یک جهش جدید و خطرناک تر از ویروس کرونا

⏱ زمان مطالعه: 2 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

محققان یک نوع جدید از ویروس کرونا که با نام SARS-CoV-2 آن را در خبر هفته پیش به شما معرفی کردیم را شناسایی کرده اند و از آن به عنوان C.1.2 یاد می کنند. ظاهرا این نوع جدید یک جهش خطرناک تر از این ویروس میباشد که لازم است شما عزیزان نکاتی را درباره آن بدانید.

 ما در مورد نوع C.1.2 چه می دانیم؟

نوع جدید SARS-CoV-2 که به عنوان C.1.2 یاد می شود، حاوی جهش های مرتبط با انتقال پذیری بالاتر و توانایی فرار از آنتی بادی نسبت به سایر انواع است. 

آنتی بادی به پروتئینی گفته می شود که توسط سلول‌های پلاسما (نوعی گلبول سفید) در پاسخ به یک آنتی ژن (ماده‌ای که باعث می‌شود بدن پاسخ ایمنی خاصی ایجاد کند) ساخته می‌شود.

اما خبر خوب این است که کارشناسان می گویند مردم نباید در مورد نوع C.1.2 وحشت کنند. آنها معتقدند که پروتکل های بهداشت عمومی مانند واکسیناسیون، استفاده از ماسک و مخصوصا فاصله گذاری اجتماعی می توانند راه های موثری برای جلوگیری از شیوع این نوع خطرناک باشند. 

دلیل بوجود آمدن نوع های جدید ویروس کرونا چیست؟ 

میدانیم که ویروس ها برای تکثیر و جهش به یک میزبان نیاز دارند. برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و بوجود آمدن انواع خطرناک تر مانند SARS-CoV-2 باید سعی کرد تا از انتقال آن جلوگیری کنیم. یکی از دلایل بوجود آمدن نوع C.1.2 میتواند افرادی باشند که هنوز 2 دوز واکسن خود را دریافت نکرده اند.

این افراد از این جهت می توانند باعث شیوع این نوع شوند که طبق گفته متخصصان، SARS-CoV-2 در این افراد  سریعتر تکثیر می شود و بنابراین، ویروس کرونا برای جهش فرصت بیشتری خواهد داشت. با توجه به اینکه این افراد قبلاً نسبت به ویروس پاسخ ایمنی ایجاد نکرده اند، این ویروس می تواند برای مدت طولانی تری در بدن آنها باقی بماند و تکثیر شود. 

بنابراین هر چه SARS-CoV-2 فرصت بیشتری برای تکثیر خود در افراد واکسینه نشده داشته باشد، احتمال ظهور انواع خطرناک تر این ویروس منحوس بیشتر می شود.

آیا جای نگرانی است؟ 

با توجه به جدید بودن این خبر، نظر چند متخصص این حوزه در سطح بین الملل را بررسی میکنیم.

دکتر شیپرز در مصاحبه اخیر خود با MNT گفت:

 «در حال حاضر، نیازی نیست که مقامات عمومی یا بهداشتی در مورد نوع C.1.2 نگران باشند. اگرچه ما آن را بسیار دقیق رصد می کنیم، اما هنوز آن را در سطوح بسیار پایین در آفریقای جنوبی (کمتر از 3 درصد ویروس ها در کشور) و در سطح جهانی (کمتر از 1 درصد در سایر مناطق) شناسایی می کنیم. 

دکتر ریچارد استانتون، یکی از محققان بخش عفونت و ایمنی در دانشگاه کاردیف در بریتانیا، که در این مطالعه شرکت نداشت، به MNT گفت:

 «در حال حاضر، ارزش این را دارد که به آن توجه داشته باشید، اما نه اینکه بیش از حد به آن توجه کنید.

وی ادامه داد:

«تعداد موارد نسبتاً کم است و ما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه جهش‌های خاصی که دارد آن را خطرناک‌تر از دلتا می‌کند، نداریم.»

در نتیجه میتوان گفت تنها راه پیشگیری از شیوع انواع جدید و البته خطرناک تر ویروس کووید-19، واکسینه شدن همه افراد در جامعه میباشد. به امید ریشه کن شدن کامل این ویرروس 

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها