آیا ایمنی واکسن ها بهتر از ایمنی شخصی است که قبلا مبتلا شده است؟

⏱ زمان مطالعه: 2 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

آیا فردی که قبلا به کرونا مبتلا شده در مقابل کسی که از واکسیناسیون استفاده کرده می تواند ایمنی و محافظت بهتری در برابر ابتلای دوباره در آینده ایجاد کند؟

یک مطالعه جدید سطح ایمنی ایجاد شده توسط ابتلای قبلی را با محافظت ارائه شده توسط واکسن کرونا مقایسه کرده است.

نتایج نشان می‌دهد که واکسن‌های کرونا تقریباً پنج برابر بیشتر از ابتلای قبلی در پیشگیری از بستری شدن در بیمارستان مؤثر هستند.

ابهامات متعدد و اطلاعات متناقض همچنان پیرامون مصونیت در برابر کرونا در گردش است. یکی از سوالات متداول این است که “اگر من مبتلا به کووید-19 بوده ام، آیا هنوز نیاز به دریافت واکسن دارم؟”

مطالعات اخیر از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری تلاش کرده است تا به مسئله ایمنی ناشی از واکسن در مقابل اینمنی ناشی از ابتلا بپردازد.

محققان، داده‌های 187 بیمارستان را در 9 کشور جمع‌آوری کردند. 

مقایسه دو حالت

بین مهر ماه تا آبان 2021 بیش از 200000 پذیرش در این بیمارستان‌ها برای بیماری‌های کووید-19 انجام شد.

در این مطالعه افرادی که 18 سال و بالاتر بودند و قبلاً برای ابتلا  کرونا آزمایش شده بودند، حداقل 2 هفته قبل از پذیرش در بیمارستان و دوباره در حوالی زمان بستری شدن، انتخاب شدند. همه شرکت کنندگان یا 3 تا 6 ماه قبل به طور کامل واکسینه شده بودند یا 3 تا 6 ماه قبل ابتلای قبلی داشتند.

تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد که 7348 نفر یا کمی بیش از 3 درصد از شرکت کنندگان، معیارهای مناسب برای مقایسه در این مطالعه را داشتند.

از میان این افراد، 1020 نفر قبلاً عفونت داشته و واکسینه نشده بودند، در حالی که 6328 نفر افراد کاملاً واکسینه شده بودند که قبلاً سابقه ابتلا را نداشته‌اند.

به گفته محققان این مطالعه، این یافته‌ها نشان می‌دهد که در میان بزرگسالان بستری در بیمارستان با بیماری کووید-19 که ابتلا و واکسیناسیون قبلی آنها 90 تا 179 روز زودتر رخ داده است، ایمنی ناشی از واکسن بیشتر از ایمنی ناشی از ابتلا در برابر کرونا ایمنی ایجاد می کند و بدن را در برابر ابتلا محافظت می‌کند.

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها