درمان بواسیر: سریع ترین راه های درمان خانگی + عمل های هموروئید

⏱ زمان مطالعه: 11 دقیقه
4.5/5 - (2 امتیاز)

راه های درمان بواسیر نسبت به نوع بواسیر متفاوتند. در ابتدا لازم است علائم و نوع آن را با مراجعه به پزشک بشناسیم. نوع این بیماری فارغ از داخلی یا خارجی بودن اسم های متفاوتی نیز دارد، به عنوان مثال دکمه ای، بادی و خونی. در این مقاله از دکتر مایکو سعی شده تا روش های پیشگیری و درمان کامل و موثری که بیشتر آن ها در منزل نیز به راحتی قابل انجام هستند در اختیار شما قرار گیرد. لازم به ذکر است برخی از روش های درمانی که در ادامه ذکر شده اند برگرفته از طب سنتی و تماما ایرانی هستند.

درمان بواسیر
فهرست مطالب پنهان

بهترین راه های درمان بواسیر چیست؟

برای آنکه درمان هموروئید را به صورت کامل توضیح دهیم هم به عمل های جراحی مربوط به آن می پردازیم و هم به روش های درمان خانگی و سنتی. اما ابتدا اگر بخواهیم فورا درد بواسیر را کاهش دهیم

درمان فوری درد بواسیر

برای درمان فوری هموروئید می توان از بی حسی های موضعی مختلف استفاده کرد. کمپرس یخ نیز برای کاهش درد بواسیر بسیار موثر است. قطعا زمانی که برای درمان هموروئید به پزشک مراجعه کنید بهترین راه ممکن برای کاهش درد را به شما توصیه خواهد کرد.

درمان خانگی بواسیر

در خصوص درمان بواسیر در طب سنتی ما، برای هر نوع یک نسخه کامل و بدون هیچ گونه ضرر وجود دارد. با توجه به نظر کارشناسان و پزشکان، طب سنتی ایرانی یکی از مفیدترین و کم عارضه ترین روش های موجود در جهان است. نکته ی مهم در مورد طب سنتی کم عارضه و چند مزیتی بودن آن است، بنابراین با اعتماد کامل می توان از آن ها استفاده کرد. چراکه با مصرف یک داروی سنتی می توان از چند مزیت مفید آن برای بدن بهره برد و به نتیجه ی قابل قبولی رسید. در ادامه با انواع روش های درمان خانگی بواسیر آشنا می شویم.

درمان بواسیر بادی

درمان هموروئید بادی در طب سنتی با استفاده از موارد زیر ممکن می شود.

انجیر: انجیر خشک را خیس کنید و صبح ناشتا به مقدار ۷۵ گرم میل نمائید.

بادمجان: کلاهک و دم بادمجان را بجوشانید و روزی یک استکان از آب آن میل کنید.

تره:‌ با تره تازه کوکو درست کنید و میل کنید.

مقدار ۱۰ گرم کات کبود (زمه سبز)، در وسط یک پیاز تو خالی شده بریزید سپس در فر کباب کرده و پوره کنید. روزی سه قاشق چای خوری از پوره را در هر وعده غذایی میل کنید. افرادی که دچار بواسیر بادی هستند باید از خوردن تره فرنگی خام، بادمجان و گوجه فرنگی خام پرهیز کنند.

درمان خانگی بواسیر

درمان بواسیر خونی

علت به وجود آمدن این نوع از این بیماری، خون کثیف است. بنابراین برای پیشگیری و درمان هموروئید خونی ابتدا باید خون را تصفیه کرد.

زرشک: زرشک خشک را دم کنید، سپس صاف نموده و آب آن را یک استکان بعد از شام بنوشید.

انار: دانه انار و کلاهک آن را بجوشانید و آب آن را صبح میل کنید.

تمشک: در طول روز به دفعات چند دانه تمشک میل کنید، تا خون شما تمیز و تصفیه شود.

نحوه ی درمان: از مغز گردو، مغز تخمه سیاه، زنیان و بادیان هر کدام دو گرم را بسایید و با هم مخلوط کنید و در دو روز آن را میل کنید. همچنین اگر این مخلوط را داخل آش بریزید می تواند موثر باشد.

برای درمان هموروئید تنها یک دارو یا یک روش موثر نیست بلکه باید چندین کار در کنار هم انجام شود که در ادامه ذکر می کنیم:

 • مصرف فیبر بالا.
 • یک دارو کمکی برای کاهش یبوست مصرف کنید.
 • فعالیت روزانه خود را حفظ کنید.
 • مصرف فراوان مایعات حتما باید وجود داشته باشد.
 • از زور زدن زیاد خودداری کنید.

درمان بواسیر دکمه ای

برای درمان هموروئید دکمه ای بهترین روش عمل هموروئید است. در هر حال روش هایی برای پیشگیری و کمک به بهبود آن در ادامه ذکر شده است.

پاچه گوسفند: خوردن پاچه گوسفند می تواند موثر واقع شود.

مغز گردو، زنیان و بادیان از هر کدام دو مثقال را بسایید و دو روز پشت سر هم میل کنید.

انار: دانه انار یا کلاهک آن را بجوشانید و میل کنید.

درمان بواسیر دکمه ای

برای درمان بیرون زدگی بواسیر چه باید کرد؟

بهتر است ابتدا برای درمان به پزشک مراجعه کنید اما راه هایی نیز هست که می توانید در درمان بواسیر به کار ببرید. می توانید روزی دو الی سه بار با استفاده از آب گرم به مدت ده الی پانزده دقیقه ناحیه بیماری را خیس کنید و یا به طور منظم به حمام بروید. همینطور می توان از شیاف حاوی هیدروکورتیزون استفاده کرد. برای درد هموروئید هنگام بیرون زدگی استفاده از بی حسی های موضعی نیز می تواند موثر باشد.

درمان خانگی بواسیر خارجی

حمام آب گرم: محققان توصیه می کنند که افراد مبتلا به بیماری هموروئید روزانه حداقل یکبار به حمام رفته و در آب گرم بنشینند و بهتر است بعد از اجابت مزاج این کار را انجام دهند.

رژیم غذایی: با توجه به این که داشتن مدفوع سفت و یبوست برای افراد مبتلا به بیماری بواسیر می تواند اجابت مزاج را برای آنان سخت تر کند به طور کلی بهتر است این افراد از فیبر بالایی استفاده کنند و همین طور از مواد غذایی و میوه هایی استفاده کنند که اجابت مزاج را راحت تر کند. مثل بعضی از میوه ها و مکمل پوسته پسیلیوم.

آلوئه ورا طبیعی: برای کاهش التهاب پوستی بیرون زدگی می توان از ژل آلوئه ورا طبیعی استفاده کرد. توجه داشته باشید که ژل طبیعی داخل خود گیاه استفاده شود.

درمان بواسیر خارجی با یخ

برای تسکین درد هموروئید و همینطور کاهش میزان بیرون زدگی می توانید یک کیسه یخ را به مدت پانزده الی بیست دقیقه روی محل قرار دهید. توجه داشته باشید که ممکن است برخورد مستقیم یخ با پوست ممکن است به پوست آسیب برساند به همین دلیل یک پارچه نخی نازک را بین یخ و پوست خود حتما قرار دهید.

درمان بواسیر در زنان

ممکن است زنان بعد از بارداری و یا به علت یبوست دچار این بیماری شوند که علاوه بر راه های ذکر شده به صورت کلی برای درمان هموروئید در زنان چند راه توصیه شده توسط پزشکان وجود دارد که به شرح زیر است:

 • از درمان های خانگی درمان بواسیر استفاده کنند.
 • یک روش بدون جراحی که جریان خون بواسیر را قطع کند.
 • در صورت داشتن بواسیر پیشرفته می توانند با عمل جراحی قسمت اضافی را بردارند که این روش در درمان بواسیر خارجی و داخلی می تواند موثر واقع شود.

برای درمان بواسیر چه بخوریم؟

رژیم غذایی می تواند یکی از علل به وجود آورنده بیماری یا از بین برنده بیماری باشد. مصرف غذاهای کم فیبر و همین طور استفاده زیاد از محصولات آماده می تواند منجر به بروز این مشکل شوند، بنابراین رعایت رژیم غذایی بسیار مهم و حائز اهمیت است. ما می توانیم با تغییرات ساده در سبک و روش زندگی خود از بروز این بیماری پیشگیری و یا حتی به درمان بواسیر کمک کنیم. نکات کلی که در مورد رژیم غذایی و سبک زندگی باید رعایت کنیم به شرح زیر است.

برای درمان بواسیر چه بخوریم؟

چه غذاهایی مانع علاج بواسیر یا باباسیل نیستند؟

 • غلات، گندم کامل، جو
 • حبوبات
 • سبزیجات با برگ سبز، انواع کدو ها
 • میوه ها مثل: پرتغال انگور، انواع توت ها، گیلاس و آناناس
 • شیر و کشک کم چرب
 • گوشت ماهی و تخم مرغ
 • شکر و روغن روزانه ده گرم
 • انواع نوشیدنی ها

درمان بواسیر با روغن زیتون

روغن زیتون به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان خود برای درمان بواسیر خارجی موثر است. همین طور به کاهش تورم و التهاب کمک می کند. پس مبتلایان به بیماری بواسیر نباید از مصرف آن غافل شوند.

درمان بواسیر با زرد چوبه و عسل

اگر به دنبال یک روش خانکی برای درمان هموروئید هستید ترکیب این دو می تواند موثر باشد. ابتدا به مقدار لازم عسل را با زرد چوبه مخلوط کنید و سپس برروی محل مورد نظر مستقیما بمالید. این درمان که حتما باید فقط مدت کمی استفاده شود می تواند در کاهش درد خونریزی و خارش بسیار موثر باشد.

درمان بواسیر خونی

سیر و درمان بواسیر

سیر یک ضد عفونی کننده قوی و ضد قارچ است. این گیاه تاریخچه بسیار قدیمی دارد که در قدیم از آن نوشدارو یاد شده است. طبق مطالعات افرادی که در طول زندگی خود سیر مصرف می کنند، آمار سرطان نسبت به دیگران بسیار پایین تر می باشد. این گیاه معجزه آسا سرشار از فولیک اسید، ویتامین سی و کلسیم است. در میان خواص زیاد سیر خواصی نیز وجود دارند که برای پیش گیری و درمان بواسیر مفید هستند که در ادامه آن ها را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

سیر برای بواسیر:

 • مبارزه با درد خارش و خونریزی در هنگام داشتن بیماری هموروئید.
 • در کمک به بهبود گردش خون و جلوگیری از التهاب رگ های خونی موثر است.
 • به تقویت رگ های خونی کمک کرده و از آسیب دیدن و ضعیف بودن آن ها جلوگیری می کند.
 • ضد التهاب است بنابراین به کاهش خارش و تورم هموروئید کمک می کند.
 • دارای خواص آنتی بیوتیک و ضد عفونی کننده است که از ورود میکروب و باکتری های مضر برای بدن جلوگیری می کند.

مصرف دوغ برای بواسیر

دوغ یکی از سالم ترین نوشیدنی ها و جایگزین مناسبی برای نوشیدنی های گاز دار است که مصرف متعادل آن هیچ گونه ضرری نداشته و به درمان بواسیر کمک می کند. اما برای درمان هموروئید بهتر است برای نتیجه گیری بیشتر تغییراتی در ترکیب آن ایجاد کنیم. یکی از این تغییرات استفاده از نمک سیاه در دوغ است. این نمک که به نمک کالا نیز معروف است در هند و پاکستان به وفور یافت شده و در ایران می توانید با کمی جستجو در فروشگاه های گیاهان دارویی آن را بیابید.

طریق مصرف: یک چهارم پیمانه پودر هلو را با کمی نمک سیاه با یک لیوان دوغ ترکیب کرده و هر روز بعد از ناهار میل کنید. این ترکیب می تواند تا حد بسیار زیادی از پیشرفت و درد بواسیر جلوگیری کند. اگر از بواسیر خونی رنج می برید خوردن پیاز با کشک یا دوغ می تواند در درمان بواسیر جلو بیفتید.

نکات پیشگیری و کمک به درمان سریع بواسیر

بایدهای درمان هموروئید

 • برای جلوگیری از یبوست مایعات زیادی مصرف کنید.
 • وزن خود را به میزان استاندارد bmi خود برسانید.
 • قبل از خواب غذای سبک بخورید.
 • به طور منظم ورزش کنید. در بارداری تحت نظر پزشک ورزش کنید.

نبایدهای درمان بواسیر

 • از مصرف زیاد ملین ها پرهیز کنید.
 • از مصرف غذاهای تند خودداری کنید.
 • به هیچ وجه الکل و قهوه زیاد ننوشید.
 • برای مدت طولانی در توالت ننشینید و برای اجابت مزاج فشار نیاورید.
 • از نشستن طولانی مدت روی صندلی خودداری کنید و هر یک ساعت بلند شده و مقداری راه بروید.
 • از مصرف مواد غذایی که سفت کننده مدفوع هستند خودداری کنید.
نکات پیشگیری و کمک به درمان سریع بواسیر

 پماد برای درمان بواسیر

برای درمان خانگی بواسیر می توانید با تهیه یک پماد ساده از درد آن نیز بکاهید. در ادامه نحوه درست کردن و مصرف این پماد را شرح خواهیم داد. اما توجه داشته باشید این یک تجویز نیست و صرفا جنبه آموزشی دارد اما اگر به پزشک دسترسی دارید قبل از هر چیز لطفاً به پزشک مراجعه کنید.

مواد تشکیل دهنده:

 • سه حبّه سیر
 • دو عدد برگ بو
 • پنج عدد میخک
 • نیم لیتر آب

نحوه آماده سازی:

حبه های سیر را له کنید. آب را داخل قابلمه ریخته و آن را جوش آورید. سپس بقیه مواد را اضافه کرده و بگذارید مواد ده الی پانزده دقیقه روی حرارت ملایم بمانند. سپس مخلوط به دست آمده را پس از سرد شدن صاف کرده و داخل ظرف موردنظر بریزید.

طریقه مصرف پماد انتی هموروئید مقعدی:

این پماد حتما باید طبق نظر پزشک مصرف شود اما به طور معمول روزی تا چهار بار قبل از خواب و بعد از اجابت مزاج استفاده کرد. مقدار کمی از مایع را روی گاز استریل ریخته و آن را مستقیما روی برآمدگی های مقعد قرار دهید و اجازه دهید تا مدت پنج الی ده دقیقه برای کاهش التهاب و خارش باقی بمانند. سپس با آب گرم یا سرد آن را بشویید. تکرار استفاده از این پماد می تواند در کاهش التهاب و درمان بواسیر موثر باشد.

انواع عمل بواسیر

امروز با پیشرفت علم پزشکی درمان بواسیر در مراکز درمانی به شیوه های مختلفی طبق تجویز پزشکان انجام می شود. البته برخی افراد برای درمان هموروئید فقط نیاز به تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی خود دارند و احتیاجی به عمل جراحی نیست. اما اگر فردی از داشتن این بیمار بی اطلاع باشد و یا برای علاج بواسیر یا درمان باباسیل (به گفته ی برخی) سهل انگاری کند، این موضوع می تواند منجر به عمل جراحی شود. لازم به ذکر است مراقبت های بعد از این نوع عمل ها سخت و طولانی بوده چراکه در قسمتی از سیستم گوارشی فرد که همیشه در حال فعالیت است انجام می شود. این عمل ها برای درمان هموروئید به چند نوع مختلف انجام می شود که در ادامه به توضیح مختصری در مورد آن ها خواهیم پرداخت.

انواع عمل بواسیر

بستن شریان هموروئیدی و ترمیم رکتوم مقعدی

در این روش جدید پزشک سنسور مخصوصی را درون مقعد فرد قرار می دهد تا شریان های خون رسان به هموروئید را تشخیص دهد. سپس پزشک می تواند آن ها را مشخص کرده و ببندد تا جریان خون در آن قسمت قطع شود. در این روش درمان هموروئید به سرعت انجام می شود و در بیشتر اوقات موثر است. همچنین بیمار در حین انجام عمل درد کمی را تجربه خواهد کرد.

درمان بواسیر با عمل هموروئیدکتومی

پزشک در این روش برش های کوچکی در اطراف مقعد ایجاد می کند تا آن ها را بردارد. در حین این عمل بی حسی موضعی تزریق می شود و معمولا سر پایی انجام می شود. با توجه به حساس بودن این عمل و نیاز داشتن آن به بخیه ممکن است بعد از انجام آن و کاهش اثر بی حسی بیمار درد حس کند. درمان بواسیر و بهبودی بیمار در این عمل معمولا دو هفته طول می کشد اما بازگشت به حالت اولیه بین سه تا شش هفته ممکن است به طول انجامد.

درمان هموروئید با لیزر

هموروئیدوپلاستی یک روش کم تهاجمی است که برای درمان بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به بیمار اجازه می دهد تا بدون درد و خون ریزی بهترین نتایج ممکن را به دست آورد و بدون عوارض خاص به زندگی خود ادامه دهد.

عمل بواسیر هموروئیدوپکسی

در این روش پزشک از دستگاهی مثل منگنه استفاده می کند تا هموروئید را به جای خود بازگردانده و جریان خون را در بعضی از قسمت ها ببندد. سپس آن قسمت ها به مرور زمان چروکیده شده و بدون وجود خون می میرند. این روش می تواند برای درمان هموروئید خارجی موثر و مفید باشد. پزشک در این عمل رگ ها را به جایی میبرد که عصب کمتری دارند بنابراین درد کمتری حس خواهید کرد و خون ریزی و خارش کمتری خواهید داشت.

عمل بواسیر هموروئیدوپکسی

مراقبت ها و عوارض بعد از عمل بواسیر

قطعا پزشک بعد از انجام عمل موردنظر راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهد اما بزرگترین مشکلی که بیماران بعد از این نوع عمل ها دارند درد است که با مصرف قرص های مسکن و رژیم غذایی قابل کنترل است. همچنین ممکن است بعد از درمان بواسیر مشکلات زیر را داشته باشید.

 • در هنگام اجابت مزاج درد داشته باشید.
 • اگر اسفنکتر مقعدی آسیب ببیند دچار بی اختیاری مدفوع شوید.
 • خون ریزی داشته باشید.
 • دچار تب شوید.

در همه این موارد مجدد باید به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید راه های بهبود و درمان برای هر یک از موارد را به شما ارائه دهد.

بعد از عمل بواسیر چند روز باید استراحت کرد؟

بهبودی بعد از درمان بواسیر به نوع درمان و شدت هموروئید مرتبط است اما معمولا بین یک تا شش هفته به طول می انجامد. اگر عمل هموروئید با لیزر انجام شده باشد پس از یک شب استراحت کردن، روز بعد می تواند راه برود. با توجه به فیزیولوژی بدن فرد و سنگین بودن عمل بواسیر، بهبودی بعد از سه روز می تواند کامل شود. البته این را هم بگوییم که اگر درمان بواسیر خانگی را پیش گرفته باشید این زمان تا 2 ماه هم می تواند ادامه یابد. زخم جراحی هموروئید با لیزر تقریبا یک هفته طول بکشد. برای بهبود هر چه سریع تر می توانید از موارد زیر هم استفاده نمایید.

 • مصرف زیاد آب
 • مصرف فیبر بالا
 • ورزش
 • مصرف غذا و داروهای نرم کننده مدفوع

و در پایان مسیر درمان بواسیر …

ممنون که تا به این جای مقاله همراه ما بودید. امید است تا با مطالعه این مطلب به شما در درمان هموروئید راهنمایی های لازم را ارائه داده باشیم. همیشه و در همه وقت از طب سنتی ایرانی غافل نشوید و سعی کنید به جای استفاده از داروهای شیمیایی که مضرات زیادی دارند از داروهای گیاهی استفاده کنید، رژیم غذایی خود را بهبود بخشید و تا حد ممکن از محصولات حاضری کمتر استفاده کنید. توجه داشته باشید این مقاله صرفا جنبه ی آموزشی داشته و هر یک از روش های ارائه شده برای درمان بواسیر حتما باید تحت نظر پزشک باشد.

سوالات شما

بعد از عمل بواسیر چند روز باید استراحت کرد؟

با توجه به فیزیولوژی بدن فرد و سنگین بودن عمل بواسیر (که دو نوع داخلی و خارجی دارد)، بهبودی بعد از سه روز می تواند کامل شود. البته اگر درمان بواسیر خانگی را پیش گرفته باشید این زمان تا 2 ماه هم می تواند ادامه یابد.

بهترین راه درمان بواسیر دکمه ای چیست؟

برای درمان هموروئید دکمه ای بهترین روش عمل است. البته این که کدام عمل باید از روش هموروئیدکتومی، هموروئیدوپکسی و … انجام شود بستگی به نظر پزشک دارد.

قدرتمندترین وسیله ی جهان رسانه است، پس می کوشم تا از آن برای بهبود زندگی بشر استفاده کنم و فردی تاثیر گذار باشم. با دانش است فخر، نه با ثروت و عقار تنها هنر تفاوت انسان و چارپاست

8 دیدگاه

  • همچنان در حال تحقیق هستیم و مطالب رو برای تکمیل خواهیم کرد. ممنون از صبوری شما.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.