ایمپلنت فوری چیست؟ مزایا و معایب + قیمت ایمپلنت یک روزه

⏱ زمان مطالعه: 5 دقیقه
4.7/5 - (3 امتیاز)

ایمپلنت فوری زمانی استفاده می شود که مشکلات و خرابی های دندان به حدی رسیده باشد که کارایی دندان از دست رفته باشد و یا حتی وجود آن باعث آسیب به لثه و دهان شود. در این شرایط فرد مجبور به استفاده از پروتز های جایگزین دندان به نام ایمپلنت می شود. اگر لثه‌های سالم و تراکم استخوان فک کافی داشته باشید، می‌توان فوری ایمپلنت را پس از کشیدن دندان قرار داد. این تکنیک در پاسخ به تقاضای فزاینده بیماران برای درمان سریع تر توسعه یافته است. دکتر لدرمن اولین کسی بود که بهبود موفقیت آمیز این نوع درمان را ثبت کرد. در ادامه با دکترمایکو همراه باشید تا بیشتر از نحوه ی اجرای ایمپلنت یک روزه، قیمت، مزایا و معایب و موارد منع آن آشنا شویم.

ایمپلنت فوری یک روزه

اجرای ایمپلنت فوری چقدر طول می کشد؟

اجرای کامل ایمپلنت یک روزه را معمولاً می توان در یک عمل انجام داد که بسته به تعداد آن ها از 30 دقیقه تا 3 ساعت مدت زمان آن متغیر است. روش ایمپلنت یک روزه منحصر به فرد است زیرا دندان های موقت و کاملاً کاربردی را می توان در همان روزی که ایمپلنت دندان دریافت می کنید قرار داد. این دندان‌های موقت تا زمانی که دندان‌های دائمی و سفارشی شما آماده گذاشتن شوند، در جای خود باقی می‌مانند.

مزایای ایمپلنت فوری

در صورت استفاده ی درست، ایمپلنت یک روزه مجموعه‌ ای از مزایا به بیمار مانند زمان درمان کوتاه ‌تر و کاهش قابل توجه فاصله ی بین اجرا روی دندان های دیگر (در صورت وجود) را ارائه می دهد. زیرا ترمیم ‌های زیبایی در روز جراحی ارائه می‌ شوند. همچنین ایمپلنت فوری نیاز به مداخله ی جراحی و روش های پیچیده ی پیوند استخوان را کاهش می دهد که به کاهش ریسک شکل گیری استخوان و عفونت های پس از آن می انجامد. تکنیک یک مرحله ‌ای، یک جراحی ساده است که بیمار به جای دوبار فقط یک بار عمل شده که همین قضیه عوارض مربوط به بیهوشی را نیز کاهش می دهد.

معایب ایمپلنت فوری

ایمپلنت یک روزه یک پروتز موقت و مناسب برای بیمار است. با این حال، خطر بهبود غیرقابل پیش بینی و از دست دادن حجم بافت نرم وجود دارد. با قرار دادن ایمپلنت یک روزه، خطر تحلیل رفتن مخاط هم افزایش می یابد. همچنین برای ایمپلنت یک روزه نیاز به یک اپراتور ماهر است که ممکن است به راحتی پیدا نشود.

مزایا و معایب ایمپلنت فوری یا یک روزه

عوامل موثر در اجرای ایمپلنت یک روزه

ارزیابی خط لبخند، ساختار استخوان، لثه و سطوح بافت سخت و نرم برای زیبایی ایمپلنت فوری ضروری است. نکته این است که همه افراد برای این پروتز فوری مناسب نیستند. متغیرها در بافت های سخت و نرم اطراف محل جراحی پیشنهادی تعیین می کنند که کدام ناحیه برای قرار دادن پروتز مناسب است.

 • حجم استخوان همیشه مهم است، چه فوری و چه غیر فوری. برای قرار دادن موفقیت آمیز ایمپلنت فوری، با یا بدون نیاز به بازسازی استخوان انتخاب شده، نیاز به ارزیابی دارد تا مشخص شود آیا عرض و ارتفاع برجستگی کافی در استخوان وجود دارد یا خیر. محققان عرض تاج 4-5 میلی متر و ارتفاع حداقل 10 میلی متر را به عنوان حداقل ابعاد برای قرار دادن ایمپلنت یک روزه توصیه کرده اند. بررسی ارتفاع برای پایداری و حفظ فاصله ی ایمنی از ساختارهای آناتومیک حیاتی (کانال فک پایین، سینوس فک بالا یا کف بینی) ضروری است. ساختارهای دیگر، مانند عصب آلوئولار و کف سینوس ماگزیلاری، ممکن است عوامل محدود کننده عمق و همچنین عرض ایمپلنت یک روزه باشند.
 • شکل و ظاهر لثه یک عامل کلیدی در کاشت فوری ایمپلنت، به ویژه از منظر زیبایی است. بیمارانی که لثه های ضخیم دارند، خطر تحلیل لثه ی کمتری تهدیدشان می کند و افرادی که دارای لثه نازک هستند، به ویژه در موارد با خط لبخند بالا، در معرض خطر بیشتر نتایج زیبایی شناختی ضعیف هستند.
 • وجود عفونت مزمن مدتهاست که یک منع مطلق برای کاشت ایمپلنت فوری بوده است. با این حال، مطالعات صورت گرفته، نشان داده است که تمیز کردن کامل محل استئوتومی (عمل جراحی استخوان) و همچنین تجویز آنتی بیوتیک ها قبل از کاشت، می تواند منجر به میزان موفقیت بالاتر شود. این مورد بستگی به رعایت پروتکل های ضد عفونی کامل و نظارت دقیق بر محل کاشت دارد.

مراحل جراحی ایمپلنت فوری

موارد منع انجام ایمپلنت فوری

چهار گروه از افرادی که به طور کلی واجد شرایط کاشت دندان فوری نیستند عبارتند از:

 • کودکان و نوجوانان

سن یکی از معدود عوامل موثر بر کاندیداتوری بیمار است. رشد فک یک فرد جوان تا حدود 16 تا 17 سالگی برای دختران و 18 تا 19 سالگی برای پسران ادامه دارد. تا آن زمان، قرار دادن ایمپلنت فوری می تواند رشد طبیعی فک را مختل و مانع رشد دندان‌های بالغ در موقعیت طبیعی خود شود. اگر یک فرد جوان دندان دائمی خود را از دست بدهد، اکثر دندانپزشکان می توانند چندین گزینه درمانی مانند گذاشتن یک بریج دائمی دندان، قرار دادن تاج موقت (معروف به “بالچه”)، قرار دادن فاصله و یا صبر کردن تا زمانی که فک بیمار به طور کامل بالغ شود را توصیه کنند.

 • افراد سیگاری

اکثر دندانپزشکان افرادی که سیگار، سیگار برگ یا پیپ می کشند یا تنباکوی بدون دود می جوند را کاندیدای خوبی نمی دانند. محصولات تنباکو حاوی مواد شیمیایی مانند نیکوتین، مونوکسید کربن و سیانید هیدروژن هستند که از رسیدن خون کافی به فک جلوگیری می کنند. این به نوبه ی خود، توانایی بدن برای بهبودی مناسب را مهار می کند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که سیگار به طور قابل توجهی احتمال شکست ایمپلنت فوری دندان را افزایش می دهد. بالا بودن امکان شکست ممکن است باعث عدم انجام عمل توسط دندانپزشکان شود تا زمان و منابع خود و بیمار را هدر دهند. ترک استفاده از محصولات تنباکو و نشان دادن تعهد طولانی مدت به ترک ممکن است مجدد بیماران را واجد شرایط این روش کند.

 • افرادی که از دندان های خود مراقبت نمی کنند

اگر بیمار دندان های خود را به دلیل پوسیدگی یا بیماری لثه از دست داده باشد و تعهد مستمری به بهبود بهداشت دهان و دندان خود نشان نداده باشد در این صورت ممکن است واجد شرایط این روش نباشد. درست است که ایمپلنت فوری در برابر پوسیدگی دندان غیرقابل نفوذ است، اما اگر بیمار بهداشت را رعایت نکند، ناحیه ی اطراف ایمپلنت یک روزه همچنان می تواند قربانی عفونت شود.

 • افراد بسیار مسن (به استثنای برخی موارد)

افراد مسنی که برخی یا تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند، کاندیدای ایده‌آل برای این روش هستند با این حال، به طور کلی، دندانپزشکان، جراحان دهان و پریودنتیست ها قبل از توصیه ی ایمپلنت فوری برای بیماران بالای 85 سال تردید دارند. علاوه بر این، خطرات مربوط به جراحی از هر نوعی برای فرد سالمند بیشتر می شود.  

قیمت ایمپلنت فوری

قیمت ایمپلنت فوری

قیمت ایمپلنت یک روزه بر اساس معیارهای مختلف محاسبه می شود که عبارت اند از:

 • جنس و متریال به کار رفته در آن
 • کشور سازنده
 • زمان کاشت
 • تعداد پروتزهای موردنیاز
 • دندان پزشک و متخصصی که عمل را انجام می دهد

ایمپلنت فوری با لیزر

کاربرد لیزر در شرایط عفونت و التهاب لثه انتخاب می شود. با کمک لیزر می توان التهاب را کاهش داد و شانس موفقیت ایمپلنت یک روزه را در این شرایط افزایش داد. البته که همچنان تحقیقات راجع به این روش در حال انجام است و به دلیل همین عدم اطمنیان میزان استفاده از آن نیز بسیار کم است.

«منابع»

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

Kan_et_al-2018-Periodontology_2000.pdf

چه افرادی نباید از ایمپلنت یک روزه استفاده کنند؟

کودکان و نوجوانان، افراد سیگاری، افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند و افراد خیلی مسن


قیمت ایمپلنت فوری چقدر است؟

هزینه ایمپلنت یک روزه براساس فاکتورهای مختلفی مانند جنس، کشور سازنده و تعداد پروتز موردنیاز تعیین می شود.

من محمدجواد دهقانی نژاد، دانشجوی سال چهارم پزشکی، هستم و تلاش می کنم مطالبی علمی و معتبر را در قالب مجله ی دکتر مایکو در اختیار شما قرار بدم.

8 دیدگاه

  • بله این امکان برای شما وجود داره تا بتونید خیلی سریع و بهتر فرآیند درمان رو طی کنید.

 1. مادر من قصد گذاشتن ایمپلنت فوری رو داشتن ولی بخاطر ضعیف بودن فکشون نتونستن. خیلی اذیت شدن.

  • بله این اتفاق گاها برای افراد سالمند رخ می دهد. البته اکثر اوقات با توصیه ی پزشک در اولین قدم می شه این فرآیند رو شروع نکرد.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.