درمان افتادگی پلک برای جوانان و راه های جلوگیری از آن

⏱ زمان مطالعه: 9 دقیقه
4/5 - (1 امتیاز)

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در حال حاضر، افتادگی پلک که پتوز نیز نامیده می‌شود، یکی از رایج ترین بیماری ها در دنیا که مستقیم بر ظاهر و زیبایی انسان تاثیرگذار است محسوب می شود.

افتادگی پلک، ممکن است به دلیل ضربه، کهولت سن یا اختلالات مختلف پزشکی رخ دهد. این بیماری حالت پلک و چشم را درگیر کرده و زمانی که هر دو چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به آن پتوز یک طرفه می گویند.

افتادگی پلک یا پتوز چیست؟

عارضه افتادگی پلک حالتی است که پلک به سمت پایین افتاده باشد. اگرچه این عارضه ممکن است با دارو یا روش های دیگر درمان شود، اما افتادگی پلک را اغلب با جراحی درمان می‌کنند. آسیب های ژنتیکی یا آسیب مستقیم به چشم از دلایل اصلی افتادگی پلک هستند. لازم به ذکر است که احتمال ابتلا به این بیماری با افزایش سن بیشتر می‌شود.

افتادگی پلک ممکن است به صورت دائمی و یا در برهه های زمانی متفاوتی رخ دهد. به عنوان مثال اگر این بیماری در هنگام تولد ایجاد شود به آن پتوز مادرزادی و در صورتی که بعد از تولد ایجاد شود به آن پتوز اکتسابی می گویند.

افتادگی پلک بسته به میزان انسداد مردمک می‌تواند بینایی را مسدود کرده یا تا حد زیادی کاهش دهد.

در بیشتر موارد، این وضعیت به طور طبیعی یا از طریق مداخله پزشکی برطرف می‌شود.

افتادگی پلک

چه کسانی دچار افتادگی پلک می‌شوند؟

هر شخصی ممکن است در طول مدت زندگی خود دچار عارضه افتادگی پلک شود و تفاوت قابل توجهی در شیوع این بیماری بین مردان و زنان یا قومیت های مختلف وجود ندارد.

با این حال در افراد مسن به دلیل روند طبیعی پیری، این بیماری شیوع بیشتری دارد. در واقع با افزایش سن، عضله های خاصی که مسئول بالا بردن پلک هستند دچار کشیدگی شده و  در نتیجه باعث افتادگی پلک می شوند.

علت دقیق این عارضه ناشناخته است، اما در بیشتر موارد ممکن است به دلیل وارد شدن ضربه رخ دهد. همچنین می‌تواند دلایلی عصبی برای بروز این بیماری وجود داشته باشد.

افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک در کودکان (پتوز مادرزادی و تنبلی چشم)

شایع ترین علشایع ترین علت پتوز مادرزادی، رشد نکردن صحیح ماهیچه های پلک است. کودکان مبتلا به افتادگی پلک ممکن است دچار عارضه چشم کم کار شوند که معمولاً به عنوان تنبلی چشم شناخته می‌شود. این اختلال همچنین می‌تواند بینایی آنها را مخدوش یا محدود کند.

افتادگی پلک در بزرگسالان (بیماری های جانبی)

کشیدگی عضلات پلک و یا جداشدن آن از پلک باعث بروز این بیماری در بزرگسالان شده که می‌تواند ناشی از افزایش سن یا آسیب به چشم باشد. گاهی اوقات پتوز به عنوان یک عارضه جانبی پس از جراحی های خاص چشم اتفاق می‌افتد. همچنین به ندرت، بیماری ها یا تومورها می‌توانند ماهیچه پلک را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد پتوز در بزرگسالان شوند.

عوامل افتادگی پلک کدامند؟

دلایل طبیعی و در برخی موارد دلایل پزشکی، عواملی هستند که می‌توانند شما را در معرض خطر افتادگی پلک قرار دهند.

شرایط طبیعی و بیماری های حاد

در برخی موادر برخی موارد، افتادگی پلک به دلیل بیماری هایی مانند سکته مغزی، تومور مغزی یا سرطان ایجاد می شود. همچنین اختلالاتی که بر اعصاب یا ماهیچه های چشم تاثیر می‌گذارند؛ می‌تواند منجر به افتادگی پلک شود.

شرایط پزشکی

اگر شما پلک های افتاده دارید، می‌تواند نشانه ای از وجود یک بیماری دیگر در بدن شما باشد که منجر به افتادگی پلک شده است. به ویژه اگر این مشکل بر روی هر دو پلک شما تاثیر گذاشته باشد.

همچنین ممکن است به دلیل وجود یک عارضه عصبی، تنها یکی از پلک های شما دچار افتادگی شده باشد. البته گاهی اوقات جراحی های چشم یا آب مروارید هم در ایجاد افتادگی پلک موثر هستند.

افتادگی پلک چه علائمی دارد؟

علامت اصلی افتادگی پلک آویزان شدن یک یا هر دو پلک بالایی می باشد. در برخی موارد، این موضوع می تواند بر بینایی شما تاثیر بگذارد. با این حال، بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که افتادگی پلک به سختی قابل تشخیص است یا اثر مداومی ندارد.

ممکن است چشمان شما بسیار خشک یا بسیار آبکی باشد و در صورت افتادگی پلک ممکن است فکر کنید که صورت شما خسته به نظر می‌رسد. در رابطه با افتادگی پلک، نواحی اصلی که تحت تاثیر قرار می‌گیرند در اطراف چشم ها هستند و ممکن است در این نواحی احساس درد کنید، که همچنین می‌تواند باعث شود شما خسته به نظر برسید.

برخی از افراد مبتلا به پتوز شدید اکثرا مجبور می‌شوند سر خود را به سمت عقب خم کنند تا در هنگام صحبت کردن، حتی در حین مکالمه معمولی، توانایی دید بهتری داشته باشند.

پزشک برای اطمینان کامل باید پلک افتاده را مداوم بررسی کند تا هیچ بیماری دیگری که باعث افتادگی پلک شده است، وجود نداشته باشد. این امر به ویژه وقتی که متوجه سردردهای میگرنی می‌شوید، بسیار مهم است.

افتادگی پلک چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در مراجعه اول پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و از شما در مورد سابقه پزشکی شما سئوال می‌کند. هنگامی که شما شرح کاملی از مقدار افتادگی پلک های خود و مدت زمانی که درگیر این بیماری بودید را توضیح دادید، پزشک آزمایشاتی را برای یافتن علت این عارضه انجام می‌دهد.

چشم پزشکان پس از انجام آزمایشات علت پتوز شما را پیدا می‌کنند و چند راه درمانی را به شما توصیه می‌کنند. چشم پزشک احتمالاً جراحی را برای کمک به عملکرد بهتر ماهیچه پلک تجویز کند. آنها یک معاینه کامل چشم انجام می‌دهند و همچنین ممکن است از شما بخواهند آزمایش خون انجام دهید یا عکسبرداری از چشم را به شما توصیه کنند. 

افتادگی پلک چه علائمی دارد؟

آنها ممکن است آزمایش دیگری به نام نور شکاف را نیز انجام دهند. در این آزمایش نور مستقیمی به چشمان شما تابانده می‌شود تا بتوانند با کمک نور شدید به چشم شما نگاه کنند. برای این معاینه ممکن است چشمان شما به نور شدید واکنش نشان دهند، بنابراین ممکن است کمی ناراحتی چشم را تجربه کنید.

آزمایش دیگری که می‌تواند برای تشخیص افتادگی پلک استفاده شود، آزمایش تنسیلون است.

در این روش درمانی، پزشک شما دارویی به نام تنسیلون (Tensilon) که عموماً با نام (edrophonium) شناخته می‌شود را به یکی از سیاهرگ‌های شما تزریق می‌کند. ممکن است از شما خواسته شود که پاهایتان را کمی بکشید و باز کنید یا چندین بار بایستید و بنشینید.

پزشک، شما را تحت نظر قرار می‌دهد تا ببیند آیا تنسیلون قدرت عضلات شما را بهبود می‌بخشد یا خیر. این امر به آنها کمک می‌کند تا تشخیص دهند که آیا بیماری خاصی باعث افتادگی پلک شده یا بیماری شما علت دیگری داشته است.

افتادگی پلک چگونه درمان می‌شود؟

درمان افتادگی پلک بستگی به نوع بیماری و شدت پتوز دارد.

اگر این حالت ناشی از سن یا وضعیتی است که شما با آن متولد شده اید، پزشک متخصص در رابطه با بیماری شما تشخیص خواهد داد که هیچ کاری لازم نیست انجام شود زیرا این بیماری معمولاً برای سلامتی شما مضر نیست. با این حال، اگر می‌خواهید افتادگی را کاهش دهید، می‌توانید از جراحی پلاستیک استفاده کنید.

اگر پزشک متوجه شود که افتادگی پلک شما ناشی از یک بیماری دیگر است، به احتمال زیاد اول تحت درمان برای بیماری اولیه قرار خواهید گرفت. درمان بیماری های دیگر به طور معمول باید از افزایش افتادگی پلک شما جلوگیری کند.

اگر پلک بینایی شما را مسدود می‌کند، به جراحی احتیاج دارید.

راه حل دیگری نیز برای دید بهتر چشم وجود دارد؛ عینک هایی که می‌توانند پلک را بالا نگه دارند و به آنها عصای پتوز گفته می‌شود. این درمان اغلب زمانی موثر است که افتادگی پلک موقتی باشد. اگر شرایط جراحی را ندارید، ممکن است استفاده از این عینک ها به شما توصیه شود.

عمل جراحی پلک

اگر پزشک شما جراحی را برای شما تجویز کند، عمل ماهیچه ی پلک بر روی شما انجام خواهد شد و در طی این عمل، عضله پلک شما ترمیم می‌شود. با این کار پلک به حالت دلخواه باز می‌گردد. برای کودکانی که دچار افتادگی پلک هستند، پزشکان گاهی اوقات جراحی را برای جلوگیری از بروز تنبلی چشم تجویز می‌کنند.

با این حال، خطرات مربوط به جراحی همچنان وجود دارد، از جمله این خطرات می‌توان به خشکی چشم، خراش قرنیه و هماتوم اشاره کرد. هماتوم مجموعه ای از خون جمع شده در چشم است که می‌تواند بر اثر ضربه یا خراش در سطح چشم ایجاد شده باشد. علاوه بر خطرات ذکر شده باید مد نظر داشته باشید؛ غیر معمول نیست که جراحان در طی عمل، عضله پلک را خیلی بالا یا خیلی پایین قرار دهند.

جایگزین دیگر، عمل جراحی اسلینگ (sling) است که در آن از عضلات پیشانی برای بالا بردن پلک ها استفاده می‌شود.

عصای پتوز 

عصای پتوز یک گزینه برای کسانی است که نمی‌خواهند عمل جراحی را تجربه کنند؛ که شامل افزودن یک چسب به قسمت فریم عینک شما می‌شود. این عصا با ثابت نگه داشتن پلک از افتادگی آن جلوگیری می‌کند.

دو نوع عصای پتوز وجود دارد: 

 • قابل تنظیم  
 • تقویت شده

عصاهای قابل تنظیم به یک طرف فریم ها متصل می‌شوند، در حالی که عصاهای تقویت شده به دو طرف دسته ها متصل خواهند شد.

عصای پلک را می‌توان تقریباً بر روی همه نوع عینک نصب کرد، اما روی فریم های فلزی بهترین عملکرد را دارند.

درمان پتوز برای کودکان چگونه است؟

چشم پزشکان هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین روش درمان پتوز در کودکان، عوامل زیر را در نظر می‌گیرند:

 • سن کودک
 • یک پلک یا هر دو پلک درگیر باشد
 • ارتفاع پلک
 • قدرت ماهیچه پلک
 • حرکات چشم

در بیشتر موارد، چشم پزشکان برای درمان کودکان جراحی را توصیه می‌کنند. این کار یا برای ترمیم عضله پلک یا اتصال پلک به سایر ماهیچه ها انجام می‌شود که می‌تواند به بالا بردن پلک کمک کند و هدف اصلی آن بهبود بینایی است.

اگر کودک مبتلا به تنبلی چشم باشد، این بیماری نیز باید درمان شود. تنبلی چشم ممکن است با استفاده از عینک مخصوص یا استفاده از قطره های چشمی خاص که برای تقویت چشم های ضعیف استفاده میشوند، درمان شود.

همه کودکان مبتلا به این عارضه، چه جراحی داشته باشند، چه نداشته باشند باید به طور مرتب برای معاینه به چشم پزشک خود مراجعه کنند. از چشم پزشک کودک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار به معاینات نیاز است. از آنجا که چشم بچه ها رشد می‌کند و تغییر شکل میدهد، باید از نظر تنبلی چشم، اختلالات و سایر مشکلات چشمی بررسی شود.

جراحی پلک

درمان برای پتوز بزرگسالان

قطره‌ی چشمی جدید برای برخی از بزرگسالان مبتلا به پتوز اکتسابی وجود دارد. این قطره چشم که (اکسی متازولین) نام دارد، ماهیچه ای را که پلک را بالا می‌برد، هدف قرار می‌دهد. بعد از استفاده از این قطره در افراد مبتلا به پتوز اکتسابی، ماهیچه پلک بازتر می‌شود.

در صورت مثبت بودن واکنش ماهیچه ها برای ادامه درمان باید هر روز از این قطره استفاده کرد.

اکسی متازولین نسبت به مواردی که از آسیب یا مشکلات عصبی ناشی می‌شوند، اثر گذار نخواهد بود. بنابراین از چشم پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای شما مناسب است یا خیر.

جراحی افتادگی پلک در بزرگسالان چگونه است؟

جراحی پتوز معمولاً به صورت یک عمل سرپایی انجام می‌شود، به این معنی است که شما می‌توانید همان روز پس از جراحی به خانه بروید. برای بی حس کردن چشم و ناحیه اطراف آن از بی حسی موضعی استفاده می‌شود.

در عمل جراحی بزرگسالان تفاوت هایی وجود دارد؛ مثلا گاهی اوقات، ممکن است جراح فقط نیاز داشته باشد تا عضله جابجا کننده پلک را تنظیم کند اما در موارد دیگر ممکن است، عضله پلک به تقویت و اتصال مجدد ماهیچه ای نیاز داشته باشد.

مانند هر نوع جراحی دیگر، احتمال خطر و عوارض جانبی وجود دارد که چشم پزشک شما این موارد را با شما در میان خواهد گذاشت.

قبل از جراحی پلک، حتماً در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید به چشم پزشک خود اطلاع دهید. این موارد شامل تمامی داروها، ویتامین ها و مکمل های تجویزی و بدون نسخه است. برای جراح چشم شما مهم است بداند که آیا از آسپرین، (داروهای حاوی آسپرین) یا داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید یا مشکل خونریزی دارید.

چه راه های درمانی طبیعی برای افتادگی پلک وجود دارد؟

برای جایگزینی درمانهای متداول افتادگی پلک می‌توان از روش های طبیعی و مفید استفاده کرد، مانند:

 • قرار دادن برش های خیار سرد، چای کیسه ای یا کمپرس سرد بر روی چشم
 • خوردن غذاهای خاص مانند انگور یا هویج که در سلامت چشم موثر هستند
 • استفاده از مکمل هایی مانند B12 یا لوتئین
 • استفاده از چشم بند
 • انجام تمرینات صورت

آیا می‌توان از افتادگی پلک جلوگیری کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از افتادگی پلک وجود ندارد. فقط دانستن علائم و معاینه منظم چشم میتواند به مبارزه با این اختلال کمک کند.

اگر متوجه شدید که پلک شما افتاده به نظر میرسد، فوراً نزد پزشک بروید تا تحت درمان و نظارت قرار گیرید.

از آنجا که پتوز میتواند بر بینایی شما تأثیر بگذارد، باید آن را جدی بگیرید. ممکن است بتوانید با مراجعه فوری به پزشک از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید.

افتادگی پلک معمولاً برای سلامتی شما مضر نیست؛ با این حال، اگر پلک های شما باعث مسدود شدن بینایی شما می‌شوند، تا زمانی که این بیماری درمان نشود، باید از رانندگی و دیگر کار ها که به بینایی کامل نیاز دارند، اجتناب کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی ما بر این بوده است تا شما را با بیماری افتادگی پلک و روش های درمان آن آشنا کنیم.

دقت داشته باشید که در صورت مشاهده علائم ذکر شده در بالا هر چه سریعتر با مراجعه به پزشک مربوطه، نسبت به درمان آن اقدام فرمایید.

همچنین بدانید که، عادات خوب و سبک زندگی سالم، مانند رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، می تواند از انواع بیماری های مزمن مانند بیماری های چشم نیز جلوگیری کند.

دریافت مقدار کافی مواد مغذی میتواند در کاهش خطر ابتلا به این عارضه، به شما کمک کند. ویتامین های دیگر نیز ممکن است در سلامت چشم نقش داشته باشند.

با این حال، نسبت به دیگر اعضای بدن خود غافل نشوید. رژیم غذایی که کل بدن شما را سالم نگه میدارد، به احتمال زیاد چشم های شما را نیز سالم نگه میدارد.

سوالات متداول

مراقبت از مو را چگونه انجام دهم

چند راه مفید و ساده: روبالشتی ابریشمی و یا ساتن، ماسک های گیاهی و طبیعی مو، رعایت رژیم و تغذیه مناسب، کاهش استرس، موها را با آب داغ نشورید، استفاده ی کمتر از سشوار، شستشوی آرام مو، ماساژ سر و انجام یوگا، برس و شانه کردن مو و البته رعایت بهداشت پوست و موی سر.

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها