پیشگیری از کرونا، 12 نکته و استراتژی

⏱ زمان مطالعه: 8 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

 آیا می‌دانید برای پیشگیری از ابتلا به کرونا چه باید کرد؟

کرونا جدید رسما کووید-19 نامیده می‌شود که مخفف سندرم حاد تنفسی ویروس کرونا است. عفونت از طریق این ویروس می‌تواند منجر به بیماری کروناویروس شود.

این ویروس مربوط به ویروس کرونا (کووید) است که در سال‌های 2002 تا 2003 باعث ایجاد نوع دیگری از بیماری کروناویروس شد. با این حال، تا آنجایی که می‌دانیم، این ویروس با سایر ویروس‌ها، از جمله کرونا سالهای گذشته متفاوت است.

شواهد نشان می‌دهد که این ویروس ممکن است راحت‌تر منتقل شود و در برخی افراد باعث بیماری‌های تهدیدکننده زندگی شود.

مانند سایر ویروس‌های کرونا، می‌تواند آنقدر در هوا و روی سطوح زنده بماند تا کسی به آن مبتلا شود.

اگر پس از لمس سطح یا شیئ ای که ویروس روی آن وجود دارد، دهان، بینی یا چشمان خود را لمس کنید، ممکن است به این بیماری مبتلا شوید. با این حال، تصور نمی‌شود که این راه اصلی انتشار ویروس باشد

با این حال، این ویروس سریع‌تر در بدن تکثیر می‌شود، حتی اگر علائمی نداشته باشید. به‌علاوه، حتی اگر هیچ‌گاه علائمی نداشته باشید، می‌توانید ویروس را منتقل کنید.

برخی از افراد فقط علائم خفیف تا متوسط ​​دارند، در حالی که برخی دیگر علائم شدید کووید-19 دارند.

در اینجا حقایق پزشکی وجود دارد که به ما کمک می‌کند بفهمیم چگونه از خود و دیگران محافظت کنیم و برای اتمام کار این ویرووس پیشگیری‌های لازم را انجام دهیم.

پیشگیری از کووید-19

نکاتی برای پیشگیری از کرونا

برای کمک به محافظت از خود و پیشگیری در برابر ابتلا و انتقال این بیماری، دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید.

 1. دست‌های خود را مرتب و با دقت بشویید

از آب گرم و صابون استفاده کنید و دستان خود را حداقل 20 ثانیه بمالید. کف را روی مچ دست، بین انگشتان و زیر ناخن‌هایتان بمالید. همچنین می‌توانید از صابون ضد باکتری و ضد ویروسی استفاده کنید.

زمانی که نمی‌توانید دست‌های خود را به درستی بشویید از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید. برای پیشگیری، دستان خود را چندین بار در روز بشویید، به خصوص پس از دست زدن به هر چیزی، از جمله تلفن یا لپ تاپ.

 1. از دست زدن به صورت خودداری کنید

این بیماری می‌تواند تا 72 ساعت روی برخی سطوح زنده بماند. در صورت لمس سطوحی مانند:

 • دسته پمپ بنزین
 • تلفن همراه شما
 • یک دستگیره در

از لمس هر قسمت از صورت یا سر خود از جمله دهان، بینی و چشم خودداری کنید. همچنین از جویدن ناخن‌ها خودداری کنید. این می‌تواند به این بیماری فرصتی بدهد تا از دستان شما به بدن شما برود.

 1. دست دادن و در آغوش گرفتن مردم را متوقف کنید

به همین ترتیب، از لمس افراد دیگر خودداری کنید. تماس پوست به پوست می‌تواند این ویروس را از فردی به فرد دیگر منتقل کند.

 1. وسایل شخصی را به اشتراک نگذارید

موارد شخصی مانند:

 • تلفن‌ها
 • آرایش
 • شانه‌ها

همچنین مهم است که ظروف غذاخوری و نی را به اشتراک نگذارید. برای جلوگیری از شیوع و پیشگیری سریع تر به کودکان بیاموزید که فنجان، نی و سایر ظروف قابل استفاده مجدد خود را فقط برای استفاده خودشان تشخیص دهند.

 1. هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی خود را بپوشانید

این بیماری به مقدار زیاد در بینی و دهان یافت می‌شود. این بدان معناست که هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن، می‌تواند توسط قطرات هوا به افراد دیگر منتقل شود. همچنین می‌تواند روی سطوح سخت فرود بیاید و تا 3 روز در آنجا بماند.

برای پیشگیری از دستمال کاغذی استفاده کنید یا در آرنج خود عطسه کنید تا دستان خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید. پس از عطسه یا سرفه، بدون توجه به آن، دست‌های خود را با دقت بشویید.

 1. سطوح را تمیز و ضدعفونی کنید

برای پیشگیری از ضدعفونی‌کننده‌های مبتنی بر الکل برای تمیز کردن سطوح سخت در خانه‌تان از وسایل زیر استفاده کنید مانند:

 • کانترها
 • دستگیره در
 • مبلمان
 • اسباب بازی‌ها

همچنین تلفن، لپ تاپ و هر چیز دیگری را که به طور منظم استفاده می‌کنید، چندین بار در روز تمیز کنید این کار به پیشگیری از ابتلا کمک شایانی می‌کند.

بعد از اینکه مواد غذایی یا بسته‌هایی را وارد خانه کردید، مناطق را ضدعفونی کنید.

از محلول‌های سرکه سفید یا پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن عمومی بین سطوح ضدعفونی کننده استفاده کنید.

فاصله گذاری اجتماعی
 1. فاصله گذاری فیزیکی (اجتماعی) را جدی بگیرید

اگر حامل ویروس این ویروس هستید، به مقدار زیاد در تف (خلط) شما یافت می‌شود. این ممکن است حتی اگر علائمی نداشته باشید اتفاق بیفتد.

فاصله گذاری فیزیکی (اجتماعی)، همچنین به معنای ماندن در خانه و کار از راه دور در صورت امکان است.

اگر برای نیازهای ضروری مجبور به بیرون رفتن هستید، فاصله 6 فوتی (2 متری) از افراد دیگر را حفظ کنید. شما می‌توانید ویروس را با صحبت با شخصی که با شما در تماس نزدیک است منتقل کنید.

 1. به صورت دسته جمعی جمع نشوید

حضور در یک گروه یا دور هم جمع شدن، این احتمال را افزایش می‌دهد که با کسی در تماس نزدیک باشید.

این شامل پرهیز از همه مکان‌های عبادت مذهبی می‌شود، زیرا ممکن است مجبور شوید خیلی نزدیک به جمع دیگری بنشینید یا بایستید. همچنین شامل عدم تجمع در پارک‌ها یا سواحل می‌شود.

 1. از خوردن و آشامیدن در اماکن عمومی خودداری کنید

الان وقت بیرون رفتن برای غذا خوردن نیست. این به معنای اجتناب از رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها، بارها و سایر غذاخوری‌ها است.

این ویروس از طریق غذا، ظروف، ظروف و فنجان قابل انتقال است. همچنین ممکن است به طور موقت از سایر افراد در محل پخش شود.

هنوز هم می‌توانید غذای تحویلی یا غذای آماده دریافت کنید. غذاهایی را انتخاب کنید که کاملا پخته شده و قابل گرم کردن باشند.

گرمای زیاد (حداقل 132 درجه فارنهایت/56 درجه سانتیگراد، طبق یک مطالعه آزمایشگاهی اخیر که هنوز بررسی نشده است) به کشتن کروناویروس‌ها کمک می‌کند.

این به این معنی است که بهتر است از غذاهای سرد در رستوران‌ها و تمام غذاهای موجود در بوفه‌ها و سالاد‌بارها پرهیز کنید.

 1. مواد غذایی تازه را بشویید

تمام محصولات را قبل از خوردن یا آماده کردن، زیر آب جاری بشویید.

منبع معتبر CDCT و منبع معتبر FDAT استفاده از صابون، مواد شوینده یا محصولات تجاری را برای شستشوی محصولاتی مانند میوه‌ها و سبزیجات توصیه نمی‌کنند. قبل و بعد از دست زدن به این وسایل حتما دست‌ها را بشویید.

 1. از ماسک (خانگی) استفاده کنید

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) به منبع معتبر توصیه می‌کند که تقریباً همه در مکان‌های عمومی که فاصله‌گذاری فیزیکی ممکن است دشوار باشد، مانند فروشگاه‌های مواد غذایی، از ماسک پارچه‌ای استفاده کنند.

هنگامی که این ماسک‌ها به درستی استفاده شوند، می‌توانند از انتقال این ویروس در افرادی که بدون علامت هستند یا تشخیص داده نشده اند، هنگام تنفس، صحبت، عطسه یا سرفه جلوگیری کنند. این به نوبه خود سرعت انتقال ویروس را کاهش می‌دهد.

وب‌سایت CDC دستورالعمل‌هایی را برای تهیه ماسک شخصی در خانه با استفاده از مواد اولیه مانند تی شرت و قیچی ارائه می‌کند.

چند نکته که باید در نظر داشت:

استفاده از ماسک به تنهایی از ابتلا به عفونت این ویروس جلوگیری نمی‌کندو نیاز به پیشگیری است. در زمینه پیشگیری شستن دقیق دست‌ها و فاصله گذاری فیزیکی نیز باید رعایت شود.

ماسک‌های پارچه ای به اندازه سایر انواع ماسک‌ها مانند ماسک‌های جراحی یا ماسک‌های تنفسی N95 موثر نیستند. با این حال، این ماسک‌های دیگر باید برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و اولین پاسخ دهندگان رزرو شود.

 • قبل از قرار دادن ماسک دست‌های خود را بشویید.
 • بعد از هر بار استفاده ماسک خود را بشویید.
 • می‌توانید ویروس را از دستان خود به ماسک منتقل کنید.
 • اگر از ماسک استفاده می‌کنید، از لمس جلوی آن خودداری کنید.

همچنین می‌توانید ویروس را از ماسک به دستان خود منتقل کنید. اگر جلوی ماسک را لمس کردید، دست‌های خود را بشویید.

کودکان زیر 2 سال، افرادی که مشکل تنفسی دارند یا افرادی که نمی‌توانند به تنهایی ماسک را بردارند، نباید از ماسک استفاده کنند.

 1. اگر بیمار هستید خود را قرنطینه کنید

اگر علائمی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. تا بهبودی در خانه بمانید. حتی اگر در یک خانه زندگی می‌کنید از نشستن، خوابیدن یا غذا خوردن با عزیزان خود اجتناب کنید.

ماسک بزنید و دستان خود را تا حد امکان بشویید. اگر به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارید، از ماسک استفاده کنید و به آنها اطلاع دهید که ممکن است به کووید-19 مبتلا باشید.

تشخیص کرونا

چرا اقدامات پیشگیرانه بسیار مهم هستند

پیروی مجدانه دستورالعمل‌ها مهم است زیرا این ویروس با سایر ویروس‌های کرونا متفاوت است، از جمله ویروسی که بیشتر شبیه به آن است، SARS-CoV.

مطالعات پزشکی در حال انجام دقیقاً نشان می‌دهد که چرا باید از خود و دیگران در برابر ابتلا به عفونت این ویروس محافظت کنیم.

در اینجا نحوه این ویروس ممکن است مشکلات بیشتری نسبت به سایر ویروس‌ها ایجاد کند:

ممکن است علائمی نداشته باشید

شما می‌توانید بدون هیچ علامتی حامل یا مبتلا به عفونت این ویروس باشید. این بدان معناست که ممکن است ناآگاهانه آن را به افراد آسیب پذیرتری که ممکن است بسیار بیمار شوند منتقل کنید.

می‌توانید بدون آنکه بدانید ناقل بیماری باشید

شما می توانید ویروس این ویروس را قبل از اینکه علائمی داشته باشید منتقل یا منتقل کنید.

در مقایسه، SARS-CoV عمدتاً تنها چند روز پس از شروع علائم عفونی بود. این بدان معنی است که افرادی که عفونت داشتند می‌دانستند که بیمار هستند و می‌توانستند انتقال را متوقف کنند.

این بیماری دوران نهفتگی طولانی‌تری دارد

این ویروس ممکن است زمان نهفتگی طولانی تری داشته باشد. این بدان معنی است که فاصله زمانی بین ابتلا به عفونت و بروز علائم بیشتر از سایر کروناویروس‌ها است.

طبق گزارش CDCT Trusted Source، این بیماری دوره نهفتگی 2 تا 14 روز دارد. این بدان معنی است که فردی که حامل ویروس است ممکن است قبل از شروع علائم با افراد زیادی در تماس باشد.

ممکن است سریعا بیمار شوید

این ویروس ممکن است خیلی زودتر شما را بدتر کند. بارهای ویروسی – تعداد ویروس هایی که شما حامل آن هستید – 10 روز پس از شروع علائم SARS CoV-1 بالاترین میزان بود.

در مقایسه، پزشکان در چین که 82 فرد مبتلا به کووید-19 را آزمایش کردند، دریافتند که بار ویروسی 5 تا 6 روز پس از شروع علائم به اوج خود رسیده است.

این بدان معناست که ویروس این ویروس ممکن است در افرادی که به بیماری کووید-19 مبتلا هستند تقریباً دو برابر سریع‌تر از سایر عفونت‌های کروناویروس تکثیر و گسترش یابد.

بیماری می‌تواند در هوا زنده بماند

آزمایش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند که هر دو این ویروس و SARS-CoV می‌توانند تا ۳ ساعت در هوا زنده بمانند.

سطوح سخت دیگر مانند میز، پلاستیک و فولاد ضد زنگ می‌توانند هر دو ویروس را در خود جای دهند. ویروس ممکن است 72 ساعت روی پلاستیک و 48 ساعت روی فولاد ضد زنگ بماند.

این ویروس می‌تواند 24 ساعت روی مقوا و 4 ساعت روی مس زندگی کند – مدت زمان طولانی تری نسبت به سایر کروناویروس‌ها.

شما می‌توانید بیماری را انتقال دهید

حتی اگر علائمی نداشته باشید، می‌توانید همان بار ویروسی (تعداد ویروس‌‎ها) را در بدن خود داشته باشید که فردی که علائم شدید دارد.

این بدان معنی است که شما ممکن است به اندازه فردی که مبتلا به کووید-19 است مسری باشید. در مقایسه، سایر کروناویروس‌های قبلی بار ویروسی کمتری را ایجاد کردند.

از طریق بینی و دهان ابتلا راحت‌تر است

گزارشی در سال 2020 اشاره کرد که ویروس کرونای جدید بیشتر از گلو و سایر قسمت‌های بدن دوست دارد وارد بینی شما شود.

این بدان معناست که ممکن است احتمال بیشتری برای عطسه، سرفه یا تنفس این ویروس در هوای اطراف خود داشته باشید.

برای پیشگیری از شیوع بیشتر از ماسک استفاده کنید.

ممکن است در بدن سریع حرکت کند

ویروس کرونای جدید ممکن است سریعتر از سایر ویروس‌ها در بدن حرکت کند. داده‌های چین نشان می‌دهد افراد مبتلا به کووید-۱۹ تنها ۱ روز پس از شروع علائم، ویروس را در بینی و گلوی خود دارند.

مراجعه به دکتر

آخرین مرحله برای پیشگیری از ویروس کرونا چیست؟

اگر فکر می‌کنید ممکن است شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان به عفونت این ویروس مبتلا شده‌اید یا علائم کووید-19 دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

به کلینیک پزشکی یا بیمارستان نروید مگر در موارد اورژانسی. این به پیشگیری از انتقال ویروس کمک می‌کند.

اگر شما یا عزیزانتان به بیماری زمینه‌ای مبتلا هستید که احتمال ابتلا به کووید-19 شدید را در شما ایجاد می‌کند، بیشتر مراقب بدتر شدن علائم باشید، مانند:

 • آسم یا سایر بیماری‌های ریوی
 • دیابت
 • بیماری قلبی
 • سیستم ایمنی پایین

منبع قابل اعتماد CDCT توصیه می‌کند در صورت داشتن علائم هشدار دهنده کووید-19، مراقبت‌های پزشکی اورژانسی را دریافت کنید. این شامل:

 • مشکل در تنفس
 • درد یا فشار در قفسه سینه
 • لب یا صورت آبی رنگ
 • گیجی
 • خواب آلودگی و ناتوانی در بیدار شدن

سخن پایانی

جدی گرفتن این راهکارهای پیشگیری برای جلوگیری از انتقال این ویروس بسیار مهم است.

رعایت بهداشت خوب، پیروی از این دستورالعمل‌ها و تشویق دوستان و خانواده خود به انجام همین کار، کمک زیادی به پیشگیری از انتقال این ویروس می‌کند.

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها