کامپوزیت دندان چیست؟ راهنمای کامل قیمت، انواع، عوارض و مزایا

⏱ زمان مطالعه: 8 دقیقه
4/5 - (1 امتیاز)

کامپوزیت دندان (Dental composite) امروزه از رایج ترین مواد مورد استفاده در کلینیک های دندانپزشکی است که عمدتاً برای بازسازی های زیبایی قدامی و همچنین برای پرکردن یا دندان های خلفی استفاده می شود. به منظور انطباق با نیازهای خاص هر بیمار، انواع متعددی از کامپوزیت های دندان با ویژگی ها و نحوه ی استفاده متفاوت در بازار ظاهر شده اند و گاهی اوقات انتخاب مناسب ترین کامپوزیت کمی گیج کننده است. در ادامه با دکترمایکو همراه باشید تا تمام مراحل قبل و بعد از اجرای کامپوزیت، انواع، طول عمر و ماندگاری، قیمت و البته مزایا و عوارض آن را بررسی نماییم.

کامپوزیت دندان چیست

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت های دندانی Dental composite یا کامپوزیت های مبتنی بر رزین، مواد مصنوعی و آبگریز هستند که ماتریس پلیمری را با پراکندگی ذرات پرکننده ی شیشه، مواد معدنی یا رزین و یا الیاف کوتاه ترکیب می کنند. این کامپوزیت ها برای ترمیم ساختار دندان از دست رفته در اثر ضربه، پوسیدگی یا سایر بیماری ها استفاده می شوند. کامپوزیت ها همچنین می توانند به عنوان سیمان برای سیمان روکش ها، پل ها و سایر پروتزها استفاده شوند و به عنوان رزین های فعال شیمیایی (خود کیور) و رزین های فعال فتوشیمیایی (لایت کیور) طبقه بندی می شوند.

موارد استفاده از کامپوزیت چیست؟

اغلب از کامپوزیت دندان برای پر کردن حفره ها استفاده می شود، اما می توان از آن برای بهبود ظاهر دندان های تغییر رنگ یافته و یا بدشکل هم استفاده شود. کامپوزیت به صورت لایه‌ای اعمال شده که هر پوشش آن با نور مخصوصی سفت می شود، سپس کامپوزیت شکل داده و صیقل داده می‌شود تا با دندان های دیگر مطابقت داشته باشد. کامپوزیت از ساختار طبیعی دندان پشتیبانی می کند و به محافظت در برابر بریدگی، شکستگی و تغییرات دما (در مورد دندان های حساس) کمک می کند.

روکش های کامپوزیت دندان برای شرایط مختلف مناسب هستند، مانند:

 • دندان های آسیب دیده: اغلب، کامپوزیت های دندان، ارزان ترین، سریع ترین و کم هزینه ترین روش بیولوژیکی برای ترمیم دندان آسیب دیده اند.
 • دندان های لکه دار یا کج: اگر سفید کردن دندان ناموفق بوده است، کامپوزیت دندان می تواند برای پوشاندن لکه های نامطلوب، لکه های سفید و تغییر رنگ دندان استفاده شود.
 • دندان های نامرتب: کامپوزیت ها همچنین می توانند برای کاهش یا اصلاح کامل ناهماهنگی دندان های کج استفاده شوند.
 • بستن شکاف ها: کامپوزیت های دندان می توانند انتخاب ایده آلی برای درمان در چنین شرایطی باشند. بسته شدن شکاف دندان با کامپوزیت نیازی به برداشتن دندان ندارد.
موارد استفاده از کامپوزیت چیست؟

موارد منع انجام کامپوزیت دندان

از مهم ترین موارد منع انجام کامپوزیت می توان به سابقه ی حساسیت به مواد رزین کامپوزیت و وجود حاشیه زیر لثه اشاره کرد.

قیمت کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت نیز مانند سایر روکش های دندانی، بر اساس موارد مختلف تعیین می شود. فاکتورهای تاثیرگذار در هزینه کامپوزیت دندان عبارت اند از:

 • جنس کامپوزیت
 • میزان مواد مصرفی و موردنیاز
 • دستمزد مرکز/ کلینیک مربوطه
 • کشور سازنده کامپوزیت دندان

به طور کلی قیمت انواع کامپوزیت (در حین نگارش این مقاله) در مراکز مختلف بین 600,000 تا 2,500,000 تومان می باشد. در ادامه با انواع بهترین مارک های کامپوزیت دندان در بازار، ماندگاری و کشور سازنده ی آن ها آشنا می شویم:

انواع برندهای کامپوزیت دندانطول عمر کامپوزیتکشور سازنده
کامپوزیت اسپیدنتکمچین
کامپوزیت شوفوکمژاپن
کامپوزیت سولافیلکمسوییس
کامپوزیت SDIکماسترالیا
کامپوزیت آپالیس FGMکمبرزیل
کامپوزیت آکسفوردکمانگلیس
کامپوزیت گرادیا GC متوسطژاپن
کامپوزیت توکویامامتوسطژاپن
کامپوزیت زنیتمتوسطآلمان
کامپوزیت سارمکومتوسطسوییس
کامپوزیت جیانیان GCزیادژاپن
کامپوزیت کاریزمازیادآلمان
کامپوزیت IPSزیادآلمان و سوییس
کامپوزیت کازمادنتزیادآمریکا

مراحل کامپوزیت دندان Dental composite

پس از مشاوره و ارزیابی مناسب بودن دندان ها برای ونیرهای کامپوزیت، دندان پزشک با اسکن دندان های شما با استفاده از اسکنر دیجیتال سه بعدی لبخند آزمایشی را بررسی می کند.لبخند آزمایشی فرآیندی برای ایجاد تغییرات در دندان یعنی مدل گچ گیری است.

تکنسین بر اساس شکل و طرحی که می‌ خواهید برای روکش ‌های خود داشته باشید، با استفاده از موم، روکش ‌هایی را بر روی مدل ریخته‌ گری دندان‌ های شما می‌ سازد. سپس طرح لبخند آزمایشی با استفاده از روکش های موقت روی دندان های شما کپی می شود. این مورد یک روکش ساختگی از روکش ها است که به شما امکان می دهد پیش نمایشی از روکش های خود را قبل از انجام آن ها مشاهده کنید.

در ضمن اگر تصمیم به سفید کردن دندان های خود قبل از گذاشتن روکش ها داشته باشید، ابتدا اقدام به سفید کردن می کنید. هنگامی که از نتیجه راضی بودید، ونیرهای کامپوزیت مستقیماً به دندان ‌های شما اضافه می‌ شوند، شکل می ‌گیرند، کانتور می ‌شوند و در یک جلسه جلا داده می ‌شوند.

مراحل کامپوزیت دندان Dental composite

انواع کامپوزیت دندان

 • کامپوزیت های قدامی

کامپوزیت های قدامی که کامپوزیت های زیبایی نیز نامیده می شوند، برای ترمیم هایی استفاده می شوند که در آنها نتیجه ی بسیار طبیعی مهم است. مزیت اصلی کامپوزیت‌ های زیبایی این است که می‌ توان آن ‌ها را با ماندگاری بالا براق کرد و به همین دلیل با توجه به ترمیم‌ های زیبایی قدامی مناسب ‌تر هستند. این کامپوزیت ها امکان تغییر رنگ، شکل و اندازه قطعه دندانی را بدون نیاز به کنده کاری فراهم می کنند.

 • کامپوزیت های خلفی

کامپوزیت خلفی مخصوصاً برای ترمیم دندان ها در ناحیه ی خلفی استفاده می شوند. این کامپوزیت ها با در نظر گرفتن افزایش فشارهای جویدن که ترمیم های خلفی تحت تاثیر آن قرار می گیرند، طراحی شده اند در نتیجه استفاده از آن ها بسیار قابل اعتماد است.

 • کامپوزیت دندان سیال

کامپوزیت یا جریان سیال اساساً با سازگاری و سیالیت عالی مشخص می شود. این نوع کامپوزیت کار دندانپزشک را راحت می کند. در دندانپزشکی، کامپوزیت ‌های مایع برای پر کردن حفره‌ های کوچک در دندان‌ ها مانند شقاق، منافذ یا پوسیدگی ‌های کوچک استفاده می ‌شوند.

 • کامپوزیت های جهانی

کامپوزیت های یونیورسال برای استفاده برای ترمیم های زیبایی دندان های قدامی و خلفی طراحی شده اند. برای هماهنگی با سایه ی مینای دندان، این کامپوزیت ها در طیف وسیعی از سایه ها موجود هستند. کامپوزیت جهانی را می توان در فرمت های مختلف از جمله سرنگ، کپسول یا مایع یافت.

 • کامپوزیت های خود پخت

در کامپوزیت های با پلیمریزاسیون دوگانه یا خود پخت، انجام فرآیند پلیمریزاسیون با نور غیر ضروری است. به همین دلیل، از این کامپوزیت ها برای ساخت هسته استفاده می شود (زیرا اگر هسته خراب شده باشد اما پل در شرایط خوبی باشد، بسیار مفید است). در این موارد از آن در داخل بریج به عنوان قالبی برای استامپ کاذب استفاده می شود.) استفاده از کامپوزیت خود کیور برای پر کردن حفره های دندان های خلفی که در آن ها کیفیت مکانیکی بیشتر ترجیح داده می شود یا حفره های بسیار بزرگ توصیه می شود.

 • کامپوزیت دندان پرکننده حجیم

کامپوزیت های سنتی باید به تدریج قرار داده شوند تا امکان پخت کامل لایه ها و کاهش انقباض فراهم شود. با این حال، کامپوزیت های Bulk Fill به طور ویژه طراحی شده اند تا از قرار دادن چندین لایه جلوگیری کنند یا کل ترمیم را فقط در یک لایه انجام دهند. مواد مختلف آن ‌ها به عمق پخت، یکپارچگی حاشیه‌ ای و سازگاری آن‌ ها از طریق افزودنی‌ های ویژه برای عملکرد خوب (حتی در استفاده از حجم‌ های زیاد کامپوزیت) مربوط می ‌شود.

 • کامپوزیت های ارتودنسی

کامپوزیت دندان ارتودنسی، رزین هایی هستند که برای درمان های ارتودنسی دندان استفاده می شوند، به عنوان مثال برای سیمان کردن براکت ها، باند ارتودنسی باندها و غیره استفاده می شوند. آنها به صورت سرنگ یا خمیر در یک کارتریج می آیند.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان خرگوشی

دندان های خرگوشی زمانی ایجاد می شوند که دندان های بالایی دچار تغییر حالت شده، به جلو آمده درحالی که دندان های پایینی ثابت در جای خود هستند. این نما باعث بهم خوردن خط لبخند افراد و ناراحتی آنها می شود. یکی از راه های ترمیم دندان های خرگوشی، استفاده از کامپوزیت است که به آن کامپوزیت دندان خرگوشی می گویند.

انواع کامپوزیت های دندانی چه مزایایی دارند؟

«کامپوزیت دندان» یا باندینگ های دندانی یکی از کم تهاجمی ترین گزینه های درمانی برای بهبود لبخند شما هستند. در مقایسه با روکش های چینی دیگر (منظور جنس آن است نه کشور سازنده)، مزایای روکش های کامپوزیت را می توان به شرح زیر ذکر کرد:

 1. در اکثر موارد نیازی به سوراخ کردن دندان نیست. همین مزیت کامپوزیت ونیرها را به یکی از مطلوب ترین اشکال درمان دندان تبدیل می کند. ونیرهای کامپوزیت به عنوان یک درمان برگشت پذیر در نظر گرفته می شوند زیرا نیازی به سوراخ کردن نیست.
 2. برخلاف ونیرهای چینی، ونیرهای کامپوزیت لزوماً نیازی به پوشاندن تمام سطوح دندان ندارند. این مورد به آنها اجازه می دهد تا یک انتخاب ایده آل برای بستن یا کاهش فاصله بین دندان ها باشند. یک مثال خوب شکاف هایی است که بیشتر در دندان های جلویی فک بالا دیده می شود.
 3. ونیرهای کامپوزیت در مقایسه با گزینه های جایگزین به راحتی قابل تعمیر هستند. اگر روکش چینی شکسته یا تراشه شود، باید یک روکش جدید در آزمایشگاه برای جایگزینی آن ساخته شود. ونیرهای کامپوزیت را می توان به راحتی و به طور مستقیم ترمیم کرد و بنابراین کامپوزیت راه حلی بسیار ارزان تر و سریع تر است.
 4. معکوس کردن ونیرهای کامپوزیت بسیار راحت تر از ونیرهای چینی است زیرا برای قرار دادن ونیرهای کامپوزیت در وهله اول هیچ دندانی دریل نشده است.
 5. درمان ها معمولاً در یک جلسه تکمیل می شوند زیرا ونیرهای کامپوزیت مستقیماً روی دندان ها قرار می گیرند. بنابراین با ونیرهای کامپوزیت دگرگونی لبخند شما فوری است.
 6. کامپوزیت دندان معمولاً ارزان‌ تر از روکش‌ های چینی است.
 7. تقریباً هر کسی می تواند کامپوزیت دندان داشته باشد و موارد منع زیادی برای آن وجود ندارد.
عوارض کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

اگرچه کامپوزیت های دندانی مزایای بسیاری دارند و امروزه بسیار محبوب هستند اما در هر صورت این روش معایب و عوارضی نیز دارد که البته از بسیاری از آن ها می توان چشم پوشی کرد.

 1. یکی از عوارض کامپوزیت دندان این است که برخی افراد پس از اجرای کامپوزیت روی دندان ها دچار حساسیت می شوند. البته تعداد افرادی که از حساسیت های دندانی رنج می برند بسیار کم است.
 2. مواد کامپوزیت از چندین ماده مختلف تشکیل شده اند. برخی از انواع کامپوزیت ها برای پرکردن دندان ها استفاده می شود که استحکام و دوام بالاتری دارند. اما ترکیبات کامپوزیتی که برای بهبود ظاهر دندان ها استفاده می شود می توانند به دلیل آسیب فیزیکی خیلی سریع فرسوده شوند. بنابراین اگر در حال ترمیم دندان های خود هستید، باید بیشتر از قبل از آنها مراقبت کنید.
 3. اگر به طور مداوم از نوشیدنی ها یا نوشابه های کافئین دار یا مشروبات الکلی استفاده می کنید، باید بدانید که مواد کامپوزیت خیلی سریع تحت تاثیر ترکیبات این نوشیدنی ها قرار می گیرند و ممکن است لکه دار شوند.
 4. ترکیبات کامپوزیتی گران تر از سایر پرکننده ها هستند. زیرا از مواد کامپوزیت برای ظاهر دندان ها استفاده می شود. علاوه بر این، دندانپزشک باید زمان بیشتری را صرف ترمیم ظاهر دندان های شما کند.
 5. معمولا این روش ترمیم دندان شامل تمام ردیف های دندان نمی شود. اگر فردی هستید که می خواهید تمام دندان های بالا و پایین خود را ترمیم کنید، بهتر است از روش هایی مانند لمینت دندان استفاده کنید. کامپوزیت دندان معمولا برای یک تا چند دندان مناسب است.
 6. اگر مراقبت و درمان پس از کامپوزیت به درستی انجام نشود، ممکن است لثه ی شما ملتهب یا عفونی شود. البته این عفونت یا التهاب کاملا موقتی است.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

ماندگاری کامپوزیت نسبت به سایر روکش ها کمتر بوده، به طوری که میانگین عمر آنها فقط 3 سال است. کامپوزیت به مرور زمان بیشتر دچار لکه می شود و همچنین این ماده به اندازه ی سایر گزینه ها بادوام نیست.

منابع:

www.pearldentalclinic.co.uk/

/www.kentexpress.co.uk/

سوالات شما

هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟

هزینه هر واحد کامپوزیت دندان (Dental composite) به فاکتور های مختلفی از جمله جنس کامپوزیت، کشور سازنده آن، مقدار مواد مصرفی و دستمزد مرکز دندان پزشکی بستگی دارد.

عوارض کامپوزیت چیست؟

از مهم ترین عوارض کامپوزیت دندان می توان به لکه دار شدن آن پس از مدت کوتاهی اشاره کرد که فرد را ملزم به ترمیم مجدد آن می کند.

من محمدجواد دهقانی نژاد، دانشجوی سال چهارم پزشکی، هستم و تلاش می کنم مطالبی علمی و معتبر را در قالب مجله ی دکتر مایکو در اختیار شما قرار بدم.

10 دیدگاه

  • سلام دوست عزیز. بستگی به هدف و بودجه داره. ایمپلنت دندان خیلی گرون تر از کامپوزیت ولی خیلی با دوامه. هرچند کامپوزیت یک روش کمتر تهاجمیه که حتی در اون دندان هم تراش داده نمی شه ولی ممکنه هرچند وقت یکبار نیاز به ترمیم داشته باشه. به علاوه فرآیند گذاشتن ایمپلنت معمولا چند ماه طول می کشه ولی کامپوزیت خیلی سریع و حتی در یک جلسه تموم میشه.

  • قطعا پزشک یک شرط تعیین کننده برای رسیدن به نتیجه ی خوب در کامپوزیت هست. در دکتر مایکو می تونید به راحتی از بهترین دکترهای دندان پزشک شهر خودتون نوبت بگیرید.

  • کامپوزیت روشی هست که در اون نیازی به تراشیدن دندون نیست و نسبت به لمینت دندان به عنوان مثال قیمت پایین تری داره. هر چند عمر کمتری داره. به صورت خلاصه اگر تعداد به تعداد دندون های کمتری می خواید رسیدگی کنید کامپوزیت گزینه ی مناسب تری هست.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.