متاورس و مراقبت‌های بهداشتی بی‌انتها | عجایب جدیدی که منتظرش هستیم

⏱ زمان مطالعه: 4 دقیقه
3/5 - (1 امتیاز)

متاورس این تکنولوژی منحصربه‌فرد که در هر کوی و برزنی سخن از آن است و نظر پیر و جوان را به خود جلب کرده است، قابلیت این را دارد که یک تجربه مراقبت بهداشتی خاص ایجاد کند. در ادامه این مطلب نظر شما را به متاورس و مراقبت‌های بهداشتی بی‌انتها که همگان را به تعجب وا می‌دارد آشنا خواهیم کرد.

اران ار بنیانگذار XRHealth و کاربرد‌های درمانی‌اش

تکنولوژی متاورس بسیار هوشمند و کمی ناشناخته است و این موضوع را همه ما می‌دانیم. بسیاری از افراد به چک کردن ایمیل‌ها، انجام کار، پرداخت قبوض و ارتباط با افراد از طریق دستگاه‌های تلفن همراه عادت کرده‌اند، اما همه این فرآیندها در حال انتقال به یک سیستم جدید است.

 متاورس این تکنولوژی عجیب را می‌توان ترکیبی از فناوری واقعی و مجازی دانست که برای کار در دنیای مجازی منحصربه‌فرد خواهد بود. صنایع به سرعت در حال رشد هستند تا نقشی در متاورس داشته باشند. 

رالف لورن و نقش او در متاورس و مراقبت‌های بهداشتی

به عنوان مثال، رالف لورن کاری جدیدی را انجام داده است. کار جدید و خاص او راه‌اندازی نوعی بازی است. در این بازی کاربران می‌توانند با اسکیت روی یخ‌ها بازی کنند. 

تکنولوژی متاورس

اگر به خاطر داشته باشید در گذشته تلفن‌های همراه ساده و غیر هوشمند مسئولیت برقراری ارتباط را بر عهده داشتند اما با توسعه تکنولوژی و هوشمند سازی تلفن‌های همراه شاهد تغییر ساختار و استراتژی سازندگان و تولید کنندگان تلفن همراه بودیم. پس رفته رفته دستگاه‌های تلفن همراه تنها مسئولیت برقراری تماس و ارسال پیامک را نداشتند و در خود زمینه برقراری ارتباطات گوناگون و دسترسی به اینترنت همراه را فراهم کردند و بسیار هوشمندتر از سابق شدند. به این ترتیب هر شرکتی به روشی خاص مجبور به تطبیق دادن خود با دنیای مدرن شد.

آلیس دلهانت، مدیر ارشد دیجیتال و رییس رالف لورن در طی مصاحبه‌ای گفت: مشارکت ما در متاورس و مراقبت‌های بهداشتی بر اساس سبک زندگی امروزه ما است و رالف لورن نقش بسیار مهمی در این مشارکت داشته است.

ازدواج به کمک فناوری متاورس

جالب است بدانید که متاورس و مراقبت‌های بهداشتی تنها پدیده‌ای نیستند که از وجودش متعجب می‌شویم، تکنولوژی متاورس راهی برای ارتباط نزدیک‌تر زوج‌ها را هم فراهم کرده است. شاهد ما برای این ادعا نیویورک تایمز است که اخیرا گزارش داد که یک زوج به کمک فناوری متاورس ازدواج کردند. چیزی که VR و AR هر دو ارائه می‌دهند کاربر را کاملا در متاورس غرق می‌کنند. به گونه‌ای که فرد خود را در یک محیط مجازی کامل احساس می‌کند. هرچند بعضی از کاربران ترجیح می‌دهند کمتر از متاورس استفاده کنند و بیشتر در واقعیت حضور داشته باشند.

پیشرو بودن متاورس و مراقبت‌های بهداشتی

بسیاری از صنایع اکنون در حال رقابت برای حضور در متاورس هستند. اما متاورس و مراقبت‌های بهداشتی در این زمینه پیشرو هستند. در آینده‌ای نه چندان دور شاهد درمان با استفاده از فضای مجازی و واقعیت مجازی در متاورس خواهیم بود. فیزیوتراپی، شناخت درمانی، گروه‌های حمایتی و توانبخشی همگی در متاورس انجام خواهند شد. از این نظر متاورس و مراقبت‌های بهداشتی بسیار با اهمیت است.

استفاده از خدمات پزشکی متاورس

متاورس و چالش‌های مراقبت‌های بهداشتی 

متاورس چالش‌های منحصربه‌فردی را برای صنعت مراقبت‌های بهداشتی ایجاد خواهد کرد. یکی از این موانع اطمینان از ایمن بودن اطلاعات محرمانه بیماران خواهد بود. ایجاد یک بخش در متاورس برای اطمینان از محافظت از تمام داده‌های بیمار می‌تواند به طور کامل یکی از راه‌های حفظ حریم خصوصی بیمار محسوب شود. 

ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خدمات متفاوتی از قبیل مشاوره، ویزیت از راه دور و درمان‌های دیجیتالی را ارائه خواهند داد. در بسیاری از شرایط انجام این خدمات برای بسیاری از بیماران بهتر از مراجعه حضوری ‌است. البته برخی چالش‌های دیگری نیز وجود دارد. 

مثلا متا و سایر شرکت‌های فناوری چگونه مردم را به استفاده از خدمات متاورس جذب می‌کنند؟ آیا برای استفاده از این خدمات نیاز به مراجعه حضوری است؟ آیا افراد با حضور در خانه می‌توانند به راحتی از این تکنولوژی منحصربه‌فرد بهره‌مند شوند؟ 

 تازه‌های متاورس

مثلا یکی دیگر از این چالش‌ها این است که وقتی صحبت از متاورس و مراقبت‌های بهداشتی می‌شود، افراد سالمند چگونه از آن استفاده خواهند کرد؟ زیرا بسیاری از سالمندان به فناوری‌های روز دنیا مسلط نیستند و این موضوع به احتمال زیاد می‌تواند چالش بزرگی در این مسیر باشد. 

در چنین شرایطی لازم است شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی یک مدل کسب‌وکار جدید ایجاد کنند که با بیمه سلامت، بازپرداخت و نسخه‌ها در این دنیای مجازی جدید همسو باشد. با این حال در این چالش‌ها، یک تجربه کاربری نیز وجود خواهد داشت که اساسا نامحدود است و می‌تواند از شدت موانع بکاهد و فرصت‌های بی‌پایانی را برای بیماران در سراسر جهان فراهم آورد. شورای فناوری فوربس یک انجمن است که از مدیران ارشد فناوری در سطح جهان برای حل این چالش‌ها دعوت می کند. 

سخن پایانی

در این مطلب از دکتر مایکو در مورد تازه‌های متاورس مطالب مفیدی ارائه کردیم. لحظه به لحظه منتظر شکوفایی بیشتر این تکنولوژی خاص هستیم و می‌خواهیم شاهد تغییرات چشمگیری در جهان به خصوص در زمینه مراقبت‌های بهداشتی و تسهیل موانع و مشکلات آن باشیم. متاورس و مراقبت‌های بهداشتی چالش‌هایی در مسیر خود دارد که امیدواریم مدیران ارشد فناوری در سطح جهان بتوانند فاتح قله‌های این تکنولوژی عظیم باشند. 

در تحریریه دکتر مایکو سعی بر آنست تا همیشه سه نکته : کاربردی بودن ، جامع بودن و مخاطب محور بودن نوشته ها، در اولویت قرار گیرد. با ما همراه باشید تا آنچه در حوزه سلامت به آن نیاز دارید را بدانید.:)

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاهتان را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.