عمل پرینورافی مشکل شل شدن واژن را حل می کند؟ همه چیز در مورد ماندگاری، عوارض، هزینه و…

⏱ زمان مطالعه: 5 دقیقه
4.5/5 - (2 امتیاز)

بسیاری از زنان به دلایل مختلفی چون اضافه‌ وزن، زایمان، یبوست و دلایل مشابه درگیر آسیب، پارگی یا شل شدگی دهانه­ ی واژن می ­شوند. این موضوع هم می­ تواند برای آن ­ها دردناک باشد و هم می­ تواند لذاتی چون لذت جنسی را کاهش دهد. دکتر مایکو در این مقاله سعی دارد با معرفی یکی از راه­ های نوین و در عین حال پرکاربرد درمان این چالش با عنوان عمل پرینورافی Perineorrhaphy ، هزینه ها، مراقبت ها، عوارض و تجربه افرادی که این جراحی را داشته اند آشنا کند.

عمل پرینورافی چیست؟

عمل پرینورافی چیست؟

جراحی پرینورافی که با عنوان پرینوپلاستی یا جراحی پرینه هم خوانده می ­شود، اساساً فرآیند بازسازی دهانه ­ی واژن با سفت کردن دیواره­ های شل و ضعیف پرینه است. فرد زمانی به سراغ پرینورافی می­ رود که به دلایلی چون زایمان طبیعی، چاقی و انواعی از حالات مشابه دچار شل شدگی دهانه­ ی واژن شده باشد­.

دلایل شل شدن واژن

مراقبت ­های قبل و بعد از عمل پرینورافی

 • روز قبل از عمل حتما موهای ناحیه تناسلی خود را کوتاه کنید.
 • لاک ناخن ­ها را پاک کنید.
 • دوش بگیرید.
 • سه روز قبل از عمل پرینورافی با لیزر، ملین مصرف کنید. این امر باعث می­ شود پس از جراحی مشکل دفع نداشته و فشاری به نواحی جراحی شده وارد نشود.
 • اگر عمل شما صبح است، از نیمه­ ی شب به بعد غذا نخورید. البته نوشیدنی ها به غیر از شیر مجازند.
 • شش هفته پس از عمل پرینوپلاستی بایست از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.
 • پس از عمل پرینورافی ممکن است کمی ناراحتی و خونریزی جزئی را تجربه کنید. در این ایام می ­توانید با استفاده از پد بهداشتی به جلوگیری از هرگونه خون ­ریزی کمک کنید.
 • از آنجایی که در برخی عمل ­ها بخیه لازم است، تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه مهم است. بخیه­ ها باید بعد از حدود دو هفته کشیده شوند.

با اینکه عمل پرینورافی یا پرینوپلاستی اساساً عمل سنگینی به شمار نمی­ رود، اما حتماً چهار هفته بایست در کارهای روزمره، سبک بودن امور را جدی بگیرید. بعد از این ایام می ­توانید به سادگی به زندگی روزمره ادامه دهید.

عمل پرینورافی چگونه انجام می شود؟

هزینه عمل پرینورافی چقدر است؟

جراحی پرینه یک عمل سریع، کوتاه و اصطلاحاً سرپایی است. نهایتاً فرد مراجع، سی تا چهل ‌و پنج دقیقه درگیر فرایند عمل خواهد بود، این فرایند می ­تواند بدون بی­ هوشی و با بی ­حسی­ های موضعی اتفاق بیفتد و مراجع، اندکی پس از عمل، بی­ آنکه درگیری ویژه­ ی فیزیکی داشته باشد، به زندگی روزمره بازمی­ گردد. سبک بودن این عمل نشان از هزینه ­ی معقول این عمل برای مراجعین نیز دارد که البته بر اساس عواملی مثل محل جراحی، مواد بیهوشی و … می تواند بیشتر هم شود.

هزینه عمل پرینورافی چقدر است؟

عوارض جراحی پرینورافی

خون­ ریزی خفیف نخستین عارضه ­ی عمل پرینوپلاستی به شمار می­ رود. دقت کنید که بی­ دقتی در باب خشک ماندن نواحی تحت عمل می­ تواند منجر به عفونت­ هایی در ناحیه ی واژن شود. به طور عمومی اما عوارض شدیدی درباره ­ی «عمل پرینورافی» ثبت نشده است و بررسی­ ها نشان می ­دهد، غالب زنان در این فرایند چندان دچار درگیری­ های شدید جسمی نمی­ شوند.

به این نکته البته دقت فرمایید که پیش و پس از عمل پرینورافی، لزوماً بایست با پزشک معالج ارتباط مداومی داشته باشید.

من پرینورافی انجام دادم… (پرسش و پاسخ­ از کسانی که تجربه عمل پرینورافی دارند)

در این بخش به سؤالات متداول شما در خصوص عمل پرینه خواهیم داد.

تجربه عمل پرینورافی

عمل پرینورافی درد دارد؟

در طول عمل احساس درد نخواهید کرد، اما ممکن است پس از آن احساس ناراحتی کنید. داروهای ضدالتهاب و مسکن ­ها می­ توانند به کاهش درد شما کمک کنند.

بعد از زایمان طبیعی می ‌توانم بلافاصله عمل پرینورافی را انجام دهم؟

هم بارداری و هم زایمان  بدن را تحت استرس قرار می ­دهند. بدن پس از این دو فرایند نسبتاً دشوار بیش از هرچیز به استراحت و بازسازی نیاز دارد بنابراین انجام عمل بلافاصله پس از آن توصیه نمی­ شود. ترجیحاً حداقل شش ماه پس از زایمان، صبر کنید.

مدت زمان جراحی پرینورافی چقدر است؟

۳۰ تا ۶۰ دقیقاً نهایت زمانی است که عمل پرینورافی با لیزر نیاز دارد.

ماندگاری عمل پرینورافی چقدر است؟

بهتر است افرادی به سراغ جراحی پرینه بروند که دیگر قصد باردار شدن ندارند. اگر دوباره باردار نمی­ شوید و قرار نیست این ناحیه از بدن دچار آسیب شدید ­شود، می توان گفت که ماندگاری این عمل همیشگی خواهد بود و دیگر نگرانی در این مورد نخواهید داشت.

ماندگاری عمل پرینورافی چقدر است؟

جراحی پرینورافی به چه کسانی توصیه نمی‌ شود؟

 • افرادی که حامله هستند.
 • زنانی که با بیماری سرطان درگیرند.
 • کسانی که درگیر عفونت تناسلی فعال هستند.
 • و نهایتاً افرادی که آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی انجام داده ­اند.

عوارض جراحی پرینورافی واژن چیست؟

طبیعی است عمل پرینورافی واژن مانند هر جراحی دیگر ریسک ­هایی دارد، عدم دستیابی به نتیجه مطلوب یکی از ریسک­ های محتمل این نوع عمل است. به علاوه احتمال بروز عفونت و یبوست، رابطه ی جنسی دردناک و خونریزی هم از دیگر عوارض احتمالی پرینوپلاستی هستند.

تأثیر جراحی پرینورافی بر رضایت جنسی زیاد است؟

مطالعات نشان می ­دهند که عملکرد جنسی در زنانی که تحت ترمیم واژن با پرینورافی قرار می ­گیرند، به طور قابل توجهی بهبود می ­یابد.

تأثیر جراحی پرینورافی بر رضایت جنسی زیاد است؟

تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی چیست؟

عمل پرینوپلاستی تنها به بازیابی عملکرد و سفت شدن عضلات در دهانه واژن و پرینه کمک می­ کند درحالی که واژینوپلاستی بیشتر به منظور سفت کردن یا ترمیم کانال واژن و بخش داخلی واژن انجام می­ شود. البته بسیاری از جراحان عمل پرینورافی و واژینوپلاستی را با هم انجام می­ دهند.

و در پایان…

در این مقاله سعی شد با ارائه­ ی تعریفی روشن و ساده از عمل پرینورافی، به سؤالات متداول شما پاسخ داده شود تا اگر شما یا شریک جنسی­تان درگیر آسیب در ناحیه­ ی واژن هستید و از این مورد رنج می ­کشید، بتوانید با دنیای جراحی پرینه به‌ خوبی آشنا شوید. امیدواریم که مفید بوده باشد.

منابع:

clinicaltrials.gov/

https://www.anavara.com/

https://www.plasticsurgery.org/

https://my.clevelandclinic.org/

سوالات شما

تأثیر عمل پرینورافی بر رضایت جنسی زیاد است؟

با توجه به مطالعات، عملکرد جنسی در زنانی که تحت ترمیم واژن با پرینورافی داشته اند، به طور قابل توجهی بهبود می ­یابد.

عمل پرینوپلاستی درد دارد؟

در طول عمل پرینورافی احساس درد نخواهید کرد اما ممکن است پس از آن احساس ناراحتی کنید. دارو ضدالتهاب و مسکن ها می­ توانند به کاهش درد کمک کنند.

در تلاشم تا با ارائه ی مفیدترین مطالب حوزه ی پزشکی و درمان، هم قدم با شما خوانندگان عزیز دکتر مایکو، سایت و اپلیکیشن نوبت دهی و مشاوره ی آنلاین پزشکی، در مسیر بهبود سبک زندگی مان قدم بگذارم.

8 دیدگاه

  • قبلا فرض بر این بود که رابطه در شل شدن واژن تاثیر داره اما ازونجایی که واژن بعد از رابطه دوباره به حالت اولیه خودش برمی گرده خیلی نمیشه با اطمینان در این باره نظر داد.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.