عمل آنژیوگرافی قلب چیست و چقدر طول می کشد؟ نحوه آنژیو از طریق دست و پا

⏱ زمان مطالعه: 8 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

عمل آنژیوگرافی قلب یک روشی است که برای مشاهده و گاهی رفع سریع مشکلات قلبی استفاده می شود.‌ هر سال حدود دویست و پنجاه هزار آنژیوی قلب انجام می شود که بیماران را از آسیب های جدی تر دور می کند. اگر فردی علائم گرفتگی یا انسداد عروق را دارد و پزشک نیز قادر به پیدا کردن محل آن نباشد، آنژیو در شناسایی نقطه گرفتگی به پزشک کمک می کند. در آنژیو از اشعه ایکس استفاده می شود که می تواند به کمک نوعی رنگ، عروق و رگ های فرد را در صفحه نمایشگر به پزشک نمایش دهد. آنژیوگرافی در چند دسته مختلف برای مشاهده عروق بدن کاربرد دارد که آنژیوی قلب، پرکاربردترین نوع از این دسته است. به همین دلیل سعی کردیم تا در ادامه اطلاعات بیشتری در زمینه آنژیو در اختیار شما قرار دهیم.

عمل آنژیوگرافی قلب چیست؟

عمل آنژیوگرافی قلب چیست؟

یکی از پر کاربردترین روش های تشخیص بیماری های قلبی، آنژیوی قلب است که در کمتر از نیم ساعت انجام می شود. ابتدا فرد به اتاق دارای دستگاه آنژیو منتقل می شود. اگر استرس و نگرانی در فرد وجود داشته باشد پزشک ابتدا یک آرام بخش به بیمار می دهد تا در نتیجه آزمایش درصد اشتباه به حداقل برسد. سپس یک لوله انعطاف پذیر به نام کاتتر، بسته به نیاز به یکی از رگ های فرد وارد می کند. البته برای این که بیمار دردی را برای ورود کاتتر تجربه نکند، در نقطه ورود از بی حسی موضعی استفاده می کند. ورود کاتتر معمولا از راه مچ دست و یا کشاله ران انجام می شود که در ادامه بیشتر با هر دو نحوه ی آنژیو قلب آشنا می شویم.

مراحل عمل آنژیوگرافی قلب چیست؟

در حین انجام آنژیوگرافی چه اتفاقی رخ می دهد؟

پس از ورود کاتتر به عروق توسط پزشک هدایت می شود تا به رگی که بسته و یا باریک شده برسد. انتقال کاتتر بسیار با دقت انجام می شود تا به رگ های دیگر آسیبی وارد نشود. سپس رنگ مخصوص یا همان ماده کنتراست به داخل رگ ها تزریق می شود که ممکن است حس گرگرفتگی یا گرمازدگی برای بیمار ایجاد کند که اگر شدید باشد، باید حتما به پزشک اطلاع دهید.

چه کسانی نیازمند آنژیوگرافی قلب هستند؟

  • کسانی که حمله قلبی داشته و به بیمارستان منتقل شده اند، سریعا آنژیوگرافی می شوند.
  • اگر در آزمایش خون فرد، اثری از باریک شدن عروق دیده شود.
  • کسانی که درد در ناحیه قلب دارند و دچار حمله های قلبی خفیف می شوند.
  • افرادی که مشکل در دریچه قلب و نیاز به جراحی دارند، به آنژیو قلب نیاز دارند.
موارد منع آنژیو قلب

آنژیوی قلب از دست چگونه انجام می شود؟

در این روش لوله از طریق دست (شریان رادیال) وارد عروق شده و دسترسی بهتری نیز برای شناسایی گرفتگی رگ های قلب به بیمار می دهد. به گفته پزشکان این روش خون ریزی کمتری نسبت به دیگر روش ها داشته و دسترسی بهتری نیز به پزشک برای مشاهده عروق می دهد.

آنژیوگرافی قلب از پا چگونه انجام می شود؟

در این روش کاتتر از طریق یک رگ بزرگ در کشاله ران (شریان فمورال) وارد عروق می شود. وقتی که پزشک تشخیص دهد گرفتگی رگ ها در امتداد پا هستند ورود کاتتر از طریق پا انجام می شود تا با دسترسی بهتر به بخش موردنظر، آنژیو بهتر انجام شود.

دستگاه آنژیوگرافی قلب

دستگاه های آنژیوگرافی بر اساس نیاز در اشکال مختلف ساخته می شوند. مثلا برای مشاهده عروق مغزی یک نوع و برای آنژیوگرافی قلب نیز دستگاه هایی متفاوت ساخته شده است. دستگاه های امروزی تصویر با کیفیت و بهتری از عروق نسبت به گذشته در اختیار ما قرار می دهند که باعث شده تشخیص بسیاری از بیماری های عروقی برای پزشکان، ساده و سریع تر شود.

آنژیوگرافی قلب از پا و دست چگونه انجام می شود؟

3 دستورالعمل قبل از آنژیوگرافی

در همه موارد اورژانسی به خصوص برای مشکلات قلبی، آنژیوگرافی به صورت اورژانسی برای فرد انجام می شود اما اگر پزشک به شما در مورد آنژیو از قبل اطلاع داده باشد بهتر است برای پایین آوردن خطا در آزمایش، نکاتی عمومی را از شب قبل حتما رعایت کنید.

  • شب قبل از انجام آنژیو نباید چیزی بخورید و بنوشید.
  • در صورت مصرف هر گونه دارو با پزشک خود مشورت کنید.
  • اگر دیابت دارید، قبل از استفاده از انسولین به پزشک خود اطلاع دهید.

آنژیوی قلب چقدر طول می کشد؟

یکی از سوالاتی که برای افرادی نیازمند آنژیو ممکن است پیش آید، مدت زمان انجام آنژیو است که معمولا بین 30 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد. این زمان به میزان کاری که پزشک باید انجام دهد بستگی دارد. به طور مثال اگر در حین انجام پزشک تشخیص دهد نیاز به آنژیو پلاستی نیز برای بیمار وجود دارد، ممکن است آنژیو تا حدود یک ساعت و بیست دقیقه هم طول بکشد.

آنژیوی قلب چقدر طول می کشد؟

بعد از انجام آنژیوگرافی قلب

هنگامی که آنژیو قلب به اتمام برسد، کاتتر از رگ دست یا ران بیمار برداشته شده و محل ورود آن به کمک یک پلاگ کوچک برای جلوگیری از خون ریزی بسته می شود. اگر کاتتر در ران شما باشد برای پایان خون ریزی ممکن است بیش از یک ساعت زمان لازم باشد. در همین زمان پرستار یا پزشک روی آن قسمت را فشار می دهند تا به طور کامل خون ریزی متوقف شود یا یک کیسه ی سنگین روی آن می گذارند. درنهایت بعد از معاینه و بازگشت به حالت عادی فرد می تواند به منزل بازگردد.

مدت بستری آنژیوگرافی چقدر است؟

معمولا بعد از انجام یک آنژیوگرافی ساده می توانید در همان روز مرخص شوید اما اگر نیاز به آنژیو پلاستی و عمل دیگری برای بهبود باشد ممکن است تا مدت یک هفته در بیمارستان بستری و تحت مراقبت باشید.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب

به دلیل تزریق ماده کنتراست به داخل بدن، بهتر است مایعات فراوانی بنوشید تا این ماده از بدن شما خارج شود. از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کرده و برای برگشت به سبک قدیمی زندگی خود و مصرف هرگونه داروی خاص با پزشک خود مشورت کنید. اگر هر یک از مشکلات زیر را داشتید حتما به پزشک یا اورژانس اطلاع دهید.

موارد اورژانسی بعد آنژیوی قلب

شما می توانید برای ارتباط راحت و مداوم با پزشک از طریق دکترمایکو نوبت ویزیت حضوری یا آنلاین خود را ثبت کنید. اگر نیازی به معاینه هم نباشد و یا پزشک شما مدتی دور باشد می توانید مشاوره آنلاین با او برقرار کنید.

داروهای بعد از آنژیوگرافی قلب

داروهای ضروری که معمولا آنتی پلاکت یا ضد لخته شدن خون هستند، بعد از آنژیوگرافی تجویز می شوند که فرد حتما به دقت آن ها را باید مصرف کند. پراستفاده ترین این داروها پلاویکس است که عدم استفاده از آن خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد. ممکن است پزشک داروهای دیگری هم تجویز کند که از بروز خطرات احتمالی بعد از آنژیوگرافی پیشگیری کرده و به روند بهبود شما سرعت می بخشند.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب

هزینه آنژیوگرافی قلب در سال 1401

در مراکز مختلف مثل بیمارستان ها و درمانگاه ها آنژیوی قلب انجام می شود که بسته به تجهیزات و کارکنان هزینه های متغیری دارند. البته هزینه ی آنژیو اگر نیاز به بستری شدن هم باشد افزایش می یابد، به همین دلیل نمی توان برای قیمت آنژیو قلب عددی ثابت در نظر گرفت. به صورت حدودی عمل آنژیو و هزینه یک شب بستری در بیمارستان بدون بیمه بین سه تا پنج میلیون تومان و با بیمه سی تا پنجاه درصد ارزان تر می شود.

خطرات و عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب

از آنجایی که ورود یک جسم خارجی به بدن و همین طور اشعه ایکس برای بدن مضر هستند ممکن است عوارض و خطراتی پس از آنژیو به سراغ بیمار بیاید. عارضه های شایعی که ممکن است در حین انجام آنژیو و یا بعد از آن برای فرد رخ دهد شامل مواردی می شود که در تصویر زیر ذکر شده است.

عوارض آنژیوی قلب چیست

پاره شدن رگ قلب در آنژیوگرافی

در میان تمام آنژیوگرافی ها بین دو تا سه درصد ممکن است پارگی رگ رخ دهد که معمولا بعد از گذاشتن استنت رخ می دهد. علاوه بر شرایط عروق بیمار این مورد به میزان تجربه پزشک نیز بستگی دارد، بنابراین در انتخاب مرکز و پزشک نهایت دقت را به کار ببرید. درصورت بروز این مشکل در حین آنژیوگرافی قلب، بیمار نیاز به درمان فوری یعنی جراحی اضطراری قلب و یا استقرار استنت سرپوشیده دارد.

احتمال مرگ در آنژیوگرافی قلب

این مورد بسیار نادر که احتمال آن تنها چند هزارم درصد است، ممکن است برای افرادی که دچار گرفتگی در عروق کرونر سمت چپ یا گرفتگی سه رگ در قلب هستند رخ دهد. البته با پیشرفت علم پزشکی رفته رفته این هزارم درصد نزدیک به صفر شده و نیاز به نگرانی برای انجام آنژیو نیست.

تفاوت سی تی آنژیو، آنژیوگرافی قلب و آنژیوپلاستی

سی تی آنژیو و آنژیو دو روش یکسان نیستند و بزرگ ترین تفاوت میان آن ها این است که در آنژیو از کاتتر استفاده می شود اما در سی تی آنژیو نیازی به استفاده از کاتتر نیست. به علاوه روش آنژیو پلاستی هم با دیگر آنژیوها تفاوت دارد چراکه بیشتر برای باز کردن گرفتگی سرخ رگ کرونری قلب استفاده می شود. در این روش یک لوله فلزی با جنس خاص به نام استنت توسط دستگاه داخل رگ قرار می گیرد تا خون به صورت آزادانه تری جریان داشته باشد. لازم به ذکر است در دو نوع دیگر آنژیو بیشتر برای مشاهده و بررسی رگ های گرفته استفاده می شود اما در آنژیو پلاستی بازسازی و ترمیم رگ ها هم انجام می شود.

خطرات و عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب

شرایط آنژیو بعد از سکته قلبی

معمولا افرادی که دچار حمله قلبی می شوند بلافاصله آنژیوگرافی می شوند تا پزشک علت حمله قلبی را پیدا کند. این کار موجب می شود تا علت اصلی سکته قلبی شناسایی و درمان و پیشگیری از بروز مجدد آن انجام شود.

و در پایان…

در نظر داشته باشید که با توجه حساس بودن آنژیوگرافی قلب بهتر است حتما به مرکز یا بیمارستانی معتبر مراجعه کنید تا خطرات ناشی از آن کاهش یابد. لازم به ذکر است مهم ترین نکته در آنژیوگرافی مصرف دارو های بعد از انجام آن است. برای انتخاب یک پزشک ماهر می توانید به سایت دکتر مایکو سر بزنید تا بعد از مقایسه ی پزشکان با توجه به امتیازات سایر بیماران، نوبت اینترنتی یا مشاوره آنلاین خود را ثبت کنید. همچنین از طریق کلینیک مجازی دکتر مایکو می توانید با پزشکان بیمارستان های سایر شهرها هم در ارتباط باشید.

سوالات شما

آنژیوی قلب چقدر طول می کشد؟

مدت زمان آنژیوگرافی قلب بین 30 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد. این زمان به میزان کار پزشک بستگی دارد. اگر در حین آنژیو نیاز به آنژیو پلاستی باشد، ممکن است تا حدود یک ساعت و بیست دقیقه هم طول بکشد.

هزینه آنژیوگرافی قلب در سال 1401 چقدر است؟

در بیمارستان ها و درمانگاه ها آنژیوی قلب انجام می شود که بسته به تجهیزات و کارکنان هزینه های متغیری دارند. البته هزینه ی آنژیو اگر نیاز به بستری شدن هم باشد افزایش می یابد، به همین دلیل نمی توان عددی ثابت در نظر گرفت اما حدودا عمل آنژیو و هزینه یک شب بستری در بیمارستان بدون بیمه بین سه تا پنج میلیون تومان و با بیمه سی تا پنجاه درصد ارزان تر می شود.

قدرتمندترین وسیله ی جهان رسانه است، پس می کوشم تا از آن برای بهبود زندگی بشر استفاده کنم و فردی تاثیر گذار باشم. با دانش است فخر، نه با ثروت و عقار تنها هنر تفاوت انسان و چارپاست

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.