آیا قهوه و چای با کاهش خطر سکته مغزی و زوال عقل مرتبط هستند؟

⏱ زمان مطالعه: 2 دقیقه
به این نوشته امتیاز دهید.

قهوه و چای، نوشیدنی های محبوب در سراسر جهان هستند و میلیون ها نفر در سراسر جهان از این نوشیدنیها استفاده میکنند.

در مطالعات اخیر بررسی شد که آیا رابطه ای بین مصرف قهوه و چای، سکته مغزی، زوال عقل و سکته وجود دارد یا خیر.

محققان رابطه نسبتا ضعیفی بین مصرف این نوشیدنی ها و خطر زوال عقل و سکته پیدا کردند.

در این مطالعه جدید، محققان به این نتیجه رسیدند که نوشیدن قهوه، چای یا هر دو با کاهش خطر زوال عقل یا سکته مغزی مرتبط است.

این تحقیق نشان نمی دهد که قهوه و چای به طور مستقیم باعث کاهش آلزایمر می شوند. دانشمندان باید تحقیقات بیشتری انجام دهند تا بفهمند آیا این رابطه علت خاصی دارد یا خیر.

علاوه بر این، آنها می گویند که “در مورد ارتباط بین ترکیب چای و قهوه و خطر سکته مغزی و آلزایمر پس از سکته اطلاعات کمی وجود دارد.” مطالعه حاضر تا حدودی به سمت رفع این شکاف پیش می رود.

زوال عقل و سکته مغزی

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، بیش از 55 میلیون نفر در سراسر جهان به آلزایمر مبتلا هستند و این هفتمین بیماری شایع در سراسر جهان است.

زوال عقل یک نام عمومی برای انواع علائمی است که با کاهش هوشیاری فرد نسبت به محیط اطراف او مشخص می شود و عمدتا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

منبع معتبر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اشاره می کند که بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است.

سکته مغزی یکی دیگر از علل اصلی مرگ و میر است. در جهان، سالانه بیش از 795000 نفر دچار سکته مغزی می شوند.

سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که خونرسانی به مغز مسدود شود یا یک رگ خونی در مغز پاره شود. این باعث می شود بافت مغز بمیرد یا آسیب ببیند.

سکته مغزی و زوال عقل حدود 60 درصد از عوامل خطر و عوامل پیشگیرانه یکسان را به اشتراک می گذارند. سکته مغزی نیز به طور قابل توجهی شانس ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد.

با توجه به شیوع زوال عقل و سکته مغزی، دانشمندان علاقه‌مند هستند که بفهمند کدام مواد غذایی مصرفی بر این بیماری ها تاثیر می گذارد.

چای و قهوه یکی از این مواد غذایی هستند. بسیاری از مردم در سراسر جهان به طور منظم چای یا قهوه می نوشند، به این معنی که حتی یک اثر بالقوه کوچک می تواند در سطح بزرگی از جمعیت جهان قابل توجه باشد.

در مطالعه حاضر، نویسندگان خاطرنشان می کنند که برخی تحقیقات نشان داده است که نوشیدن چای یا قهوه بیشتر با کاهش خطر زوال عقل مرتبط است. با این حال، تحقیقات کمی در مورد اینکه آیا ترکیب چای و قهوه نیز با همین اثر مرتبط است، وجود دارد.

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.