متاورس و تنهایی کودکان | آیا متاورس یک مشکل جدی برای کودکان است؟

⏱ زمان مطالعه: 6 دقیقه
4/5 - (1 امتیاز)

این روزها در مورد تکنولوژی متاورس و پیامدهای آن زیاد می‌شنویم. اما نکته‌ای که گاهی ذهن ما را به خود مشغول می‌سازد این تکنولوژی روز دنیا چه تاثیری روی کودکان دارد؟ آیا فوایدی برای استفاده از آن وجود دارد یا وجود آن می‌تواند برای کودکان مخرب باشد؟ در این مطلب از دکتر مایکو همراه ما باشید تا در مورد متاورس و تنهایی کودکان بیشتر بدانید.

متاورس و تنهایی کودکان

کارشناسان درباره متاورس و تنهایی کودکان چه نظری دارند؟

طبق نظر کارشناسان، متاورس ممکن است یک مشکل جدی برای بچه‌ها محسوب شود و تنهایی آن‌ها را به دنبال داشته باشد.

 اگر شرکت‌های فناوری، خرده‌فروشان، سازندگان محتوا و سرمایه‌گذاران روی یک موضوع توافق کنند، می‌توانند پول زیادی از متاورس به دست آورند. مدیران عاملان در تلاش هستند و با یکدیگر رقابت می‌کنند تا در فضای دیجیتالی جایگاه خود را پیدا کنند. روانشناسان و کارشناسان سلامت می‌گویند رقابت برای کسب سود توجه افراد را از مسائل اصلی دور می‌کند و یکی از مسائل اصلی این است که آیا متاورس مکانی امن برای کودکان خواهد بود؟

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که رسانه‌های اجتماعی اثرات منفی بر روان کودکان و نوجوانان داشته است و در حال حاضر همگان نگران مسئله متاورس و تنهایی کودکان هستند و این اثرات در بدن کودکان نیز نشان داده شده است. متاورس فضای گسترده‌ای هم برای کار و هم برای بازی ایجاد می‌کند به همین دلیل وجود اثرات مخرب امری رایج است.

اما برخی از کارشناسان می‌گویند، اگر شرکت‌های فناوری از همان ابتدا نگرانی‌هایی درباره متاورس و تنهایی کودکان را جدی بگیرند و راه‌حل‌هایی را در محصولات متاورس خود بسازند، در واقع می‌توانند از همین ابتدای امر برای سلامت روان کودکان مفید واقع شوند.

دنیای متاورس

میچ پرینشتاین، روانشناس بالینی که در سمت مدیر ارشد علمی انجمن روانشناسی آمریکا مشغول به کار است، در مصاحبه‌ای به CNBC Make It گفته است که همه ابزارهای جدید و تمامی امکانات منحصربه‌فردی که در جهان ارائه می‌شود می‌توانند برای برخی از افراد خیر و برای برخی دیگر شر باشد. پس همه چیز به نحوه استفاده از این تکنولوژی‌ها وابسته است.

تاثیرات متاورس حتی بدتر از رسانه‌های اجتماعی است

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی امروزی برای برخی از کودکان و نوجوانان خطرناک هستند. آلبرت اسکیپ ریزو، روانشناسی که به عنوان مدیر فضای واقعی در موسسه فناوری‌های خلاق USC کار می‌کند، می‌گوید فضای مجازی می‌تواند در واقعیت مشکلات را حتی بدتر کند.

ریزو می‌گوید: استفاده زیاد از فضای مجازی می‌تواند قدرت زیادی به افراد بدهد. وقتی در فضای مجازی حضور دارید حتی با وجود اینکه نمی‌توانید از نظر فیزیکی با کسی در ارتباط باشید، ممکن است در معرض مسائلی قرار بگیریم که سطحی از واقع‌گرایی به خود می‌گیرند که می‌تواند از نظر روانی آزار دهنده باشد.» این امر باعث ایجاد تنهایی بیشتر و منجر به نگرانی‌های شدیدتر خواهد شد و ممکن است فرد در معرض خودکشی قرار بگیرد.

پلتفرم‌های متاورس

نظر پرینشتاین در مورد تاثیر متاورس بر نوجوانان

پرینشتاین می‌گوید استفاده از آواتارهای دیجیتالی سه بعدی در متاورس مشکل دیگری نیز به همراه خواهد داشت. طبق گفته او اگر خودتان را متفاوت از زندگی واقعی نشان دهید بسیار خطرناک است، این امر برای نوجوانان خطرناک‌تر نیز محسوب می‌شود.

او در خطاب به نوجوانان می‌گوید شما همان چیزی هستید که دیگران درباره سنین نوجوانی شما فکر می‌کنند. این ایده که بتوانید هویت خود را تخیلی جلوه دهید و بازخوردهای بسیار متفاوتی دریافت کنید، واقعا می‌تواند هویت واقعی شما را به عنوان یک نوجوان بر هم بزند.

پرینشتاین نگران است که شرکت‌های فناوری رسانه‌های اجتماعی و پلت‌فرم‌های متاورس خود را در این فضا بسیار خاص و هیجان‌انگیز نشان دهند و نوجوانان که در دوره‌ای مهم از رشد ذهنی و عاطفی مغزشان قرار دارند دچار آسیب‌های شدیدی شوند.

آواتارهای دیجیتالی سه بعدی در متاورس

این موضوع به افزایش مشکلاتی که قبلا شاهد آن بوده‌ایم، دامن خواهد زد و در خصوص متاورس و تنهایی کودکان نیز باید منتظر چالش‌های عمیق‌تری باشیم که مشکلات را حادتر خواهد کرد. به طور کلی این نوع تکنولوژی‌ها باعث ایجاد نگرانی‌های بسیار بیشتر در نوجوانان درباره تصویر بدنشان خواهد شد و ممکن است حتی آن‌ها را در معرض خودکشی قرار دهد.

حضور سایر شرکت‌های فناوری در دنیای متاورس

اخیرا متا یک پلتفرم اجتماعی مجازی به نام Horizon Worlds را راه‌اندازی کرد. همچنین مایکروسافت نیز درصدد راه‌اندازی یک سرویس سه بعدی برای جلسات تجاری بود. کم کم شاهد حضور شرکت‌های دیگر، مانند Roblox و Epic Games، از طریق بازی‌های آنلاین پرطرفدار، در دنیای متاورس بودیم.

یکی از سازندگان بازی VRChat، در حال حاضر شواهدی خطرناک برای کاربران جوان نشان می‌دهد. تحقیقاتی که اخیرا انجام شده نشان می‌دهد که خردسالان به طور مرتب در معرض محتوای جنسی گرافیکی، نژادپرستانه و خشونت‌آمیز و قلدرمآبانه و سایر اشکال آزار و اذیت در پلتفرم VRChat قرار می‌گرفتند که معمولا از طریق هدست‌های Oculus متا قابل دسترسی است.

به همین دلیل نگرانی‌هایی در والدین به وجود آمده است. آن‌ها از تاثیرپذیری کودکان خود از فضاهای مجازی و تکنولوژی متاورس احساس امنیت نمی‌کنند.

تکنولوژی متاورس

متا و آکیولوس نگرانی‌های والدین را درک می‌کنند و درصدد اتخاذ سیاست‌هایی هستند که این نوع رفتارهای منفی را در پلتفرم‌های مجازی خود ممنوع کنند.

به همین منظور گفتگویی ترتیب داده شد تا یکی از سخنگویان متا مصاحبه‌ای با مجموعه CNBC Make It داشته باشد. این مصاحبه و گفتگو در مورد اظهارات قبلی این شرکت در مورد تلاش برای ایجاد یک متاورس “مسئولانه” و ابزارهای پلتفرم Oculus برای گزارش سوءاستفاده و مسدود کردن سایر کاربران بود.  اما VRChat بلافاصله به درخواست CNBC Make It برای اظهار نظر پاسخ مثبت نداد.

عمران احمد که سمت مدیرعامل CCDH را برعهده دارد می‌گوید: این بخشی از مشکل است زیرا سیاست‌های امنیتی، نمی‌توانند نظارت و اجرا در فضای مجازی را به طور کامل و مشخص انجام دهند. او می‌گوید واقعیت مجازی از همان ابتدا به ایمنی زیادی نیاز دارد، زیرا شما نمی‌توانید از آن برای نفرت یا سوء استفاده جنسی استفاده کنید.

پیش‌بینی عمران احمد به این صورت است که والدین باید مراقب دسترسی فرزندانشان به متاورس باشند. احتمالا والدین دائما نگران این مسئله هستند. آن‌ها مارک زاکربرگ را مسئول تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کسی بر فرزندانشان تأثیر بگذارد می‌دانند. طبق تصور والدین مارک زاکربرگ کسی است که می‌تواند فرزندان آن‌ها و نوجوانان را کنترل کند و او کسی است که می‌تواند تشخیص دهد که نوجوانان در فضای مجازی امنیت دارند یا خیر.

نویدهای متاورس برای بهبود سلامت روان کاربران واقعی است؟

این اشتباه است که متاورس نویدهای زیادی برای بهبود سلامت روان کاربران ارائه می‌دهد. برای مثال، تحقیقات Rizzo در USC، پتانسیل درمان‌های واقعیت مجازی را برای ارتقای همدلی در بیماران و کمک به مسائلی مانند آسیب روانی و PTSD نشان می‌دهد.

اما Rizzo و Prinstein توافق دارند که مسئولیت بر عهده شرکت‌های فناوری است که ایمنی کاربران خود را بر انگیزه خود برای کسب سود در اولویت قرار دهند.

عمران احمد می‌گوید شرکت‌های فناوری می‌توانند از ابزارهایی برای اطمینان از امنیت متاورس برای کاربران جوان استفاده کنند، از جمله ابزارهای سخت‌گیرانه تأیید سن برای جلوگیری از استفاده‌های نابه‌جا، ناظران باید زمانی که کاربران تخلفات رفتاری نامناسب انجام می‌دهند، آن‌ها را را گزارش کنند.

در ادامه او می‌گوید دلیلی وجود ندارد که در فضاهایی که کودکان در آن حضور دارند، ناظران حضور نداشته باشند. البته از نظر مالی این ممکن است هزینه‌بر باشد اما برای رفع مشکل متاورس و تنهایی کودکان و سایر آسیب‌ها تا حدی کارایی دارد. 

تاثیر متاورس بر نوجوانان

پرینستاین اضافه می‌کند که احتمالا از والدینی که اکثر آن‌ها تجربه‌ شخصی نسبتا کمی در درک این پلت‌فرم‌ها دارند بخواهیم نظارت کنند که فرزندانشان در متاورژن در معرض چه چیزی قرار می‌گیرند.

او از کاربران می‌خواهد تا این شرکت‌ها را تشویق کنند تا از این ابزارهای خاص و تکنولوژی‌های منحصربه‌فرد برای بهبود واقعی در تمامی ابعاد زندگی افراد جامعه استفاده کنند. هرچند که به نظر می‌رسد در حال حاضر کسب سود تنها انگیزه آن‌ها است. 

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی متاورس و تنهایی کودکان و تاثیر این تکنولوژی بر نوجوانان پرداختیم. امیدواریم اطلاعات جدید و بروزی که در زمینه متاورس در اختیار شما قرار می‌دهیم برایتان سودمند و ارزشمند باشد. ما همواره در صدد آن هستیم با تولید محتوا موثر و کاربردی گامی در جهت افزایش آگاهی شما در مورد تکتولوژی‌های روز دنیا برداریم. از اینکه همراه دکتر مایکو هستید ممنونیم.

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها