینی پس از مدتی به حالت اولیه‌ی خود برمی گردد و جایی برای پشیمانی و سرزنش خود باقی نمی ماند.   

قبل و بعد از تزریق فیلر بینی

انواع ژل بینی

در گذشته، جراحان پلاستیک و زیبایی از فیلر بینی حاوی سیلیکون و کلاژن گاوی استفاده می‌ کردند اما با گذشت زمان، تمایل به استفاده از هیالورونیک اسید (HA) و کلسیم هیدروکسی آپاتیت (CaHA) افزایش یافت. بدیهی است که فیلرهای بینی هیالورونیک اسید و کلسیم هیدروکسی آپاتیت در قیاس با انواع فیلر حاوی سیلیکون و کلاژن گاوی از ایمنی و اطمینان خاطر بیشتری برخوردارند. ضروری است بدانید که 80 درصد از فرآیندهای تزریقی با تزریق ژل بینی هیالورونیک اسید صورت می‌گیرند. بنابراین، ژل بینی هیالورونیک اسید متداول‌ترین نوع شناخته می شود.

این ژل به دلیل لطافت بالا و القای حس طبیعی به بینی فرد نزد پزشکان بسیار محبوب است. البته ژل هیالورونیک اسید به سرعت حل شده و بینی به حالت اولیه‌ی خود بازمی‌گردد و فرد برای حفظ حالت و فرم بینی نیاز به تزریق مجدد خواهد داشت. اما تزریق کلسیم هیدروکسی آپاتیت چگونه است؟

در مقایسه با هیالورونیک اسید، فیلر بینی کلسیم هیدروکسی آپاتیت به سختی حل شده و بینی با سرعت پایین‌تری به حالت اولیه‌ی خود بازمی‌گردد و اثرات و نتایج ماندگارتری دارد. هرچند سفتی و لطافت کم‌تر ژل کلسیم هیدروکسی آپاتیت باعث عدم القای احساس طبیعی به فرد می‌شود.

نوع فیلرمزیت هامعایب
هیالورونیک اسیدلطافت بالا و القای حس طبیعی به فردماندگاری کم
کلسیم هیدروکسی آپاتیتماندگاری بالاسفتی، لطافت کم‌تر و حس غیر طبیعی در بینی

تزریق فیلر برای بینی گوشتی

واقعیت این است که فیلر بینی با استفاده از ژل تنها حجم بینی را افزایش داده و برآمدگی روی بینی را کاهش می دهد. در حقیقت، جراح پلاستیک و زیبایی از طریق تزریق ژل سعی بر صاف جلوه دادن تیغه‌ی بینی دارد و قادر به برداشتن قوز و کوچک‌تر کردن بینی و پره‌های آن نیست. بنابراین، اگر بینی باریک‌تر و بدون قوز همراه با پره‌های کوچک می خواهید نتایج حاصل از فرآیند تزریق ژل ممکن است برایتان رضایت بخش نباشد.

متاسفانه، این موضوع در رابطه با انحراف بینی نیز صادق است. به عبارت دیگر، تزریق ژل بینی راه حل ایده آل و دائمی برای صاف کردن بینی انحراف دار، پیچ خورده و کج نیز محسوب نمی‌گردد. در این شرایط برای کسب یک نتیجه ی دائمی، جراحی زیبایی بینی راه بهتری برای باریک‌تر کردن بینی گوشتی، کوچک‌تر کردن پره‌ها، برطرف کردن قوز و رفع کردن انحراف و پیچ خوردگی بینی به شمار می رود.

تزریق فیلر برای بینی استخوانی

تزریق ژل به بینی استخوانی با هدف برطرف کردن قوز، دفرمیتی، ناهمواری و لیفت کردن سر بینی انجام می‌شود. افراد دارای بینی استخوانی معمولاً از اثرات و نتایج حاصل از تزریق ژل رضایت بیشتری دارند. حتی احتمال دستیابی به نتیجه ی ایده آل حاصل از تزریق فیلر دماغ استخوانی بسیار بالاتر از بینی گوشتی است.

در این بین، احتمال دارد برخی افراد از مشکلاتی مانند اختلالات تنفسی و دفرمیتی‌های حاد بینی ناشی از انحراف، پیچ خوردگی، شکستگی و عدم تقارن پره‌ها رنج ببرند. تزریق فیلر بینی در موارد نام برده شده چندان اثربخش نخواهد بود.

تزریق فیلر بینی استخوانی و گوشتی

هزینه‌ی تزریق فیلر

به طور کلی، اصلاح فرم بینی با فیلر یک عمل زیبایی است و به همین علت تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیست. با این وجود، هزینه‌ی تزریق فیلر در مقایسه با جراحی زیبایی بینی بسیار پایین‌تر است. این هزینه‌ به عوامل مختلفی مثل میزان تجربه و تخصص پزشک، شرایط و مکان کلینیک، برند ژل بینی و مقدار دوز تزریقی مورد نیاز بستگی دارد. در این میان، برخی از کلینیک‌های زیبایی با ارائه پیشنهادات و تخفیفات ویژه سعی بر کاهش هزینه‌ فیلربینی دارند.

عوارض فیلر دماغ

به طور معمول، افراد یک یا دو روز پس از فرآیند تزریق فیلر بینی قرمزی و حساسیت را تجربه خواهند کرد. با این حال، شایع‌ترین عوارض جانبی حاصل از فرآیند تزریق فیلر عبارتند از:

 • التهاب و قرمزی در اطراف نواحی تزریق
 • تورم و کبودی در محل تزریق فیلر
 • درد
 • خونریزی
 • حالت تهوع
 • احتمال اختلال بینایی (بینی به دلیل نزدیکی به چشم یک ناحیه ی حساس از صورت شمرده می‌شود. به همین دلیل، فرآیند تزریق فیلر به بینی پیچیده‌تر و ظریف‌تر از تزریق فیلر به سایر نواحی است.)
 • ایجاد برجستگی و گلوله شدن ژل ناشی از حرکت مواد تزریقی فیلر به سایر نواحی بینی و یا زیر چشم‌ها

لازم به ذکر است که عوارض جانبی که ذکر شد غالباً به صورت خفیف بروز کرده و طی مدت کوتاهی خود به خود برطرف می‌شوند. در صورت بروز هرگونه علائم اعم از اختلالات بینایی، تاری دید، تب، تبخال و واکنش آلرژیک سریعاً با پزشک متخصص تماس حاصل نمائید.

عوارض فیلر دماغ

ماندگاری نتایج فیلر

اثرات و نتایج حاصل از تزریق فیلر بینی تقریباً حدود شش تا نه ماه باقی می ماند. پس از این، بدن هیالورونیک اسید را به طور طبیعی متابولیزه می‌کند. بنابراین، ضروری است که فرد حداقل هر شش ماه یکبار نسبت به تزریق مجدد فیلر اقدام نماید.

فیلر بینی برای چه کسانی مناسب است؟

تزریق فیلر دماغ در راستای برطرف نمودن عیوب جزئی است و در صورتی که بینی عیب کلی نداشته باشد، اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر مجاز می باشد. اما برای چه کسانی مناسب است؟

 • اگر فرد خواستار صافی و قرینگی فرم بینی باشد.
 • اگر فرد خواهان برطرف شدن برآمدگی روی بینی یا همان قوز بینی باشد.
 • اگر فرد خواستار برطرف کردن تورفتگی و ناهمواری روی بینی باشد.
 • اگر فرد خواستار یکدست شدن ظاهر بینی نامتقارن و نامتناسب باشد.
 • اگر فرد بخواهد روی بینی تخت خود، پل طبیعی ایجاد کند.
 • اگر فرد از افتادگی بینی رنج ببرد و بخواهد سر بینی را لیفت کند و بالا بکشد.
 • اگر فرد از نتایج عمل زیبایی بینی رضایت کافی نداشته باشد و خواهان اصلاح فرم بینی با فیلر باشد.

این تزریق تا متوقف شدن سن رشد فرد پیشنهاد نمی‌شود و به نوجوانان توصیه نمی شود.

ماندگاری فیلر بینی

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر

تزریق فیلر بینی نیازمند سپری کردن دوره ی نقاهت طولانی نیست. با این حال، حفظ اثرات و نتایج حاصل از تزریق فیلر ملزوم به رعایت برخی نکات است که عبارتند از:

 • از استعمال محصولات ضد پیری و ضد چروک خودداری نمائید.
 • از محصولات موضعی مثل ترتینوئیک اسید (لایه بردار رتین آ)، رتینول، رتینوئیدها و گلیکولیک اسید اجتناب کنید.
 • از زدن کرم موبر بر ناحیه تزریق پرهیز نمائید.
 • استفاده از اپیلاسیون، اصلاح و موچین ممنوع!
 • حتما تا سه شب از دو بالش زیر سر استفاده کنید. به منظور عدم حرکت فیلر تزریقی ضروری است سر خود را بالاتر از حد معمول قرار دهید. در صورت امکان، از بالش دور گردنی برای تثبیت وضعیت سر استفاده کنید.
 • از اعمال هرگونه فشار و لمس بر روی نواحی تزریق شده خودداری کنید.
 • تا یک روز از فعالیت شدید بدنی پرهیز کنید.
 • مصرف هرگونه نوشیدنی الکلی تا 24 ساعت پس از تزریق ممنوع است.
 • تا دو روز از محیط های دارای درجه حرارت بالا مانند اسپا و سونا دوری کنید.

سخن پایانی…

در پایان از شما ممنونیم که تا به اینجا با ما همراه بودید و امیدواریم در کسب اطلاعات مفید در مورد کاربرد و نحوه ی تزریق فیلر بینی، انواع، ماندگاری، هزینه، موارد منع، عوارض و … موفق بوده باشیم.

منابع:

rhinoplastytoronto.ca

medicalnewstoday.com

nilforoushzadeh.clinic

سوالات شما

محبوب ترین انواع ژل بینی کدامند؟

هیالورونیک اسید (HA) و کلسیم هیدروکسی آپاتیت (CaHA). هرچند هیالورونیک اسید به دلیل لطافت بیشتر محبوب تر است.

تزریق فیلر بینی گوشتی بهتر است یا استخوانی؟

فیلر دماغ تنها حجم بینی را افزایش و برآمدگی روی بینی را کاهش داده و نمی تواند قوز را حذف کند و یا بینی گوشتی را کوچک کند. بنابراین اصلاح بینی با فیلر بیشتر برای بینی های استخوانی مناسب است تا گوشتی.

در تلاشم تا با ارائه ی مفیدترین مطالب حوزه ی پزشکی و درمان، هم قدم با شما خوانندگان عزیز دکتر مایکو، سایت و اپلیکیشن نوبت دهی و مشاوره ی آنلاین پزشکی، در مسیر بهبود سبک زندگی مان قدم بگذارم.

6 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.