آیا ظهور انواع جدید کرونا همچنان ادامه خواهد داشت؟

⏱ زمان مطالعه: 2 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

ویروس کرونا که باعث همه‌گیری بیماری شد، تا زمانی که افراد هنوز آلوده می‌شوند، می‌تواند به تکامل خود ادامه دهد، اما این بدان معنا نیست که انواع جدید به طور منظم ظاهر می‌شوند یا خطرناک‌تر خواهند بود.

در شرایطی که بیش از نیمی از جهان هنوز واکسینه نشده اند، احتمالاً ویروس تا چند ماه یا چند سال آینده افراد آلوده را پیدا کرده و در داخل آنها تکثیر می شود. و هر بار که یک ویروس از خود کپی می کند، ممکن است جهش کوچکی در آن رخ دهد. این تغییرات می تواند به زنده ماندن ویروس و تبدیل شدن به انواع جدید کمک کند.

اما این بدان معنا نیست که ویروس از همان زمان در اواخر سال 2019 ظهور خود را حفظ کرده است.
اندرو ریدز، متخصص ویروس شناسی در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می گوید:

هنگامی که یک ویروس گونه جدیدی را آلوده می کند، باید با میزبان جدید سازگار شود تا بیشتر گسترش یابد.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، نوع دلتا دو برابر ویروس های قبلی مسری است. دکتر آدام لورینگ، متخصص ویروس ها و بیماری های عفونی در دانشگاه میشیگان می گوید، با این که این ویروس هنوز می تواند جهش یافته و عفونی تر شود، احتمالاً میزان انتقال آن دو برابر نخواهد شد.

لورینگ می گوید:

ما شاهد مرحله تکامل سریع ویروس بوده ایم.

این امکان وجود دارد که ویروس کشنده تر شود، اما دلیلی تکاملی برای این اتفاق وجود ندارد. افراد بسیار مریض نیز کمتر احتمال دارد که ویروس را به دیگران منتقل کنند.

کارشناسان به دنبال این هستند که آیا انواع جدید می توانند در برابر محافظت افراد با واکسیناسیون مقاومت کند یا خیر.
دکتر جاشوا شیفر، متخصص ویروس در مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون می گوید، با افزایش تعداد افراد مبتلا به این ویروس، ویروس باید بتواند از طریق افرادی که برای زنده ماندن مصونیت دارند گسترش یابد.

وی می گوید:

ویروس می تواند جهش ایجاد کند که باعث کاهش پاسخ ایمنی می شود.

اگر این اتفاق بیفتد، دانشمندان ممکن است توصیه کنند که فرمول های واکسن به صورت دوره ای، مانند تزریق سالانه آنفولانزا، به روز شوند.

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها