شیوع نوع آفریقایی ویروس کرونا، احتمال ابتلای مجدد وجود دارد

⏱ زمان مطالعه: 2 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ اولین مورد ابتلای مشکوک به “اومیکرون” (گونه جهش‌یافته آفریقایی کرونا) در آلمان شناسایی شد.

مقامات محلی در ایالت هسن گزارش داده‌اند که مسافری که اخیراً از آفریقای جنوبی وارد آلمان شده مشکوک به ابتلا به گونه “اومیکرون” از ویروس کرونا است. وزیر امور اجتماعی آلمان نیز روز شنبه گفت که نوع “اومیکرون” از ویروس کرونا احتمالا از هم‌اکنون در آلمان وجود دارد.

مقامات بهداشتی هلند نیز روز شنبه اعلام کردند که نتیجه تست کرونای 61 مسافری که با دو پرواز از آفریقای جنوبی وارد آمستردام شده بودند مثبت است. بررسی‌های بیشتر برای تشخیص گونه ویروس کرونای شناسایی شده در بدن این مسافران در جریان است. بر اساس اعلام مسئولین هلند، افرادی که تست کرونای آنها مثبت گزارش شده اکنون در هتلی در نزدیکی فرودگاه آمستردام در قرنطینه به سر می‌برند.

بر اساس گزارش یورونیوز، به گفته دانشمندان نوع “اومیکرون” ویروس کرونا ممکن است نسبت به سایر گونه‌های این ویروس مانند “دلتا” مسری‌تر باشد. اولین مورد از ابتلا به گونه اومیکرون در قاره اروپا روز جمعه در بلژیک شناسایی شد.

سازمان جهانی بهداشت این گونه کرونا را نگران کننده نامگذاری کرده است اما هنوز شواهد قطعی از کاهش اثربخشی واکسن‌های کرونا روی این سویه ویروس کرونا در دست نیست.

تولیدکنندگان واکسن ابراز اطمینان کرده‌اند که در صورت گسترش نوع “اومیکرون” ویروس کرونا، سویه‌ جهش یافته ویروس کرونا که در آفریقا کشف شده است، می‌توانند واکسن‌های خود را با تغییرات ویروس، تطبیق دهند اما نگرانی‌هایی وجود دارد که این واکسن در برابر واکسن‌های کرونایی که اکنون برای میلیاردها نفر در سراسر جهان توزیع و تزریق شده‌اند، مقاوم‌تر باشد.

در این صورت، شرکت فایزر و بیونتک انتظار دارند که قادر به توسعه و تولید یک واکسن مناسب علیه این نوع در حدود 100 روز باشند. شرکت داروسازی “نواوکس” نیز اعلام کرد که در حال حاضر فرآیند ساخت واکسن کرونایی منطبق با جهش جدید ویروس را آغاز کرده است.

بر اساس گزارش اسکای‌نیوز، این سویه از ویروس کرونا برای اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد و تعدادی از کشورها – از جمله انگلیس، استرالیا و آمریکا – اکنون به طور موقت سفر به تعدادی از کشورها را محدود می‌کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.