مزوتراپی مو چیست؟ راهنمای کامل فواید و عوارض + هزینه

⏱ زمان مطالعه: 9 دقیقه
4.7/5 - (4 امتیاز)

مزوتراپی مو فرآیندی است که روی بخشی از پوست که ساختار مو در آن قرار دارد اعمال می شود و هدف اصلی آن اعمال یک فرآیند درمانی در مناطقی از پوست دارای مو مانند موی سر، ریش و مژه است. به بیان دقیق تر، مزوی مو یک روش درمانی است که در آن ویتامین ها، مواد معدنی و کوکتل های اسید آمینه ی لازم برای رشد مو به پوست سر طی چند جلسه تزریق می شود. مزوی موی سر فولیکول های مو را تغذیه می کند تا به راحتی وارد مو شده و بتواند موهای نازک را ضخیم، ریزش مو را متوقف و در کل مو را تقویت کند. علاوه بر آن مزوتراپی موی سر برای جلوگیری از طاسی احتمالی با نشان دادن اثر تقویتی بر روی ریزش مو استفاده می شود. همچنین بعد از کاشت مو، مزوی مو نقش نظارتی و هم محافظتی مهمی را ایفا می کند. در ادامه ی این مطلب از دکتر مایکو به تمامی نکات در خصوص هزینه، موارد منع، معرفی بهترین کوکتیل های موی سر، اقدامات قبل و پس از آن می پردازیم.  

مزوتراپی مو

چه کسانی می توانند از مزوتراپی موی سر بهره مند شوند؟

این درمان در ابتدا برای مبتلایان به آلوپسی تجویز می شد، که در آن فقدان جزئی یا کامل مو در نواحی خاصی از بدن وجود دارد، اما در حال حاضر هر کسی که ریزش مو را تجربه می کند، می تواند از مزوی مو بهره مند شود. البته مزوی مو برای کسانی که دارای طاسی و یا کسانی که الگوی ژنتیکی برای ریزش مو دارند، احتمالاً مؤثر نخواهد بود. این به این دلیل است که این درمان فقط فولیکول های مو را تغذیه می کند و به طور کلی نمی تواند مو را بازسازی کند.

چه زمانی مزوتراپی مو واجب می شود؟

مزوتراپی مو نیز مانند روش های درمانی دیگر، نشانه هایی دارد که بروز آنها نیاز به انجام آن را آشکار می سازد. این نشانه ها عبارت اند از:

 • ریزش مو ناشی از رژیم غذایی نامناسب
 • گردش خون ضعیف
 • تغییرات هورمونی
 • بارداری و شیردهی
 • تابش بیش از حد خورشید
 • استرس بیش از حد
 • آلوپسی آندروژنیک
 • آلوپسی محدود
 • آلوپسی منتشر

مزوتراپی موی سر خانم

هزینه مزوتراپی مو

هزینه «مزوتراپی مو» به تعداد جلسات موردنیاز افراد و نوع و مقدار مواد مصرفی در هر جلسه بستگی دارد. هرچه میزان ریزش مو و در نتیجه سطح موردنظر برای مزوی موی سر زیاد شود، هزینه ی آن نیز بیشتر می شود. به طور کلی هزینه هر جلسه مزوی مو (درهنگام نوشتن این مقاله) بین 300 هزار تا 1 میلیون تومان می باشد.

آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

مزوتراپی مو دو عیب اصلی دارد. یکی قیمت و دیگری درد هنگام تزریق. با این حال، همه ی اینها به آستانه تحمل درد فرد بستگی دارد. پشت سر و ناحیه گوش حساس ترین نواحی به تزریق هستند.

تاثیر مزوتراپی مو چه زمانی مشخص می شود؟

به صورت کلی تاثیرات ترمیم مو بین افراد متفاوت است، اما در بیشتر موارد 2 تا 3 ماه طول می کشد تا تاثیرات اصلی به چشم بیایند. اگرچه برخی از بیماران در عرض چند هفته پس از شروع درمان، تاثیرات مزوتراپی موی خوبی را گزارش می ‌دهند اما بهتر است سه تا شش ماه (براساس نظر پزشک خودتان) زمان بگذارید تا اثر کامل درمان را مشاهده کنید.

مزوی مو آقایون

فواید مزوتراپی مو

مزوی موی سر مزایای زیادی دارد که محبوبیت این درمان را افزایش داده اند. این مزایا عبارت اند از :

 1. بی خطر و بدون درد بودن

در مقایسه با درمان‌های تهاجمی‌تر و جراحی، مزوتراپی مو قطعاً جایگزین مطمئن‌تری برای مقابله با ریزش مو است. بعلاوه، به طور کلی هیچ آسیبی به بافت اطراف وارد نمی کند و کار مورد نظر را انجام می دهد.

2. تقویت ایمنی پوست سر

مزوی مو علاوه بر احیای فولیکول های مو، پوست سر را نیز جوان می کند. سوراخ کردن با استفاده از تزریق اجازه می دهد تا رگ های خونی جدید ایجاد شود، بنابراین موفق به جوان سازی پوست سر و در نهایت بلندی، ضخامت و براقی موهای شما می شود.

3. تزریق مستقیم به لایه ی درم پوست

مزوتراپی یا مزونیدلینگ (که همان ترکیب میکرونیدلینگ و مزو است) یک سیستم تغذیه ی بهبود یافته است که اجازه می دهد یک مسیر مستقیم و فیزیکی در عمق لایه ی درم پوست شما ایجاد شود.

4. تحریک فولیکول های مو

فولیکول مو بخشی درون پوست شما هستند و هر تار مو به آن متصل است. در هر فولیکول یک غده چربی وجود دارد که با ترشح روغن‌های طبیعی تولید شده در بدن، پوست سر را مرطوب نگه داشته و به خوبی تغذیه می ‌کند. مزوتراپی مو با استفاده از این سوزن‌ های ریز به تحریک این فولیکول ‌ها کمک می‌ کند و فاکتورهای رشد کراتینوسیت‌ها را تحریک می‌کند که در بهبود رشد و یا رشد مجدد مو بسیار مهم هستند.

5. کاهش التهاب پوست سر

مزوی مو به طور موثری خطر التهاب پوست سر را از طریق تقویت درمانی پوست سر کاهش می دهد و محیطی سالم برای رشد مو حفظ می کند.

6. بازیابی سطوح ph طبیعی

پوست ما ممکن است اغلب دارای کثیفی یا چربی در فولیکول های مو و حتی روی سر باشد که در نتیجه سطوح pH ناهموار در پوست ایجاد می کند. این ناهمواری، می تواند بر توانایی پوست برای محافظت از بدن و مبارزه با عفونت تأثیر بگذارد یا منجر به آسیب مو یا پوست سر شود. درست مانند یک روتین صورت، استفاده از لایه ‌برداری منظم برای پوست سر می‌تواند سطح pH آن را بازیابی کند و راه را برای پوست سری صاف ‌تر و سالم‌ تر باز کند. مزوی مو به دستیابی به این امر کمک می کند و پوست سر شما را لایه برداری کامل می کند.

7. بهبود ترشح سم لنفاوی

مویرگ های لنفاوی ما به انتقال سلول های ایمنی به بقیه بدن و همچنین شستشوی مایعات اضافی و سموم کمک می کنند. یک مطالعه نشان داد که این فرآیند توسط سلول های بنیادی فولیکول مو کنترل می شود. از طریق مزوتراپی مو، سیستم لنفاوی می تواند تقویت شده و درنهایت به ترشح سموم از بدن ما کمک کند.

7فایده ی مزوترای مو

عوارض مزوتراپی مو

در یک تحقیق که برای نشان دادن اثرات دیررس مزوتراپی موی سر برای آلوپسی انجام شد، سه بیمار مبتلا به آلوپسی آندروژنیک پس از جلسات مزوی مو به مدت یک سال، ریزش مو را تجربه کردند. بنابراین محققان به این نتیجه رسیدند که مزوتراپی مو برای آلوپسی آندروژنتیک ممکن است باعث ریزش مو و اسکار شود. مزوی موی سر همچنین ممکن است باعث عوارض حاد مانند آبسه پوست سر شود. علاوه بر این مشکلات، سه عارضه ی دیگر هم قابل تامل هستند:

 • درد

 سوراخ کردن پوست در هر صورت درد ایجاد می کند، به خصوص اگر چنین تزریق هایی وجود داشته باشد. برخی به راحتی می توانند با درد کنار بیایند و تحمل کنند درحالیکه برای دیگران به قابل تحمل نیست. این درد تحت تأثیر تجربه ی پزشکان، ترکیب کوکتل و حساسیت فردی می تواند متغیر باشد.

 • اثرات جانبی

ممکن است فرد پس از مزوی مو به ادم پوستی دچار شود و درد در نواحی تزریق داشته باشد. علاوه بر این، ممکن است خارش و ظاهر پوسته پوسته هم ایجاد شود.

 • قیمت مزوتراپی مو

مزوی مو گران است. با کوکتیل های با کیفیت بالا به حداقل ده جلسه نیاز دارند تا به اثری قابل مشاهده برسید. یک فرآیند کامل درمان که ممکن است بلندمدت باشد نیاز به هزینه ی گاها بالا دارد که ممکن است برای همه قابل پرداخت نباشد. البته باز هم بستگی به نظر پزشک، انتخاب محل و میزان و نوع کوکتیل تزریقی دارد.

عوارض مزوتراپی مو

موارد منع انجام مزوی مو

مزوتراپی مو در موارد زیر نباید انجام شود:

 • بارداری و شیردهی
 • حساسیت فردی به اجزای کامپوزیت
 • قاعدگی زنان
 • اختلالات سیستم غدد درون ریز
 • تومورهای خوش خیم و بدخیم
 • عفونت ها

اقدامات احتیاطی قبل از مزوی موی سر

مزوتراپی موی سر ممکن است از نیاز به جراحی های کاشت مو و سایر جایگزین های گران قیمت و دردناک تر جلوگیری کند. با این حال، برای نتایج مطلوب، بیمار باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشد، مصرف مواد غذایی ناسالم و سموم را حذف کند و یک برنامه ی تناسب اندام منظم را دنبال کند.

اقدامات احتیاطی بعد از مزوی موی سر

در حالی که پس از انجام مزوتراپی موی سر، مراقبت های پس از عمل زیادی مورد نیاز نیست، اما بهتر است چند نکته را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال بعد از مزوی مو نمی توانید موهای خود را بلافاصله بشویید. همچنین بهتر است به مدت 4 روز به استخر و اتاق بخار بروید تا از عوارض و ناراحتی جلوگیری کنید. همچنین بهتر است که این درمان را در طول دوره قاعدگی متوقف نمایید، زیرا درد در این دوره بسیار قوی تر احساس می شود.

در ادامه به دو نکته ی مهم دیگر نیز اشاره می کنیم.

 • خودداری از قرارگیری در معرض نور خورشید

 اول از همه، شما باید بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید (مخصوصا مستقیم به پوست سر) خودداری کنید، زیرا تماس با خورشید می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود. بعد از عمل، موهای خود را در همان روز نشویید. و اصلا هیچ رنگ مویی را قبل از درمان یا بعد از عمل استفاده نکنید.

 • توجه به واکنش های آلرژیک

به هر واکنش آلرژیکی که پس از درمان رخ می دهد توجه داشته باشید. تا 48 ساعت بعد از عمل از مصرف الکل خودداری کنید و اگر پزشک شما کرمی را برای مراقبت های بعد از عمل توصیه کرده است، حتما آن را مصرف کنید.

اقدامات احتیاطی بعد از مزوی موی سر

بهترین کوکتل مزوتراپی مو

هر تزریق ترکیبی از چندین ماده مفید برای تغذیه ی موها مانند مواد معدنی، ویتامین ها و سایر عوامل سودمند است که متخصصان به صورت جداگانه برای هر بیمار انتخاب کرده اند. به طوری که در یک تزریق می توان دو تا پنج ماده فعال مخلوط کرد. به عنوان مثال ویتامین های گروه B که متابولیسم طبیعی را تامین می کنند، در رشد و تجدید مو موثر هستند. همچنین اسید هیالورونیک رشد مو را تسریع می کند. اسیدهای آمینه عامل استقرار مو هستند و به ایجاد ساختار کراتینه کمک می کنند. فاکتورهای رشد که جریان خون را به پوست سر استاندارد می کنند، فولیکول های مو را قوی تر از همیشه می کنند. کوآنزیم، حجم مو را تامین می کند (یعنی موهای شما را با انرژی حیاتی پر می کند و ساختار مو را بهبود می بخشد).

کوکتل آلوپاتیک

شامل ویتامین ها، مواد معدنی، الاستین، کلاژن، گشادکننده عروق و سایر مواد فعال است. پزشک موقعیت مناسب و نتایج مطلوب را پس از بررسی دقیق مو و پوست سر و مشکلات اتصال به بیمار نشان می دهد. بنابراین، این کوکتل می تواند به سرعت بسیاری از مشکلات را حل کند.

کوکتل های هومیوپاتی

این نوع از کوکتیل ها فقط شامل عناصر گیاهی یکپارچه با محلول هیدراته، بدون استفاده از روغن و سایر مواد شیمیایی هستند. این ماده فعالیت پتانسیل بدن را بیدار می کند. همچنین اثر تجمعی دارد و نباید انتظار نتایج خیلی سریع و قابل مشاهده را داشته باشید.

بهترین کوکتل مزوتراپی مو

تفاوت مزوتراپی مو و PRP چیست؟

دانشمندان نشان داده اند که افزایش جریان خون در فولیکول های مو ممکن است رشد مو را تشویق کند. در واقع، طاسی الگوی مردانه زمانی رخ می دهد که مقدار مورد نیاز مواد مغذی به فولیکول های مو نرسد. بنابراین، اگر بتوانیم به نحوی از فولیکول های مو حمایت کنیم، می توانیم میزان ریزش را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم. این دقیقا همان کاری است که PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) برای تشویق رشد مو انجام می دهد. پی آر پی می تواند خون رسانی به فولیکول های مو را افزایش دهد و به آنها اجازه دهد مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

در درمان PRP، پزشکان سلول‌های متعلق به خود بدن را به شما تزریق می‌کنند. به این معنی که این روش کاملا خودی و بی خطر است و هیچ راهی برای بدن شما برای رد تزریق یا نشان دادن واکنش های آلرژیک وجود ندارد. این تنها یکی از مواردی است که درمان پی آر پی را ایمن تر از برخی روش های دیگر ترمیم مو می کند.

تفاوت های مزوتراپی مو و PRP به شرح زیر است:

مزوتراپی موPRP
در یک جلسه مزوی مو، پزشکان محلول (کوکتیل) خاصی را به پوست سر بیمار تزریق می کنند.در PRP خون فرآوری شده را تزریق می کنند.  
به 5 تا 8 جلسه مزوی مو نیاز دارید.به 7 تا 10 جلسه نیاز دارد.
مقرون به صرفه ترگران تر

البته مشابهت آن ها هم این است که هر یک جلسه از دو روش، حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

و در پایان …

مزوتراپی مو ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما در واقع آنقدرها عجیب نیست زیرا کاملا غیر تهاجمی بوده و انجام آن آسان است. بیمارانی که برای رشد مجدد مو تحت این درمان قرار می‌گیرند، معمولاً کمترین درد و ناراحتی را تجربه می‌ کنند. اگر می خواهید کیفیت و سلامت موهای خود را بهبود ببخشید یا جلوی ریزش را بگیرید، این یک روش عالی است و به احتمال زیاد از آن پشیمان نمی شوید.

«منابع»

handeulusal.com

stylecraze.com

tecnifue.com

سوالات شما

موارد منع انجام مزوتراپی مو کدام است؟

مزوتراپی مو در موارد بارداری و شیردهی، حساسیت فردی به اجزای کامپوزیت، قاعدگی زنان، اختلالات سیستم غدد درون ریز، تومورهای خوش خیم و بدخیم و عفونت ها نباید انجام شود.

هزینه مزوتراپی مو چقدر است؟

قیمت مزوتراپی به تعداد جلسات موردنیاز افراد، نوع و مقدار مواد مصرفی بستگی دارد. هرچه میزان ریزش مو و در نتیجه سطح مورد استفاده برای مزوی مو زیاد باشد، هزینه نیز بیشتر می شود. درکل هزینه ی هر جلسه مزوی مو(هنگام نگارش مقاله) بین 300 هزار تا 1 میلیون تومان است.

من محمدجواد دهقانی نژاد، دانشجوی سال چهارم پزشکی، هستم و تلاش می کنم مطالبی علمی و معتبر را در قالب مجله ی دکتر مایکو در اختیار شما قرار بدم.

6 دیدگاه

  • نه در مورد طاسی PRP بهتر عمل می کنه اما باز هم بهتره با پزشک مشورت بشه و نمیشه یک پیشنهاد رو به همه داد. در دکتر مایکو می تونید خیلی راحت و سریع انواع مشاوره تصویری، تلفنی و متنی رو با بهترین های حوزه ی زیبایی رزرو کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.